Francisco Tarrega: Nokia’nın Akıllarda Kalan En Önemli Kişisi

tarrega bg

İspanyol müziğinde piyanoda Albéniz kim ise gitarda tárrega odur. ikisinin arkadaş olduğunu belirterek hikayeye başlayalım.

İspanyol müziğinin en önemli üstadlarından  piyanist Albeniz Kim ve gitarda da Tarregra iki arkadaş müzisyendir. Tarrega daha çocukluğunun ilk yaşlarında ailesinin yardımı ile gitar eğitimi almış. Daha 17 yaşındayken gitarını Antonio De Torres’ten satın almıştır. İspanyanın en kaliteli gitarlarından birine sahip olan Tarrega, bu sayede dünyanın en kaliteleli gitarlardan birine sahip olmuştur.

Maddi imkanları azdı ama…

Konservatuara girdiği için maddi imkan azlıkları onu pek etkilemedi. Aileden gelen yeteneğini kullanarak bursla konservaturara girmişti. İlk okulunu real conservatorio superior de música de madrid’te tamamlamıştır. Ve sonrasında turneler başalr, öğretmenlikte ondan sonra gelecektir.

İspanya’da Yaşanan La Gloriosa Olayı

İspanyol kraliçesi çok kötü yönettiği ülkesindeki vatandaşları tarafından hedef durumundadır. Kendisine karşı ayaklanmalar çok ciddi şekilde kraliçeyi etkilemektedir. Daha sonrasında Alcoe Muhaberesinde kaybeden kralice II. isabel kendi vatanını terk ediyor, sonrasında da Paris’e yerleşiyor.

Tarrega ve Şöhreti

Tarrega’nın şöhreti arttıkça artar, Pariste bulunan II. İsabel’e kadar gidiyor.Ve Tarrega onu saraya müzisyen olarak onu çağırıyor. Tarrega mesleğine Paris’te devam ediyor.

Tarrega Londra Yolcusu

Tarrega daha sonraki dönemlerde Londra’ya gidioyr. Besteci İspanyol olmasına rağmen Londra yolcusudur. Ama sıcak havayı sevdii ve güneşten hoşnut olduğu doğrudur. Londra’daki soğuk ve bulutlu hava  Tarrega’yı depresyona sürüklemiştir.  İşte bir çok insan için zor olan bu durum onun bu güzel eseri bestelemesine sebep olan bir güzel durum olarak karşımıza çıkıyor. İngiltere’deki karamsar hava,  Terrega’nın muhteşem bestelerine ilham kaynağı olmuştur. Hepimizin bildiği meşhur Lagrima’da böyle bestelenmiş bir eserdir.

 

Londra Saat Kulesi İsmi Nereden Geliyor 4 Madde?