İran Ve Amerika Arasındaki İsmi Konulmamış Savaş Başladı Mı?

son dakika amerika iran

İran Ve Amerika Arasında Neler Oluyor?

  • İran ile Amerika Arasındaki Gerilim Ne Boyuta Ulaşacak?
  • Bu sürtüşmenin kazananı kim olacak? Kazananı olacak mı? Yoksa dünya olarak hepimiz mi kaybedeceğiz?
  • İran’ın bugün yaptığı misillemesi sonrasında Amerika’nın cevabı ne şekilde olacak?
  • İran blöf mü yapıyor?
  • Amerika başkanı Trump ile İran arasında danışıklı bir dövüş söz konusu olabilir mi?
  • İran’ın yaptığı saldırıda 80 Amerikan askeri öldü mü? Yoksa İran sadece kendi halkını sakinleştirmek için mi böyle bir asparagas haber çıkardı.
  • Amerika cephesi 80 Askerini kaybettiğini doğruladı mı?

İşte bu soruların cevaplarını bu yazı dizimizde sizlerle paylaşacağız. Başlayalım o zaman?

Biliyorsunuz son günlerde İran Ve Amerika arasında ciddi bir gerilim söz konusu. Ve bu savaşın inanın bir kazananı olmayacak. Hangi taraf kazanırsa kazansın, dünya bu durumdan ciddi bir zarar görecek. Ve Amerika kendi topraklarından binlerce kilometre uzakta bir savaşa girerse, kendi topraklarında bir problem yaşamayacak olan Amerika kendi üsleri ile bu işi halletmeyi düşünüyor olabilir. Ancak İran’da çok ciddi bir şekilde bu işin misillemelerle karşılık bulacağını açıklıyor. İran Resmi Haber Ajansı sürekli bu şekilde ciddi tehditlerde bulunuyor. Ve Amerika’nın herhangi bir ülkede bulunan üslerinden bir saldırı gerçekleştiğinde karşılık vereceğini belirtiyor. Bu çok ciddi bir durum gerçek anlamda. Bu durumda bir 3.dünya savaşı çıkar mı? Uzun yıllardır dillendirilen savaşa yaklaşmış olabilir mi dünya? Bu savaş çıkarsa bloklar nasıl oluşacak? Ve bu savaşın kaybedeni herkes olacak ama ne derece zarar görecek insanlık burası bir muamma.

İran ile Amerika Arasındaki Gerilim Ne Boyuta Ulaşacak?

Çok geçmişe gitmeden 2020 yılına yeni girdiğimiz bu günlerde yani yılbaşından sadece 3 gün sonra, İran Ve Amerika arasında geri dönülemez bir fitil ateşlendi. 3 Ocak 2020 sabahı Amerikan Savunma Bakanlığı yani dünyanın bildiği adıyla Pentagon, Amerikan Başkanı Trump’ın emri ile büyük bir operasyon düzenledi. Operasyon İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanına yönelikti. Yani Kasım Süleymani’den bahsediyorum. Ayrıca bu saldırıda ölen bir başka kişi de Haşdi Şabi örgütünün başkan yardımcısı olan Ebu Mehdi El-Mühendis. İşte bu noktadan sonra İran’da Amerika’ya karşı zaten varolan nefret söylemi ciddi boyutlara ulaştı. Binlerce kişi ölenler için protesto gösterileri düzenlemeye başladı. Ve dün gece yarısından sonra Türkiye saatine göre gece yarısından sonra yaşanan bu sıcak gelişme ile İran Devlet Televizyonu ciddi bir iddia ortaya attı. Televizyona göre İran ABD üslerine 15 adet füze fırlatıldığını ve bu saldırılar sonucunda 80 ABD’li askerin öldürüldüğünü bildirdi. Ayrıca saldırı düzenlenen birlikteki ABD helikopterlerinin de ağır hasar aldığı konusunda söylemlerde bulunan televizyon ABD’nin olası 100 hedefinin de belirlendiğini tüm dünyaya duyurdu. Bu işin sonucunda eğer gerçekten doğru bir haber yapıldıysa, çok ciddi bir savaşın başlangıcı başlıyor diyebiliriz.

