2020: En Talihsiz Milenyum Yılı

2020 yılı

2020 dünya insanları için hiç de iç açıcı bir şekilde başlamadı. İnsanlar bu zamandan sonra ileride olacakları tahmin etmekte zorlanıyor. Peki 2020 yılının ilk ayında dünyada ne gibi kötü olaylar ve felaketler yaşandı. Gelin isterseniz sizler için hazırladığımız yazı dizisini inceleyelim. Ünlü NBA yıldızı Kobe Bryant geçtiğimiz günlerde elim bir helikopter kazasında hayatını kaybetti. 2020’nin ilk ayındaki olaylar sadece bununla sınırlı değil, dünya çapında ve ülkemizde yaşanan büyük depremler, yangınlar ve dünyayı kasıp kavuran virüs salgınları da insanları derinden etkileyen olaylar arasında yer aldı.

2020 yılı ABD’nin İranlı General Kasım Süleymani’yi Öldürmesi

Dünya 2020 yılının ilk günlerini ABD Ve İran’ı konuşarak geçirdi. ABD’nin Irak’ta hava alanında bulunan bir üst düzey İran generaline yönelik saldırısı sonucunda iki ülke savaşın eşiğine geldi. Generak Kasım Süleymani’ye yönelik yapılan suikast sonucunda İran önce 3 günlük yas ilan etti. Daha sonrasında bu yas sonrasında yapılan cenaze töreninde bir izdiham yaşandı. Bu izdihamda 50 İran’lı hayatını kaybetti.

İran ile Amerika Arasındaki Gerilimi Anlattığımız Yazımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.

İran Ukrayna Hava Yolları’na ait bir sivil yolcu uçağını yanlışlıkla vurdu: 176 ölü

İran bu füze saldırılarında Ukrayna Havayolları’na ait bir yolcu uçağını yanlışlıkla vurmasıysa, yaşanan krizi çok daha uluslararası bir boyuta taşıdı. 176 yolcu taşıyan PS-752 sefer sayılı Boeing 737 uçağa iki füze isbaet ettiği belirtilirken, kazada kurtulan olmadı. İranlı yetkililer ilk açıklamalarında uçağın mekanik bir arıza sonucu düştüğünü açıklamıştı.

Yukarıdaki yazıyı yazdığımız tarihlerden 1 hafta sonra İran Ukrayna Hayavayollarına ait bir yolcu uçağını yanlışlıkla vurdu. Bunun sonucunda 176 yolcu hayatını kaybetti. PS-752 sefer sayılı Boeing 737 uçağına iki füze isabet etti. Ancak İranlılar başta uçağı kendilerinin vurduğunu kabul etmedi. Bununla kalmadılar bir de bu konu üzerine yorum yaptılar.

Yorumda uçağın kendi endine bir mekanik arıza sonucu düştüğü açıklanıyordu. Ancak sonrasında çıkan görüntüler İranlı bir askerin uçağa füze attığını göstermişti. İran bu durumda söylediklerini ve iddialarını geri çekmek zorunda kaldı. Ukrayna’dan özür diledi. Ve bu işi yapan askerin hapse atıldığını bildirdi.

Endonezya sel felaketi ile sarsıldı: 53 kişi hayatını kaybetti

Edonezya’da başlayan siddetli Muson yağmurları büyük bir toprak kayması yarattı. Bunun sonucunda 53 kişi yaşamını yitirdi. Yılbaşı gecesi ilk başlangıcını yapan yağmur 4-5 gün sürekli yağdığı için 200.000 kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Ulusal Afet Ajansı Yönetimi yani kısa adı ile BNPB 30 milyon kişini sel sularından etkilediğini dünyaya duyurdu. Bu sel felaketi son 13 yıl içerisinde yaşanan en büyük felaketlerden biriydi.

Filipinler’deki dev uyandı: Taal volkanı kaynamaya başladı, ve sonucunda faaliyete geçti

Pakistan’da büyük bir çığ felaketi yaşandı: Keşmir’de karların altına gömülen 57 kişi hayatını kaybetti.

1,25 milyar hayvan telef oldu, 25 kişi öldü. Avustralya büyük bir yangınla sarsıldı

Aylarca süren bu yangın 2020 yılının en çok konuşulan konularının başında gelecek belliki 8 milyon hektar ormanlık alan küle döndü. 25 Kişi yaşamını yitirdi. Yürek burkan cinsten görüntüler ajanslara düştü.

Yangından sonra eleştirilen odağı haline gelen Avustralya hükümeti yangınlar konusunda yeterli önmel almamakla suçlandı. Ve sonrasında da Avustralya’nın güneyinde kuraklık nedeniyle 10.000 yabani deve, helikopterlerden tüfeklerle açılan ateşle öldürüldü. Bu da çok konuşulan ve belkide masum hayvanların böyle bir nedenden dolayı öldürmesi sonucunda, dünya bugün bu durumda..

Çin’de koronavirüs alarmı: 80’i aşkın kişi hayatını kaybetti 1300 kişi virüse yakalandı

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de de durumlar çok kötü Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan bir virüs nedeniyle tüm dünya gözlerini Asya’ya çevirdi. Çin’i bu zaman kadar Uygur ve diğer azınlık Müslümanları toplama kamplarında tutan çok garip ve acımasız bir ülke iddialarının yerini 11 milyon insanın bulunduğu Wuhan kentinde yayılan virüs ve yüzlerce ölü binlerce enfekte insan almış durumda.

