Karbon Saydamlık Projesi’ne Rapor Gönderen Firmalar Kazanıyor

karbon saydamlik projesi

Karbon Saydamlık Projesi’ne Rapor Gönderen Firmalar Kazanıyor. İklim değişikliği dünyanın geleceğini tehdit ediyor. Aşırı değişken hava koşulları, iklim krizini tetikliyor. Birçok politikacı artık harekete geçilmesi gerektiğini biliyor ancak elini taşın altına koyan sayısı çok az. Aralık 2015’teki BM İklim Değişikliği Paris konferansında, Sanayi Devrimi’nden önceye kıyasla ortalama küresel sıcaklıklarda 1,5°C’lik bir artış durumu olduğu ortaya çıktı. Bu artışı ancak karbon emisyonlarını büyük ölçüde bitirebilirsek ulaşabiliriz. Karbonsuz bir ekonomiye geçiş, firmaların ve bankaların çevre bilincinin yükseltilmesini gerektirir. Bu nedenle banka finansmanının küresel iklim hedeflerine ulaşmaya nasıl katkıda bulunabileceğini merak ettim ve üzerine biraz araştırma yaptım.

Karbon Saydamlık Projesi’ne Rapor Gönderen Firmalar Kazanıyor.

Bir firmanın çevresel etkisinin açıklanmasını kolaylaştırmak ve standart hale getirmek için yatırımcı odaklı, kar amacı gütmeyen bir girişim olan Karbon Saydamlık Projesi’ne gönüllü olarak rapor veriyorsa, bir firmayı yeşil olarak sınıflandırabiliriz. Karbon Saydamlık Projesi’ne rapor veren firmaların, çevre bilincinin kanıtı olarak görülebilecek, ekonominin yeşil geçişine maruz kalmalarını ölçmek ve yönetmek için daha iyi kurum içi yeteneklere sahip olmaları beklenmektedir.

Bankalar, “sürdürülebilir kalkınma için özel sektör finansmanını harekete geçirmeyi” amaçlayan Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi’ne üye olmaları durumunda yeşil olarak sınıflandırılırlar. 1991 yılında kuruluşundan bu yana, 160’tan fazla banka Girişime katıldı. Girişimin imzacı bankalarının, kredi vermede çevresel tutumlarını daha net bir şekilde işaret edebildikleri için primli yeşil tahvil ihraç edebileceklerine dair kanıtlar var.

35-38 Baz Puanlık Ek Bir İndirim Var

2011–2019 için kapsamlı bir uluslararası sendikasyon kredileri veritabanını kullanarak sendikasyon kredilerinin fiyat bilgilerini analiz ettiğimizde, istatistiksel ve ekonomik olarak anlamlı bir “yeşil yeşille buluşuyor” etkisinin varlığını görebiliyoruz. Yeşil firmaların yeşil olmayan (“kahverengi”) bankalardan ziyade yeşil bankalardan borç alırken 35-38 baz puanlık ek bir indirimden yararlandığı tahmin ediliyor.

12 Aralık 2015’te varılan Paris Anlaşması’nın bankaların ve firmaların çevresel tutumları ve kredi kredisi spreadleri arasındaki ilişkiyi etkileyip etkilemediğini de inceleyeceğiz. Yeşil-yeşil etkisi Paris Anlaşması öncesinde önemsiz iken, anlaşma sonrasında istatistiksel ve ekonomik olarak anlamlı olmaya başladı.

Özellikle, “Paris Anlaşması sonrası” alt örneği, yeşil bankaların yeşil firmalara kahverengi firmalara göre yaklaşık 60-69 baz puanlık bir indirim sunulduğunu ortaya koyuyor. Genel olarak, yeşil-yeşil etkisi, Paris Anlaşması’nın getirdiği değişikliklerle yakından bağlantılıdır. Bunu, farklardaki farklar regresyon modeliyle daha da doğrulamış oluyoruz.

Paris Anlaşması, iklimle ilgili riskler konusunda kamuoyunun farkındalığını artırdı

Dünyanın ilk kapsamlı iklim anlaşması olan Paris Anlaşması, iklimle ilgili riskler konusunda kamuoyunun farkındalığını artırdı ve politika yapıcıların iklim politikasının daha sıkı uygulanmasına yönelik taahhütlerini artırdı. Bu, yatırımcıların iklim geçişi riski algısını değiştirdi, dolayısıyla denge fiyatlarını önemli ölçüde etkiledi.

Son araştırmalar, bankacılıktan çok sermaye piyasalarına güvenen ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadelede daha açık sözlü olduğunu öne sürüyor (De Haas ve Popov 2018). Ancak bulgularımız, bankaların kahverengi firmalara kıyasla yeşil firmalara kredileri daha uygun fiyatladığından, bankacılık sistemlerinin (en azından bir kısmının) geçişe de yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu, bankaların benzer bir çevre bilincine sahip olduğu durumlarda geçerlidir

Referanslar

Campiglio, E, Y Dafermos, P Monnin, J Ryan-Collins, G Schotten ve M Tanaka (2018), “Merkez bankaları ve finansal düzenleyiciler için iklim değişikliği zorlukları,” Nature Climate Change 8(6): 462–68.

De Haas, Ralph ve Popov, Alexander A., ​​Finance and Green Growth (12 Temmuz 2018), EBRD Çalışma Belgesi No. 217.

Degryse, H, Goncharenko, R, Theunisz, C ve Vadasz, T (2021), “Yeşil yeşille buluştuğunda,” SSRN Çalışma Kağıdı.

Fatica, S, R Panzica ve M Rancan (2019), “Yeşil tahvillerin fiyatlandırılması: Finansal kurumlar özel mi?” Ekonomi ve Finansta JRC Çalışma Kağıtları.

https://blogs.worldbank.org/allaboutfinance/when-green-meets-green-environmental-risk-pricing-banks