II.Dünya Savaşın’da İngilizlerin Sahte Kimlik İle Alman İstihbaratını Kandırması

İkinci Dünya Savaşı tarihin en kanlı ve stratejik savaşlarından birisidir. O dönem savaş çok çetin geçtiği zamanlarda İngilizler, Sicilya’yı Nazilerin elinden almak istiyordur. Ancak Almanlar gerçekten de çok güçlüdür. Onları koılay bir plan ile alt edemeyeceğini anlayan İngilizler  yeni bir senaryo ortaya koyar. Alman kuvvetlerini Sicilya topraklarından Balkanlara doğru çekmek için dahice bir operasyon gerçekleştirirler. Zaten bu operasyon daha sonradan belgesel ve filmlere bile konu olacak başarılı gerçekleşen bir plandır.

Planın kod adı Mincemeat Operasyonu’dur. İngiliz istihbaratı öncelikle hummalı bir araştırma içerisine girer ve daha önce halkın içinden ölmüş olan bir ceset bulur. Tabii bu ceset zatüre dolayısıyla ölmüştür. İşte bu noktada neden zatüre dolayısıyla ölmüş bir insan diye sorabilirsiniz. Bu soru daha sonra cevap bulacaktır.

Binbaşı William MartinSahte Kimlik Ve Şeytani Plan

Zatüreden ölen bu kişi için sahte bir kimlik düzenlemesi yapılır.  Sahte kimlikte ölen adamın 1907 yılında Cardiff’d doğduğu yazmaktadır. Bu durumda İngilizler bizzat devlet kayıtları ile oynayarak  Cardiff nüfus kayıtlarına adamın kaydını eklerler.  Bununla kalmazlar bir de bu adama donanmada görev yapan bir binbaşı rütbesi verirler. Cesedi de tam bir binbaşıya uygun şekilde giydirirler. Üniformasının içerisine bozuk para, kapıt para ve daha da inandırıcı olması için bir tiyatro bileti de koyarlar.

Cesedin ismi düzenlenen kimliğe göre William Martin’dir. Bu sahte kişi Londra’dan Kuzay Afrika’ya gönderilme emri verilen bir asker gibi düşünülecekti. Bu emir kağıdı ile birlikte yanındaki evrakta kozmik doslayar vardır. Bu çok gizli olan kozmik dosyalarda, İngilizlerin asıl amacının Sicilya’yı ele geçirmek olmadığı yazmaktadır.  Aslında İngilizlerin hedefi Balkanlar gibi gösterilir. Almanlar’ı  kandırmak için düzenlenen bu oyun  onları aldatacaktır.

Gerçekte hiçbir zaman yaşamamış olan “William Martin” uydurulan hikaye ışığında Londra’dan K.Afrikaya uçakla giderken , bir arıza sonucu İspanya’ya yakın bir yerde denize düşer. Hikayenin başında neden zattüreden ölmüş bir insan aradıklarını şimdi daha iyi anlamış oluyoruz. Çünkü bunun nedeni zattüreden ölmüş bir kişinin cesedi ile boğularak ölen bir insanın cesedi birbirinden farklı semptomlara sebep olmuyordu. İngilizler bu planı hazırlarken ince eleyip sık dokumuşlardı. Onlar için en ufak bir ayrıntı bile gözden kaçmamalıydı.

William İspanyol Sahillerinde

Binbaşı William Martin İspanyol balıkçıları tarafından İspanya sahillerine yakın bir yerde bulunur. Tabii Alman istihbaratçılarının da boş durmayacağını bilen İngilizler, Almanları oyuna getirmeyi akıllarına koymuşlardır.  Alman İstihbaratçılar hemen bölgeye akın etmişlerdir.  Cesedi incelerken İngilizlerin de istediği gibi kozmik belgelerde cesedin üzerinden çıkarılmıştır. Daha sonrasında kozmik belgeleri inceleyen Almanlar gerekli kopyalamaları yaparak durumu hemen Berlin’e iletmişlerdir. Daha sonra binbaşının cesedi kilitli çantası ile Londra’ya gönderildi. Tabii şeytani plan yapan İngilizler bunu da anlamışlardı. Belgeler okunmuş, kilitli çanta da açılmıştı. Hemen çalışmalar başlatıldı. William Martin’in savaşta ölenler listesinin yer aldığı The Times gazetesinde yer alır. Çünkü The Times gazetesinin Almanlar tarafından okunacağını adları gibi biliyorlardır.  En ufak bir şüphe bile çekmek istemeyen İngilizler her şeyi düşünmüştür.

Operasyon Sonuna Geliniyor.

Operasyon son derece başarılı bir şekilde gerçekleşir. İngilizlerin sahte belgelerde düzenlediği gibi güya Sicilya’ya değil de Balkanlara saldıracağına dair bilgileri içeren kağıtları gördüklerinde Almanlar, kuvvetlerinin büyük bir kısmını Sicilya’dan Balkanlara çekerler. İşte bunun en büyük hata olacağının farkında değillerdir. Bunun sonucu olarak İngiliz devletinin içerisinde bulunduğu Müttefik devletler Sicilya’yı alırlar. İkinci Dünya Savaşının kaderini önemli oranda değiştiren bu olay daha sonras bir çok film ve belgesele de konu olmuştur. İşte sadece düzenlenen bir sahte evrakla İkinci Dünya Savaşının yörüngesi ve kaderi İngilizler lehine çevrilmiş olur.

Daha önce hazırladığımız Dyatlov Geçidi Vakası dosyası da bu konu kadar ilgi çekici ve gerçek olaylardan alınmıştır. 3.Podcast yayınımızı da yapmış bulunmaktayız. Bize destek olmak için lütfen sitemizi sosyal mecralarda paylaşın.