İngiltere’de Dil Okulu Önerilerim – Gittim, Gördüm, Öğrendim !

İngiltere’de Dil Okulu Önerilerim – Gittim, Gördüm, Öğrendim !

Merhabalar arkadaşlar şimdi sizlere İngiltere seyahatimi ve oradaki izlenimlerimi aktaracağım. İngiltere’de Dil Okulu Önerilerim – Gittim, Gördüm, Öğrendim ! yazısı sizlerle.. Öncelikle bir İngiltere’yi tarif edelim İngiltere (İngilizce: England), Birleşik Krallığı meydana getiren dört ülkeden en büyük ve merkezî olanı. Avrupa’nın batısında, Büyük Britanya adasında bulunur. İngiltere halkına İngilizler denir.İngiltere’ye İngilizce’mi geliştirmek için gitmiştim.İngiltere’ye gitmeden önce Birleşik Krallık yaşayan nüfusun bu denli fazla olacağını aklımdan geçirmezdim. Yaklaşık 60.000.000 kişi yaşıyormuş. Bunların 50.000.000′uda İngiltere’de yaşamaktaymış. İngiltere’de Heatrow havalalaına inmiştim. İnanılmaz bir büyüklüğe sahip olan havalanı  uluslararası yolcu trafiğine göre dünya’nın en büyük havaalanı sayılıyormuş.

Dorset bournemouth from studland 02

Heatrow’da Bir Türk

heatrow

Havaalanı’na ilk indiğimde inanılmaz büyüklüğe sahip olan terminalde nereye gideceğimi bulmam 20-25 dakika sürdü. Havaalanındaki İnformation office gittim ve  İngilizce eğitimi için geldiğimi söyledim beni belli bir yere yönlendirdiler. Havaalanından çıkmıştım dışarıda beni Jane bekliyordu. Jane okulumuzun öğrenci taşıma işi ile ilgileniyordu. Neyse 3 kişiyi daha bekledik 2′si Fransa’dan diğeri de İsviçre’den gelmişti. Arabaya bindik ve okulun yolunu tuttuk önce okula gidip işlemlerimizi yaptık. Okulumuzun bulunduğu yer Bournemouth’tu. Bournemouth İngiltere’nin güneyinde yer alan bir tatil kasabası. Her yıl binlerce turist çeken bu güzel şehir, şehir yapısı ile göz kamaştıracak bir sadeliğe ve asalete sahip.

Bournemouth Highcliff Marriott Hotel photos Facilities Beautiful Bournemouth

Koruyucu Ailenin Yanına Gidiyorum

Şimdi sıra gelmişti kalacağım aile’nin yanına gitmeye. Her birimizi host-family yani Türkçesi ile orada bizi seyahatimiz ve eğitimimiz boyunca koruyacak ve kalacağımız evin ahalisi.  Kapıyı tıklattığım da Rose karşıladı beni. İçeri girdiğimde tipik bir İngiliz evi gördüm. Gerçekten de kültürlerine çok sahip çıkıyorlar. Daha sonra evin kuralları ile ilgili bir kağıt uzattı bana. Herşey saatli ve dakik duş almak için belli bir saat, yemek yemek için belli bir saat yani kısacası herşey için bir saat belirtilmiş. Yani ben çok rahat olmak istiyorum saate gelemem derseniz bir ev kiralamak sizin için daha iyi olacaktır.

Okula 2 gün daha vardı hafta sonu olduğundan tüm aile üyeleri evdelerdi hepsinle tanıştıktan sonra bana bir şehir turu yaptırmaya karar verdiler.. Okuldan aldığım harita sayesinde nerede olduğumuzu da görüyordum.

Bournemouth Eye şehrin en güzel aktivitelerinden.

Şehir inanılmaz bir yapıya sahip şehrin tam ortasında Bournemouth Eye denilen ve Londra’da da bulunur London Eye ama Bournemouth’taki bir balon şeklinde içine belli bir ücret karşılığı biniyorsanız sanırım yanlış hatırlamıyorsam 15£-20£ arası bir ücreti vardı girişin ve Bournemouth’un eşsiz güzelliğini gökyüzünden 10 dakika boyunca seyredebiliyorsanız tabii bu havadaki zamanı  birde kalkış ile iniş esnasında da 10 dakika geçiyor. Güzel bir aktivite anlayacağınız.

 

Bournemouth tüm yapısı ile rahat ve güzel bir şehir. Sarı otobüsleri ile ünlüdür. Yellow bus ticket satın alırsınız ve kentkart, akmil sistemi gibi şehir içerisinde çok rahat yolculuk edebilirsiniz.

