Güncel Blog Nedir ?

Güncel Blog İfadesi Ne Demektir ?

Güncel blog ifadesi aslında gerçekten güncel ve özgün yazıları olan blog anlamına gelir. Sosyofikir’de güncel bloglardan biri ve ilk sayfada çıkıyor.

Güncel blog ifadesi aslında kelime anlamı olarak gerçekten güncel ve özgün yazıları olan blog anlamına gelir. Oysaki ülkemizde bu kavram biraz daha farklılaşmış olup güncel yazılar yazan ama her biri orjinal olmayan, daha çok marjinalleşme çabaları içerisinde anlaşılmayan sözcükleri ard arda getiren bir yazar üslubu kullanılmakta. Oysaki güncel blog ve özgün blog arasındaki en önemli konu birbirleri ile uyumlu ve anlaşılabilir yazıları yazmaktır. Öz eleştiri yapmak gerekirse ben de pek sade yazıları kullanmıyorum. Ee buna bağlı olarak okuyucu bağlamında da ona göre bir portföy çizmiş oluyorsun. Okuyanlar seni yazılarındaki üslup ve anlattıkların için okuyorlar. Okuyucu da merak uyandıran yazıların yüzünden okunuyorsun.

Amaç Okuyucu Heyecanlandırmak

Yani amaç gerçekten de okuyucuyu meraklandıracak, bazen düşündürecek, bazen güldürecek konuları ele alabilmek. Hep şöyle söylerler, bir blog yazarı her zaman bir konuya yönelmeli ve sadece o konu içerisinde yoğunlaşmalı. Ben buna katılmıyorum. Çünkü ne kadar fazla konuşacak şey olursa o kadar kaliteli ve güncel olur blog. Ama  evet amaç sadece google’da yükselmek ise, seo ise onlar daha önemli elbette. O zaman bir konu üzerinde yoğunlaşmak önemli olan noktadır. Sosyofikir olarak her zaman özgün mü yazdıklarım ? Her zaman çok mu kaliteli yazıyoruz ? Hayır, ama işte bu öz eleştiriyi yapabiliyorsak iyiye, daha güncele, özgüne doğru adım adım ilerleyebiliriz. Bu arada özgün yazılarımızda bazı paragrafları alıntılanıyorsa sitemizde her yazının sonunda kaynakça belirtiyorum. Ama gözümüzden kaçan bir kaynakça olduysa bunu da bildirirseniz sevinirim. 

Blog Yazarı Öz Eleştiri Yaptıkça Kendini Geliştir

Öz eleştirisini yapmayan, herşeyi inanılmaz ölçüde bildiğini sanan blog yazarlığı bir yere kadar gider ve sonra da gider. Blog yazarlığı ile gerçek yazarlık arasında inanılmaz farklar bulamazsınız. Birbirleri ile aynı bağlam içerisinde, yakın düşünceler ve kurallar içerisinde yazılar yazılır. En önemli fark blog yazarlarında daha çok insana seslenebileceğiniz bir platform oluşturabileceğiniz kanısına varmanızdır ki, bunun içinde nasıl kitap yazarken reklam, kitap  yayınevi gibi şeyler önemli ise blog yazarken de seo, google aramaları vb. konularda bilgi sahibi olunmalıdır ki yazdıklarımız okunabilsin.. Bu yüzden aşağıdaki bazı konuları takip etmeniz, yazılarınızın okunmasına, okurlarınızın etkin bir biçimde sitenizi günlük ziyaret etmelerine, kaliteli yorumlar görebilmenize yarayacaktır.

 Blog yazarı daha kaliteli blog yazılarını nasıl yazar ? Blog yazılarını bir kenara bırakın normal bir yazı yazmak istediniz, aklınıza bir konu gelmiyor. Ee o zaman nasıl yazacaksınız ? Evet şimdi burada konu bulma yöntemleri ve yazma yöntemlerini anlatacağım. Blogunuza haliyle her gün özgün içerik girmek zorundasınız. Eğer gerçekten de “güncel blog” kelime grubunu meta tag bölümüne yazdıysanız. Bu tanım sizi tanımlamış sayılıyorsa o zaman güncel bir site olmalısınız. İlk olarak ;

NOT ALIN !

Gün içerisinde sizi etkileyen, düşündüren şeyleri küçük bir deftere not alın ve yazmak istediğiniz zaman  notlarınıza bakarak daha kolay yazı yazabilirsiniz.

Gazete, Dergi Ve Kitap Okuyun !

Kuşkusuz en önemlisi “kitap” bu saydıklarımın içinde. İnsan ne kadar kitap okursa o kadar yazabilir. Kabiliyet meselesi falan bir yana. Çalışan, not alan yazmak için çaba harcayan adam yazı yazabilir. Gazete okuyarak güncel haberler, dünya haberleri ile ilgili bilgiler toplayarak düşünce dünyanızı zenginleştirin. Güncel dergiler belirleyerek köşe yazarlarını takip edin. Kendinizle özdeşleşen düşünceleri kafanızda tekrar bir düşünüp yazın.

Kuşkusuz en önemlisi “kitap” bu saydıklarımın içinde. İnsan ne kadar kitap okursa o kadar yazabilir. Kabiliyet meselesi falan bir yana. Çalışan, not alan yazmak için çaba harcayan adam yazı yazabilir. Gazete okuyarak güncel haberler, dünya haberleri ile ilgili bilgiler toplayarak düşünce dünyanızı zenginleştirin. Güncel dergiler belirleyerek köşe yazarlarını takip edin. Kendinizle özdeşleşen düşünceleri kafanızda tekrar bir düşünüp yazın.

Güncel bir site sahibi mutlaka aşağıdaki özellikleri bulundurmalıdır.
  • Özgün içerik sunabilecek
  • Kopya içerik paylaşmayacak
  • Alıntı yaptığı takdirde kesinlikle alıntı yapılan adresin tam adresi “Kaynakça” adı altında belirtilecek.
  • Konuşma dili anlaşılabilir, müstehcen kelimelerden çok uzak olacak.
  • Illegal içerik asla paylaşmayacak.