Konfor ve Kalitesiyle Geçmişten Günümüze Adidas Ayakkabı

adidas ayakkabi 2

Konfor ve Kalitesiyle Geçmişten Günümüze Adidas Ayakkabı

Spor ayakkabı günümüzün tempolu yaşantısı içerisinde sadece sporcular tarafından değil, aynı zamanda günlük kombinlerde rahatlık ve konfor arayanların da ilk tercihidir. Bu sebeple markalar bir yandan sporcular için profesyonel ihtiyaçları karşılayan modeller üretmeyi sürdürürken, diğer yandan ise günlük hayat içerisinde kullanıcılara konfor ve kombin kolaylığı sağlayan elegan modeller tasarlıyor. Yılların vazgeçilmeyen markası Adidas da bunlardan birisi. Koşu, futbol, tenis, golf ve jimnastik gibi spor branşlarının ihtiyaçlarına uygun teknolojilerle desteklenmiş spor ayakkabılar üreten marka ayakkabının yanı sıra; top, spor çantası ve spor giyim gibi pek çok kulvarda da tasarımlarıyla öne çıkıyor. Bu kadar ünlü olan ve tasarımlarıyla yıllar içerisinde ikon olmayı başarabilen ürünler yaratan markanın kuruluşunu merak ediyorsanız, gelin Adidas’ın tarihine birlikte göz atalım.

Adidas Ayakkabının Doğuşu

Adidas’ın tarihi 1920’li yıllara kadar dayanıyor. İki kardeş olan Adolf ve Rudolf Dassler, evlerinde bir atölye kurarlar ve daha sonra ise işlerini büyütüp Dassler Kardeşler Ayakkabı Fabrikası adında bir firma açarlar. Burada, atletizm sporcuları için hafif ayakkabılar üretmeye başlarlar. Başlangıçta küçük çapta üretim yaparken, Afro Amerikan atlet Jesse Owens’ın ürettikleri bir model ile olimpiyatlarda altın madalya toplamasının ardından ünlenirler. II. Dünya Savaşı sonrası tutuklanmalar ile geçen süreç sonrasında iki kardeşin arası açılır ve bu kulvarda yollarına ayrı biçimde devam ederler. Adolf, kendi isminden yola çıkarak Adidas ayakkabı markasını yaratırken Rudolf, bir başka markanın üretimi için kolları sıvar. Adolf Dassler’in tasarladığı ayakkabının 1949 yılında koşu rekortmeni Emil Zatopek tarafından giyilmesi durumu, Adidas’ın ününü artırır. Ancak asıl yükseliş, 1954 tarihinde dünya kupası maçlarında kullanılmak üzere Alman milli takımı için ‘Brasil’ isimli çivili kramponun üretilmesiyle yaşanır. Marka ününü öylesine artırır ki, yükselen üç çizgiden oluşan amblemi ile ‘Trefoil’ i (üç yapraklı yonca) gören herkes artık Adidas markasının çağrışımını rahatlıkla hatırlar hale gelir.

adidas ayakkabı 3

Adidas Spor Ayakkabılarında Öne Çıkan İkonik Modeller

Adidas’ın profesyonel alanda ve günlük giyimde bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi olarak Adidas ayakkabılarının üretiminde çağı yakalayan teknolojilerin kullanılması ve hem kullanımı hem de görünümleri ile zamansız modellerin ortaya çıkarılması yatıyor. Adidas Superstar, bu modellerden biridir. İlk olarak sokak futbolu için tasarlanan modelin daha sonra basketbola yönelik modelleri de üretilmiştir. Sadece sportif faaliyetlerde değil, günlük giyimde de şık görünümü sayesinde sıklıkla tercih edilen Adidas modellerinden birisidir. Tenis için üretilen Stan Smith isimli ikonik model, adını ünlü tenisçi Stan Smith’ten alıyor. Bu model, markanın tüm ayakkabıları içerisinde markanın bugüne dek en çok satan Adidas erkek ayakkabı modeli olma özelliğine de sahiptir. Markanın bir diğer öne çıkan ikonik modeli Samba, kapalı alanda gerçekleşen futbol antrenmanları için tasarlanmıştır. Pek çok renk seçeneğine sahip olan bu model, markanın en çok satan ikinci ürünü olarak gösteriliyor.

adidas ayakkabı 1

Adidas Ayakkabı ile Her Ortamda Yüksek Performans

Adidas, birçok branşta sporcuyu destekleyen teknolojik tasarımlar ile her daim sporcular tarafından tercih edilen markalar arasında yer alıyor. Yüksek zemin tutuşlu, nefes alabilen ve koku yapmayan kumaş yapısına sahip hafif ayakkabı modelleri ile piyasada öne çıkıyor. Runfalcon model erkek ayakkabısı, bahsettiğimiz tasarımlardan birisi. Model, koşu düşkünü sporseverler için özel bir tasarıma sahiptir. Yine hafif yapısı ve yumuşak yastıklaması yardımıyla öne plana çıkan; koşu bandı, parkur ya da outdoor antrenmanlarınız için çok amaçlı özellikte tasarlanan Duramo Sl model Adidas kadın ayakkabısı, koşu için özel tasarlanmış bir modeldir. Futbol ve tenis gibi farklı spor faaliyetlerinin yanı sıra, günlük kullanımda da kadın ve erkek kullanıcılar için öne çıkan modeller marka çatısı altında farklı model çeşitleriyle bulunuyor. Adidas VI Court 2.0 erkek günlük ayakkabısı, T biçimindeki burun tasarımıyla kort şıklığını sokaklara taşıyor. Deri tasarımıyla elegan bir görünüm sunarken, konforlu kumaş astarıyla da aradığınız günlük rahatlığı ayağınıza getiriyor. Adidas Advantage modeli ise; kauçuk dış tabanı, yumuşak yapısı ve beyaz üzerine canlı renklerde tukan grafiğine sahip ilginç tasarımıyla günlük kadın ayakkabıları arasında farklı stiliyle ön plana çıkıyor. Sizin de aradığınız ayakkabı Adidas’ın seçkin modelleri arasında yer alıyorsa, geniş ürün yelpazesi ve online sipariş güvencesiyle Sportive üzerinden rahatlıkla Adidas ayakkabı fiyatlarını inceleyip, beğendiğiniz ürünü kolayca sipariş edebilirsiniz.