Girişimciliğin Temelleri: Kollektif Ruh

Girişimciliğin Temelleri: Kollektif Ruh

Kollektif Ruh nedir ? Bu konu hakkında yazımıza göz atmanızı öneririz. Ortak bir amaç için kollektif bir tutkuyu paylaşan insanlarla çevrelendiğiniz zaman her şey mümkündür.

Ortak bir amaç için kollektif bir tutkuyu paylaşan insanlarla çevrelendiğiniz zaman her şey mümkündür.


-Howard Schultz/ Starbucks kurucusu

Kollektif ruh nedir ? Neden bu kadar çok üzerinde duruyorum. Hemen anlatayım. İnsanlıın bireyselliğinden öte bir proje ve fikir geliştirmede ayrıntıları gözden kaçırma yeteneksizliğinden daha önce bahsetmiştim. Ancak başarılı girişimciler bu konuyu önceden görmüş olacaklar ki bu konuda bazı davranışlar gerçekletirmişler. Bir fikriniz varsa, projenize, güvendiğiniz, sizinle aynı paydada buluşabilen insanları dahil edin. Bu sayede sizin göz ardı ettiğiniz, dalgınlıktan ve hayatın silsilesinden kaçırdığınız noktalarda emin adımlarla yürüyebilme yetisine sahip bir girişimci olabilirsiniz. Ancak bu sayede fikirler geliştirilebilir, düzenlenebilir ve son halini alabilir. Son halini alabilir derken hiç bir fikir bir sona bağlı olmaz. Her zaman geliştirilebilir projeler ve düşünceler bir yerlere gelebilir. Bu kesindir ve evrenin kuralları içerisinde sabit bir değişmezdir.

Bir psikolojik kitlenin en çok göze çarpan hususiyeti şudur :


Kitleyi meydana getiren fertler kimler olursa olsun; yaşama tarzları, iş güçleri, karakterleri yahut zekaları ister benzer, ister ayrı olsun, kalabalık haline gelmiş olmaları onlara bir nevi kollektif ruh aşılar.

Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon

Girişimceler İçin 100 Kural Adlı Eserinde Neil Lewis bu konuya güzel bir şekilde değinmiş.

Yol boyunca aksiliklerle karşılaşacağınız açıktır. Bu arada başarılar da elde edeceksiniz. İyiyi ve kötüyü, başarıyı ve hayal kırıklığını harika bir girişimcilik yolculuğuna dönüştürmenin sırrı sizsiniz. Eğer yola devam eder, sürekli bir şeyler öğrenir, önünüze çıkan bir sonraki fırsatı değerlendirirseniz, şu veya bu şekilde mutlaka başarılı olursunuz.

Bitirirken

Pes etmeden, yılmadan hedefe ulaşma çabasında olmak, sonuca ulaşma anlamında sizi önemli bir noktaya zaten taşımıştır.