En İyi Backlink Stratejisi Nasıl Olmalıdır?

backlink

Daha önce backlink almak ile ilgili bir çok konu paylaştık. Ancak bu yazıların çoğalması çok güzel, bunun nedeni sürekli gelişen internet teknolojisinde 2022 stratejinizi siz de belirleyebilirsiniz.

Türkçesi Geri bağlantı olarak karşımıza çıkıyor. Sitenizdeki bir sayfaya işaret eden bir köprü anlamını da taşıyan bu kavram websitenize popülerlik olarak geri dönüş sağlıyor.

Geri bağlantı (backlink), internetteki bir sayfanın web sitenizdeki bir sayfaya atıfta bulunduğu ve o sayfaya erişmek için tıklanabilir bir bağlantı içerdiği bir senaryodur.

Örneğin, “bu tıklanabilir metin, kişisel web siteme bir geri bağlantıdır.”

“backlink”, bir dizi başka arama motoru optimizasyonu terminolojisini içeren bir terimdir.

Backlink konusundaki yazı arşivimize buradan göz atabilirsiniz.

Başlarken

Bir websitesi açtınız, sürekli içerik girdiğiniz halde DA ve PA rank’larınızı arttıramıyor musunuz? İşte yapmanız gerekenler anlaşılır ve sade bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Backlinklere Odaklanın!

backlink nedir

Öncelikle backlink oluşturmak istiyorsanız kaliteli backlinklere odaklanmalısınız. Bunlar hem organik (veya doğal) hem de Google’ın muhtemelen sıralamasında en çok dikkate alacağı olanlardır.

Diğer insanların otomatik olarak geri bağlanacağı harika ve faydalı içerikler oluşturarak veya diğer bloglarda/sitelerde vb. Konuk yazıları yazarak, daha sonra size kendi sitenize bir bağlantı vererek doğal geri bağlantılar alabilirsiniz. Bu geri bağlantılar inanın sizin için çok yararlı olacaktır.

Elbette, bir geri bağlantı stratejisi oluşturmanın daha hızlı yolları vardır (bazıları buna “kara şapka SEO” diyebilir), ancak günün sonunda, uzun vadede SERP’lerinizi artıracak doğal ve kaliteli geri bağlantılardır.

Kaliteli Backlink Almak ile İlgili 6 İPucu

1. Yalnızca yüksek yetkili web sitelerinden yüksek alakalı geri bağlantılar oluşturun
2. Süresi dolmuş alan adlarından kopuk bağlantı fırsatlarından haberdar olun
3. Infographics aracılığıyla geri bağlantılar oluşturmak artık yükselişte
4. Misafir gönderileri (evet, ne diyeceğinizi biliyorum ama yine de web sitenize yüksek alakalı ve kaliteli geri bağlantılar oluşturmanın çok etkili bir yolu)
5. Daima ve demek istediğim HER ZAMAN rakiplerinizin üstünde kalın
6. İnsanlar genellikle geri bağlantıların yalnızca “dış” bağlantılara atıfta bulunduğunu düşünür. İç bağlantı, aynı zamanda otoriteyi içeriden inşa etmenin çok etkili bir yoludur. Özellikle, yepyeni bir makale başlatıyorsanız, interlinking, bu makaleyi SERP’de çok daha hızlı artırmanıza yardımcı olacaktır.

backlinkAyrıca hepinizin de bildiği günümüz dünyasının çevrimiçi bir pazara evrildiğidir. Yani yüksek kaliteli backlinler (türkçesi ile geri bağlantılar) oluşturdukça websitenizin trafiği ve sıralaması önemli ölçüde artacaktır. İşte karmaşık gibi gözüken bir sürü madde yazmak yerine çok basitçe 6 maddede sizlerle en iyi backlink alma stratejisini paylaşıyoruz.

1. Siteleriniz için Misafir Blogunu Deneyin (ben bir ara denemiştim teşekkürler ehliblog.com)

2. Blog Yazarlarından Bir İncelemeyi Düşünmelerini İsteyin

3. İçeriğinizi Kaynak Olarak Sunun

4. Sitenize gelen misafirlerinizi sosyal medyada toplayın

6. Dizinlerde Listelenmek’de bir fırsat olabilir

Dikkat!

Burada bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.

Backlink yani nam-ı değer geri bağlantılar siteniz için yararlıdır. Ancak herşeyde olduğu gibi azı karar çoğu zarar diyebiliriz. Aşırı derecede backlink almak sitenizin spam olarak kabul edilmesini sağlayabilir. Bu yüzden aşırıya kaçmadan belirli yerlerde belirli linkleri tabii ki konu ile ilgili paylaşmak her zaman size zarardan çok yarar sağlayacaktır. Tekrar hatırlatmakta zarar var sitenizin 3-5 değer yükselmesi Google tarafından gözden çıkarılma riskine değmeyecektir.

Kalın sağlıcakla

Sosyofikir

Teşekkürler: https://www.wpbeginner.com/glossary/backlinks/