Hayatı Kolaylaştıracak 8 Temel Bilgisayar Hilesi

10 bilgisayar hilesi

Bilgisayar kullanırken bazı işlemleri siz de hızlı yapabilmek istemez misiniz? Eğer cevabınız evet ise sizleri “Hayatı Kolaylaştıracak 8 Temel Bilgisayar Hilesi” yazımıza bekliyoruz.

CTRL + BKSP

Aynı anda birden fazla harfi silmek için geri al düğmesini basılı tutmak çok zaman kaybıdır. Bir kelimenin tamamını silmeniz gerekiyorsa, CTRL ve Backspace tuşlarını aynı anda basılı tutun. Birden fazla kelimeyi silmek için CTRL düğmesini basılı tutun ve kaybolması gereken her şeyi silene kadar Geri Al düğmesine dokunmaya devam edin.

ALT + TAB

Bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bu ipucu oldukça kullanışlı olabilir. Başka bir açık pencereye geçmeniz gerektiğinde (örneğin Word, internet ve Excel’in aynı anda açık olduğunu söyleyin), ardından ALT ve TAB tuşlarını basılı tutun. Bu, yardım için o korkunç dokunmatik yüzeye bakmanıza gerek kalmadan bir sonraki açık programa hızla geçiş yapmanızı sağlayacaktır.

CTRL + W

Aynı anda birden fazla açık siteniz olduğunda, CTRL ve W tuşlarını basılı tutarak birer birer kapatabilirsiniz. Bu işlem, şu anda bulunduğunuz sekmenin kapanmasına neden olur ve sizi bir sonraki açık sekmeye geri gönderir – büyüteç yok ve küçük ‘X’ düğmesi gerekli.

CTRL + L

Yine, farenize ulaşmak istemiyorsanız, bu numara inanılmaz derecede faydalıdır. Adres çubuğunu vurgulamak için CTRL ve L tuşlarını basılı tutun. Yeni bir web sitesine gitmek için hemen yazmaya başlayabilirsiniz.

İmleç sallamak

Açık birden fazla programınız varsa ve çok fazla arka plan gürültüsünden hoşlanmıyorsanız, aktif pencerenizi sallamak için imleci kullanın. Bu, diğer tüm açık programları otomatik olarak en aza indirecek ve sizi istediğiniz programla baş başa bırakacaktır.

Windows + D

Şu anda bulunduğunuz program da dahil olmak üzere tüm programların küçültülmesine ihtiyacınız varsa, Windows ve D’ye basın. Bu sizi masaüstüne geri getirecektir.

CTRL + T

İnternetteyken yeni bir sekme açmanız gerektiğinde CTRL ve T tuşlarına basılı tutun. Bu hile sizi oraya daha çabuk ulaştıracaktır.

Windows + L

Bu, herkesin, her yerde kullanabileceği harika bir ipucu. Bilgisayarınızdan her ayrıldığınızda,
CTRL ve L kilitlemek için. Umarım, cihazınızı koruyan bir tür şifreniz vardır… değilse, yazıklar olsun.