ABD konu ile alakalı hiçbir şey demedi

ABD İran’ın yaptığı saldırı sonucunda ölü sayısı iddialarına hiçbir karşılık vermezken, Trump Türkiye Saati ile 9 Ocak Çarşamba günü konu ile ilgili kararını ve açıklamasını yapacağını duyurdu.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1214739853025394693?s=20

İşte bu noktada ciddi bir açıklama eğer gerçek ise, sonucu İran İle Amerika’nın savaşa girmesi ile sonuçlanabilir. Bu da tüm bölge ve sonrasında dünya için bir felaket anlamına geliyor. Eğer Amerika İran’a saldırırsa bunun hiç kolay olmayacağı yönünde söylemler olduğu gibi, Amerika’nın çok kolay bir şekilde İran’ı yenebileceği de bazı varsayımlar arasında yerini koruyor.

Hamaney Bir Son Dakika Gelişmesi Olarak Açıklamalar Yaptı

Öğlen saatlerinde esaat 11:00 civarı açıklama yapan İran’ın dini anlamda en güçlü lideri olan Hamaney, ABD üslerine yapılan ve İran’ın iddiasına göre 80 askerin öldüğü saldırının ardından açıklamalarda bulundu.

Hamaney, “Biz adımlarımızı atmaya devam edeceğiz” diye belirtti.

Hamaney’in açıklamasından satır başları ise şöyle:

Fakat askeri yazılım gücüne dayanan bir güvencemiz yok. Biz adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Bugün de aslında gördüğümüz budur. Hareket dini inanca dayandığı müddetçe küçük sayıda savaşçılar galip gelebilirler.

Dini inançlardan sorumlu tüm insanlar için aslında her şey gözlerimizin önünde gerçekleşti. Tüm kadınlar erkekler ve çocuklar işkenceye maruz kaldı ve direnmeyi başardılar. Sonrasında Allah onlara yolu açtı.

Şehitlerimizin için, Kasım Süleymani için şunu söylemek istiyorum. Onun şahsiyetine ilişkin çok şey söylendi. Bizim dostumuz olan bu cesur ve cömert adam şu anda cennette bulunmakta.

Ben de inançlarım doğrultusunda bazı şeylerin altını çizmek isterim. Öncelikle şehit Süleymani cesur bir adamdı fakat aynı zamanda bilgiliydi.

Kendisi ve tüm askerleri cesur, bilge ve tedbirliydi. Her zaman yaptıklarında bir mantık var. Bu cesaret ve bu yetkinlik sadece askeri cephe alanında kullanılmadı siyasette de kullanıldı. Kendisi hem siyasi arenada cesurdu ve ikna ediciyidi.

Tüm bunlarla birlikte gerçek anlamda mümindi. Cesaretini, bilgeliğini hep Allah’ın yolunda kullandı.

İçişleri konusuna geldiğimizde ise hiçbir siyasi partinin ya da fraksiyonun yanında yer almazdı. Büyük bir devrimci unsurdu. Hiç kimse onu kendi yanına çekmeyi başaramamıştır.

Devrim ve devrimin ilkeleri onun her zaman önceliği ve tutkusu olmuştur. Her zaman sadece devrime bağlı ve tutkulu olmuştur. Cesur eylemlerine ilişkin bir diğer husus ise düşmanlar onu çok iyi tanırdı. O, bölge uluslarının da katkısı ise tüm gayrımeşru güçlerin karşısında durmayı başardı.

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’da Saldırı İle İlgili İlk Kez Açıklama Yaptı

ABD’nin savunmadan sorumlu bakanlığı Pentagon, İran’ın yaptığı misilleme iddiasını doğruladı. Pentagon, Irak’taki Amerikan üslerine bunlar El-Esad ve Erbilde bulunanlar, 10 ve üzeri balistik füze fırlatıldığını duyurdu.

