En İyi 5 WordPress Eklentisi – WordPress Eklentileri Yazı Dizisi -1

2018 yilina dair sizler icin derledigimiz 5 Wordpress Eklentisi

WordPress son yıllarda gerçekten de çok büyük bir atılım gerçekleştirerek kendi rakiplerini geride bıraktı. Bunun en büyük sebebide çok çeşitli olan eklenti ağı. Gerçekten de bu kadar wordpress eklentisi arasında insanın bazen kafası da karışabiliyor. Benim işime ne yarar ? Hangi eklenti nerelerde kullanılır ? Gibi sorularınızın cevaplarını bu yazıda bulacaksınız.

İşte 2018 yılına dair sizler için derlediğimiz 5 WordPress Eklentisi

2018 wordpress eklentileri

 

WooCommerce

woo commerce

Dünyada bir çok e-ticaret sitesinin kullandığı mükemmel bir uygulamadır. Sizlerde bir çevrimiçi mağaza oluşturabilir ve ürünlerinizi çok rahat bir şekilde satabilirsiniz. Bu e-ticaret eklentisi sayesinde promosyon kodu ekleyebilirsiniz. Ürünlerinizi çokiyi bir şekilde tanıtıp, indirimleri müşterilerinize gösterebilirsiniz.

Gerçekten de bir araştırmaya göre Amerika Birleşik Devletlerinde halkın %50 sinden fazlası internet üzerinden alışveriş yapıyor. Bu bizim ülkemizde de aynı şekilde gerçekleşiyor. Bu zamanlarda e-ticaret’in önemi bir kez daha orataya çıkıyor.

 

Temel Özelliklerİ Neler ?

 • Bir çok eklenti ve tema ile uyumlu ve entegre şeklinde çalışır.
 • Kurulumu çok kolaydır.
 • Çeşitli ödeme yöntemleri Paypal, iyzico vb. kullanabilirsiniz.
 • Çeşitli ödeme yöntemlerini de kabul eder.
 • Güvenli bir alışveriş ortamı hazırlar ve sunar.

Yoast Seo

yoast seo

Arama Motoru Optimizasyonu dediğimiz (SEO) ile ilgili billdiğiniz tüm bilgileri unutun. Bu eklenti tek başına size her türlü SEO bilgisini Türkçe dil desteği ile kolayca sunacaktır. Yoast Seo zaten tasarım aşamasında da yüksek kalitede arama motoru optimizasyonu yapmak için tasarlanmış bir eklentdir. Seo tanımı günümüzde günden güne farklılık gösterebiliyor. Bunun nedeni google ve diğer arama motorlarının uygulamaya koyduğu farklı ve yeni algoritmalar.

Yoast Seo da en çok beğendiğim bir özellikte trafik lambası kısmı. Yazınızın okunabilirliğini değerlendiren bu sistem sayesinde hem arama motorlar hem de sitenize gelen ziyaretçiler sizin sitenizde vakit geçirmek isteyecekler.

Yoast Seo tamamen ücretsizdir. Ancak ücretli sürümü de vardır. Ve bu ücretli sürümde yaklaşık 70$ civarındadır.

Temel Özellikler:

 • WordPress sayfalarını ve arasındaki uyumlu kontrol eder, analizler ve size raporlar. Bu sayede sizde sitenizdeki SEO zayıflıklarını bulup çözme fırsatı elde edebilirsiniz.
 • XML site haritalarını sizin için oluşturur.
 • İçerik haritası yada breadcrumb dediğimiz şeyler oluşturarak SEOya katkıda bulunur.

Jetpack

jetpack wordpress eklentisi

Jetpack; sitenizi daha güvenli bir hale getirmek için, performansını önceden kontrol edebileceğiniz analizleyebileceğiniz bir ortam sunar. Etkinleştirilebilen ve etkinleştirilemeyen bir grup modülden oluşan Jetpack sizler için biçilmez bir kaftandır diyebiliriz.