 

 

Bournemouth ayrıca çok güvenli bir bölgedir.

eye bournemouth

Ayrıca Charminister Road’da bir çok Türk dükkanı görebilirsiniz. Muhtemelen gördüklerinizin %60ından fazlası lokanta ve market olacaktır. Ama bu işi iyi yapıyorlar ve Charminister Road bir nevi Türk caddesi olarak tanınıyor.

Kumsal olarak çok uzun bir kumsala sahiptir.

bournemouth travel guide

Bournemouthla ilgili bakın öz bir açıklama yapmak gerekirse ;

   Genellikle sahili, gece kulüpleri, alışveriş imkânları bilinir. Ağırlıklı olarak dil okulları yer alır. Londra’ya oranla daha ucuz ve öğrenci şehridir. Türklerin dil okulu olarak seçtiği bir İngiltere kasabasıdır. Kentin 8 km kuzeyinde Bournemouth Uluslararası Havaalanı yeralmaktadır.

Bunun yanında İngiltere’nin en büyük lunaparkları burada yer alır.

Bournemouth town hall

İngilizcenizi mi geliştirmek istiyorsunuz ?

Kalite ve huzuru bir arada yaşamak mı istiyorsunuz ?

İngilizce nerede öğrenilir diye kendinize soruyor musunuz ?

İngiltereyi öğrenmek ve seyahat etmek istemez misiniz ?

Hem eğitim hem de seyahat ne dersiniz ?

Sizlere burada bulunan dil okullarının isimlerini yazacağım buralarla bağlantıya geçebilir İngilizce’nizi geliştirebilirsiniz.

Aspect Bournemouth Dil Okulu

Eurocentres Bournemouth Dil Okulu

British Study Centres Bournemouth Dil Okulu

Kings Colleges Bournemouth Dil Okulu

Bournemouth Dil Okulu Fiyatları

 Bu okullarda okumanın ilk şartı İngiltere’ye gidebilmek tabii ki ;

İngiltere Vizesi

* İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar

* İngiltere’de Çalışma İzni

* İngiltere Konsolosluğu

* İngiltere Vize Başvuru Merkezi

* İngiltere Vize Danışmanlığı

* İngiltere Vize Formları

Bournemouth hakkında son olarak söylemek istediğim gerçekten de çok iyi insanlar tanımış olmamdır. Bournemouth insanı güleryüzlü, sevecen ve Türkler’e çok benzerler. Düşünüldüğü gibi soğuk insanlar değildirler.

Yazdıklarımı özetlemek istersek;

İngiltere’nin güney sahilinde kozmopolit ve şirin bir tatil beldesi olan Bournemouth, Londra şehir merkezine 2 saat uzaklıkta olması nedeniyle de her yıl daha çok öğrenci tarafından tercih edilen bir merkez haline gelmiştir. Hareketli sosyal hayatının yanı sıra öğrencilere deniz ve güneşin tadını çıkarma imkanı da sunan Bournemouth, İngiltere’nin en fazla güneş alan ve en ılıman iklimine sahip bölgelerinden biridir.

Hiçbir ulaşım sorunu bulunmayan Bournemouth; bir çok halka açık park, alışveriş merkezi, restoran, kafe ve gece kulübü ile hem eğlenceli bir eğitim süreci geçirmek hem de büyük şehirlerin gürültüsü ve yoruculuğundan uzaklaşıp huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için ideal bir alternatiftir.Bir ekşi sözlük yazarı Bournemouth ile ilgili kısa ve özlü bir açıklama yapmış yazımı bu cümle ile bitirmek istiyorum.Yabancılar için ingilizce okullarının kümelendiği, charminster adlı caddesinde türklerin konuslandıgı, hava güzel oldugunda sahillerinin ve parklarının tadına doyulmayan, ufak ama kozmopolit ingiltere şehri.

Ayrıca Bournemouth’un kendisine ait bir üniversitesi de mevcut.

İlginizi çekebilir :Çernobil Faciasında Aslında Ne Oldu ? 10 Önemli Bilgi

                                                         KAYNAKÇA

 http://www.advanceyed.com/ingiltere/dil-okullari/bournemouth-dil-okulu.asp#6

 http://tr.wikipedia.org/wiki/Bournemouth

http://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:EnglandBournemouth.png

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=bournemouth

Not: Bu yazı tüm hakları ile sosyofikir.com adresinin özgün yazısıdır. Dost blogumuz olan http://www.haylazblog.com/ingiltere-seyahati-ve-maceralar.htm adresinde aynı yazıyı okuyabilirsiniz..