Pentagon’un sözcüsü konumunda olan Jonathan Hoffman’da yaptığı yazılı açıklamada

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın ABD askerlerinin konuşlu olduğu Irak’taki el-Esad ve Erbil üslerine 10’dan fazla balistik füze ile saldırı düzenlediğini duyurdu.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, yaptığı yazılı açıklamada, “7 Ocak’ta ABD Doğu Yakası saatiyle akşam 5.30 sularında İran, Irak’taki ABD ve koalisyon kuvvetlerine bir düzineden fazla füze ile saldırı düzenledi. Bu füzelerin İran’dan fırlatıldığı ve ABD ve koalisyon askerlerinin konuşlandırıldığı El Esad üssü ile Erbil üslerini hedef aldığı açıktır. İlk hasarları değerlendirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullanarak Amerika’nın durum ile ilgili hasar tespit çalışmaları yaptığını belirtti.

Hoffman açıklamasının sonunda İran’ın saldırması muhtemel olan iki Amerikan üssü için de teyakkuzda olduklarını açıkladı.

Bir Amerikalı Yetkilinin Kafa Karıştıran Açıklaması

Amerikalı üst düzay bir yetkili CNNê yaptığı değerlendirmede, İran’ın gerçekleştirmiş olduğu füze saldırısı sonucunda biçbir Amerikalı’nın zarar görmediğini belirtti. Bu da İran ve Amerika’nın açıklamaları arasındaki zıtlığı ortaya koyuyordu. Saldırı ile ilgili incelemelerin yapıldığını belirten yetkili, yerleşkede yer alan ordu personelinin de olay öncesi uyarıldığını ve orada bulunan askerlerin hemen sığınaklara girdiğni aktardı.

İran’daki peş peşe gelen depremler

Dünya’da BD Jeolojik Araştırmalar Merkezi olarak geçen (USGS), İran’da bir tanesi 4.9 ve bir diğeri de 4.5 büyüklüğünde olan iki depremin gerçekleştiğini açıkladı. USGS, depremin İran’da yer alan Borazcan şehrinde gerçekleştiğini bildirirken, depremin nükleer tesis yakınında olduğunu da ekledi. Merkeze göre deprem yerel saat ile 02:20’de gerçekleşti. Ve gerçekleşen deprem 4.9 büyüklüğünde bir depremdi. Ayrıca deprem yerin 10 kilometre altında gerçekleşmişti.

Deprem İle İlgili Akla Gelen İddialar

ABD ve İran arasında Süleymani’nin öldürülmesi sonucunda başlayan sonu belli olmaya ismi konulmamış savaşın ardından, İran’daki peş peşe depremler kafaları iyice karıştırdı. Ve uzun zamandır dillendirilmeyen bir gizli bir projenin yani HAARP’ın depremlerle ilgisi olup olmayacağı konusu gündeme yeniden taşınmış oldu.

Nedir Bu HAARP Projesi

Yüksek Frekanslı Aktif Auroral Araştırma Programı (HAARP), iyonosferi incelemek için dünyanın en yetenekli yüksek güçlü, yüksek frekanslı (HF) vericisidir. Temel enstrüman 33 dönüm üzerine yayılmış ve 3.6 megawatt’ı üst atmosfere ve iyonosfere yayabilecek 180 HF çapraz dipol antenlerden oluşan fazlı bir dizi olan İyonosferik Araştırma Enstrümanıdır (IRI). İletim frekansları 2.7 ila 10 MHz aralığında seçilebilir ve antenler karmaşık bir fazlı dizi oluşturduğundan, iletilen ışın birçok şekil alabilir, geniş bir açısal aralıkta taranabilir ve çoklu ışınlar oluşturulabilir. Tesis, 3,6 MW iletim gücüne ulaşmak için her biri altı çift 10 kilowatt vericiye sahip 30 verici barınak kullanıyor.

Kaynak : https://haberglobal.com.tr/teknoloji/haarp-projesi-nedir-iran-da-dusen-ukrayna-ucagi-ve-ardindan-depremler-komplo-teorilerini-yeniden-canlandirdi-22739