En önemli özelliği de bu kadar özelliğin yani çoğunun ücretsiz olmasıdır. Ayrıca premium olarakta eklentinin diğer özeliklerinden de faydalanabilirsiniz. En önemli özelliği de yedekleme yapabilmesidir.

Temel Özellikler:

 • Web sitenizi analiz eder, raporlar ve istatistiklerini sizler için hazırlar.
 • Web sitenizi güvenli bir şekilde koruma sağlar.
 • Websitenizdeki bazı parametreleri, updown, downtime sürekli kontrol ederek size rapor sunar
 • Ziyaretçileriniz ve sizin arasında bir bağlantı köprüsü kurar. Çok iyi bir şekilde yorumlara yanıt verebilirsiniz.
 • Sizin ve siteniz için istatistiki bilgiler sunar ve bunların hepsini bir panel de kontrol edebileceksiniz. Tüm eklenticikler olması gereken tüm özellikler Jetpack eklentisinin içerisinde bir panel üzerinde bulunur.

Broken Link Checker

broken-link-checker-e1504305139446

 

Türkçe anlamında da anlaşılacağı üzere Broken Link Checker websitenizd hatasına neden olabilecek bağlantıları sizler için arar ve bulur. Bu bağlantıların doğru bir şekilde analiz edilmesi çok önemlidir. WordPress sistem içerisinde eklenti sayesinde sizlere bir analiz ve rapor sunar. Buradan söz konusu bağlantıyı düzeltebilir, sitenizdeki arama motorları tarafından kötü görünecek özellikteki linkleri düzenleyebilirsiniz. Doğruyu söylemem gerekirse bende bu eklentiyi kullanmaya yeni yeni başlayacağım. Ancak okuduğum yorumlar gerçekten de ilgi çekici ve pozitif.

Temel Özellikler:

 • Sitenizdeki kırık bağlantıları sizler için analiz eder ve size sunar.
 • Sorunlar hakkında sizi hem WordPress yönetici paneliniz hem de e-posta adresiniz üzerinden bilgilendirir.
 • Arama motorlarının kırık bağlantıları takip etmesine son verir.

Contact Form

Bir blog yada e-ticaret sitesi hiç fark etmez potansiyel müşterilerinizle iletişim kurmanız sizi ve sitenizi emin olun çok daha iyi yerlere taşıyacaktır. Websitenizde, yazınızın içerisinde sayfa içerisinde nerede isterseniz orada çok kolayca eklenebilen bir iletişim formuna sahip olmak istemez miydiniz ? Ayrıca CAPTCHA, Akismet ve Ajax tarafından sunulan gönderimleri destekleme olanağıyla, güvenliğiniz tehlikeye atılmaz ve gelen kutunuz temiz kalabilir.

Temel Özellikler:

 

 • Birden fazla form üzerinde yönetim sağlamanıza olanak sağlar.
 • İletişim formunu kendinize göre düzenleme olanağı sağlar.
 • CAPTCHA ve Akismet kullanarak SPAM mesajları engeller.

Son Notlar

 

Bugün sizlere wordpress içerisindeki önemli eklentilerin sadece bir kısmından bahsettik. Sizde WordPress ile ilgili daha fazla içerik için buraya tıklayabilirsiniz. Bir de blogumuzda“YEŞİL IŞIK” diye adlandırdığımız yazılarımızı gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Hepsi denenmiştir. Ayrıca son zamanlarda yazıldığından güncelliğini yitirmemiş yazılara “Yeşil IŞIK” etiketini yerleştireceğiz. Ayrıca “yeşil ışık” etiketini sadece son 2 yılda yazılmış yazılara ekleyeceğiz. Yani tarihler  2017 veya 2018 olacaktır.

Bilgi

Bu yazı “YEŞİL IŞIK” etiketine sahiptir. Ve son 2 senede yazılmıştır. O yüzden güncelliğini ve geçerliğini korumaktadır.