Kendinize İhanetiniz: Hedonik Çark Döngüsü

İnsanın hayatında kimi zaman gelip geçici olan,kimi zaman ise kalıcı iz ve akılda kalıcı anılar ve yaşanmışlıklar bırakan insanlar olur.Tutku,heyecan bunlar uzaktan çok güzel gibi gözükse de bunlar bir nevi bir zehirdir.İnsanların ilk heyecanı ,ilk defa bir kadınla el ele tutuştuğunda ki heyecanı hayatın boyunca hiçbir adrenalin dolu dakikanda bulamayacaksın.Çünkü insanoğlu için bunlar birer masumiyet.

Biri ile el ele tutuştuğun ilk andan itibaren biri ile el ele tutuşmadığın anlarında ki masumiyetine ihanet edersin.İnsanın kaybettiği her masumiyet dolu anına ruhunu buruşturmak tabirini kullanmam pekte yanlış değil.Ruhunu buruşturmak yaşlanmak anlamına da gelir.Gençlik tabiri sadece fiziksel değildir,ayrıca ruhsaldırda.O yüzdendir 50 yaşında olupta hala kendini genç hisseden insanların oluşu.İnsanı genç yapan şeyler ise umutlarıdır,zaferleri ve hala bir yerlerde masumiyetini kaybetmediğine dair olan inancıdır.Yalnızca umutları ve zaferleri de değildir insanı genç yapan.Heyecanlarıdır.En önemlisi hala yaşam enerjisi bulduğun o içinde masumiyetini kaybetmeyen genç delikanlıdır.

Gençlik;bir hayat evresi değil,bir akıl halidir.Yıllar cildi buruşturabilir,ancak heyecanların bitişiyle ruh buruşur.İnsan,kendine olan güveni kadar genç,kuşkusu kadar yaşlı.Cesareti kadar genç,korkuları kadar yaşlı.Umudu kadar genç,bezginliği kadar yaşlıdır.

Bu heyecan bizim ilişkilerimizi de zedeler.Sadece kadın ve erkek ilişkisi olmasına gerek yok.İlk kez hoşlandığın kişi ile bakışmalarını hatırla.Ve daha sonra onunla 3 ay geçirdikten sonra ki halini hatırla.Beklentin yükseldi değil mi? Artık sadece bakışmak yetmiyor.Öpüşmeye başladınız ve bu beklentinizinde tükendiği vakit seks yapmak için birbirinize telkinlerde bulundunuz.Dolayısıyla ilk bakışmanızda ki olan heyecanı yitirip yeni heyecanlar arayışına girdiniz.Buna da biz kısaca HEDONİK ÇARK DÖNGÜSÜ diyoruz.

Hedonik Çark Nedir?

tumblr pss0fqUzIp1w1oe5f 540

  Hedonik Çarklar, çarklarımız… Belki de daha önce duymadığımız ama varlığı bizi her daim yutan olaylar. Bu olayı şöyle açıklayarak başlayabiliriz; hayatın iniş ve çıkışlarına rağmen yine aynı standarta dönüyor olmamız, yani bizi mutlu etmesini beklediğimiz şeylerin artık bizi mutlu etmemesi, aurasını yitirmesi olayı. Hedonik Döngü, genelde mutlulukla bilimsel olarak ilgilenen insanların çokça araştırma yaptığı bir konu olarak biliniyor. İsterseniz basit bir örnek vererek konumuzun ayrıntılanmasına geçebiliriz.

– Uzun süre boyunca almayı hayal ettiğiniz arabanın alındığı an sizi tatmin etmesi ama zaman geçtikçe sıradanlaşması ve daha fazlasını istiyor olmak bu çarka takılmak demektir ve bu; anlaşılması için verilebilecek en basit örneklerden biridir. Bunun haricinde bir çok örneği görmekte mümkündür

Ve bu çark sonucu insanlar,destansı bir ilişki yaşadıklarını düşünüp,destansı bir ilişki yaşadığını düşünüp aslında çok basit kavramlarla ele alınacak olan durumlarını göz önünde bulundurup kendi bulundukları durumlardan sıkılıyorlar.Ve bu da kimi zaman ihaneti doğuruyor.Ama bu en başında bahsettiğim şekilde olan bir ihanet değil.Kendi gençliklerine yaptıkları bir ihanette diyebiliriz ama bu daha çok karşı tarafı aldatmaya,kandırmaya yönelik olan bir ihanet.Bu çark döngüsünün tersine olduğu zamanlarda olabiliyor.Örneğin birine duygusal bir şeyler hissetmeniz ve karşınızdakinin sizin duygularınıza yanıt vermemesi.Bu da sizi ona daha çok bağlıyor ve karşınızda ki ucuz kişiyi kafanızda farklı konumlandırıyorsunuz.Ve karşınıza çıkan biriyle olma fikri size cazip gelmiyor.Çünkü siz bir budalasınız ve sizi illa ki reddedenle birlikte olmak istiyorsunuz.Karşınıza çıkan biri ile birlikte olduğunuz vakit ise duruma adapte olamıyor çeşitli sorunlar çıkarıyorsunuz.Bu da çarkın tersine işlediği durumlar.Beklentiler hep olduğu gibi tekrar yoruyor.Az önce kendi gençliklerinize yaptığınız bir ihanette olabilir dedim.Bu da karşınızda ki kişiyi aldatmaktır.Bu sizin onu aldatmadan önce ki benliğinize olan ihanetinizdir. Ve her aldatış fiziksel değildir.

Sizinle birlikte olan bir insanın aslında kiminle savaştığını bilemezsiniz.Sizi öperken kimi öldürmeye çalıştığını,sizi severken kimden nefret ettiğini tahmin bile edemezsiniz.Çünkü her aşk diğerinin intikamıdır aslında.

Caner Aksoy