Çin’in içerisinden gelen ve sosyal medyada hızla yayılan iddialar yaşamını yitiren ve enfekte olan insanların çok daha fazla olduğunu söylediyse de hükümet böle bir şey söylemekten kaçınıyor. ABD’de de görülen Corona virüsü vakası, sonrasında Avrupa’da Fransa ve Asya’da bazı ülkelerde de vakaların tespit edilmesi salgının hızla yayılması endişelerini artırdı. Hong Kong, Makau, Tayvan, Tayland, Japonya, Güney Kore, Singapur ve Nepal gibi diğer Uzak Doğu ülkelerinde de görülürken ABD’de 1, Fransa’da 3 enfekte vaka tespit edildi.

Çin’de yaşanan virüs salgını bir anda odakları Uzak Doğu’ya çevirdi. Doğu Türkistan’da bir milyona yakın Uygur ve diğer azınlık Müslümanların toplama kamplarında tutulduğu iddiaları Çin’i haber başlıklarına taşırken, ülkenin 11 milyon nüfuslu Vuhan (Wuhan) şehrinde hızla yayılan ve şimdiye kadar 81 kişinin ölümüne yol açan koronavirüs salgını bir anda Çin’in ve dünya kamuoyunun bir numaralı gündem maddelerinden biri oldu. Çinli yetkililer şimdiye kadar 1.300’ü aşkın kişinin virüse yakalandığını duyurdu.

Elazığ 6.8 ile büyük bir felaket yaşadı: Ölü sayısı 41 binlerce bina kullanılamaz hale geldi

 

Ve Bir Kara Haber’de ülkemizden geld. Elazığ’daki depremde bir çok vatandaşımızı kaybettik ve binlerce yaralımız var.

Türkiye’nin doğusunda Elazığ merkezli yaşanan 6.8 büyüklüğündeki deprem ve yaşanan can kayıpları ülke ve dünya gündeminde oldukça konuşulan olaylar arasında yer aldı. Depremde şimdiye kadar can kaybı 41 olarak açıklandı. Arama kurtarma çalışmaları hızla devam ederken, Elazığ ve çevre illerde binlerce bina kullanılamaz hale geldi. 1.607  yaralının bulunduğu Elazığ’da bir çok yaralı tedavi edilirken, şuan hastanede 81 kişinin olduğu bildirildi. Ülkemizde bir çok sivil toplum kuruluşu, televizyon kanalları ve vatandaşlar adeta seferberlik ilan ettiler.

Manisa ve Dolayısıyla İzmir Ve Çevre İller’de Büyük Bir Sarsıntıyla Sallandı. 4.8’lik olan bu deprem vatandaşlarda büyük bir korkuya sebep oldu.

son dakika manisa da 45 siddetinde korkutan deprem h85734 fc988

Merkez üssü Manisa’nın Kırkağaç ilçesi Karakurt Mahallesi olan 4.8 büyüklüğündeki deprem sırasında Manisa’nın merkez ilçesi Yunusemre’de 6 katlı bir apartmanda meydana gelen çatlak paniğe neden oldu. Yapılan incelemede çatlağın sıva çatlağı olduğu tespit edilince apartman sakinleri rahat bir nefes aldı.

Depremi Tahmin Ettiğini İddia Edev Ve Sosyal Medya’da Çok Takip Edilen Bir İsim: Dayson Lin Kimdir ?

Kendine ait bir yöntemle değrem tahminleri yaptığını iddia eden ve bunu twitterdan paylaşan Dyson Lin aslında kimdir ? Hayatı ile ilgili çelişkiler, meslek yaşamı ve kurmuş olduğunu iddia ettiği şirket aslında hala devam ediyor mu? Bunları sşizin için araştıdık. 1969 doğumlu Tayvanlı bir kişi olan Dyson, 1993 yılında Tayvanda bulunan bir üniversitenin Fizik bölümünden mezun oldu, daha sonra da 2008 yılında Tayvan Deprem Enstitüsü ismini verdiği bir kurum kurduğunu iddia ediyor. Ancak bu kurum hiçbir zaman bir resmi kurum olamamıştır.

Ayrıca devletin kayıtlarında da Dyson Lin’in kurmuş olduğunu enstitüte ilişkin bir kayıda denk gelemedik.

DYSON LİN GÜVENİLİR Mİ?

Dyson Lin sık sık farklı deprem noktaları arasında deprem tahminleri yapıyot. Ancak tahminlerinde genel bir tutarlığa başlamak çok güç. Bunun nedeni Dyson Lin’in gün içinde bir çok tahmin yapması ve işine gelmeyen tahminleri tekrarlayarak ve üzerinde manipülasyon yaparak farklı şekilde lanse etmesi. Ölçümlerini hava, su ve bitkilerden gelen sinyallerle yapan Dyson Lin’in bu yöntemi hakkında tartışmalar bulunuyor. Tahminci bu işlemi yapabilmek için basit bir elektrik devresi kullanıyor. Bazı tahminleri gerçekleşmiş olsa da birçok tahmininde yanılıyor.

Air 2 isimli istemi icat ettiğini ifade eden Dyson Lin, depremleri tahmin etmek için IRIS sinyallerini nasıl yorumlayacağını bulduğunu ifade etmektedir

DEPREM TAHMİN CİHAZLARI SATIYOR

Lin, deprem tahmin yolculuğunda ev yapımı birçok cihaz icat ettiğini ve bunu Arduino platformu altyapısı ile desteklediğini de belirtiyor. Lin ayrıca sitesinde bulunan bir linkle de ürünlerinin 1,2 ve 3 modellerini 2.000 Taiwan dolarına satıyor.

Yararlanılan Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/dyson-lin-kimdir-dyson-lin-depremleri-nasil-tahmin-ediyor-5594104/