Egeden Hazara Kadar – İki Ülke Tek Millet

33764367 235688707016438 3096092304205676544 n

Merhaba sevgili sosyofikir okurları bugün 28 Mayıs.. Ben de Facebook’tan Kaan Ünsal Alphan adlı başarılı belgesel yapımcısı youtuber’ın yazdığı gönderi üzerine öğrendim günün anlam ve önemini. Fazla uzatmadan yazıya geçelim

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti veya Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Doğu Kafkasya’da yerleşmiş ve yüzölçümü 147.629km² olan, Müslüman ve Türk toplumlarında kurulan ilk laik ve demokratik devlet. Nüfusu 2 milyon kişiye ulaşan cumhuriyetin sınırları kuzeyde Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti, kuzeybatıda Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti, batıda Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti ve güneyde İran’la belirlenmiştir. Azerbaycan’da en büyük şehir olan Bakü’nün Bolşevik Bakü Sovyeti’nin kontrolünde olması nedeniyle, AHC’nin geçici başkenti Gence olmuştur.

Yine başka bir kaynaktan edindiğim bilgiye göre;

Azerbaycan’da 28 Mayıs 1918’de ilan edilen Cumhuriyetin 100. yıl dönümü kutlanıyor. Müslüman ve Türk toplumlarında kurulan ilk laik ve demokratik devlet. Azerbaycan Cumhuriyeti, 28 Nisan 1920’de Sovyet ordusunun ülkeyi işgaliyle son buldu. Sovyetlerin dağılmasının ardından tekrar bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan, 1918-20 yıllarında faaliyet gösteren Azerbaycan Cumhuriyetinin varisi olarak kabul ediliyor.

Yani kısacası Azerbaycan’ın kuruluşu, Türklerin bağımsızlığını kazanmasının, emperyalist etkisinden kurtulmasının, Türk devletlerinin birlik olması yönünde atılan ilk adımlardan biridir.

Yukarı da gördüğünüz fotoğrafta da Azerbaycan parasını görüyorsunuz. Azerbaycan’ın kuruluşu, Türklerin bağımsızlığını kazanmasının, emperyalist etkisinden kurtulmasının, Türk devletlerinin birlik olması yönünde atılan ilk adımlardan biridir.

 

Ben bunun vesilesiyle tüm Azeri kardeşlerimin önemli bağımsızlık günlerini kutlarım. Ve daim olmasını temenni ediyorum.

 

Bu yazıyı yazmama sebep olan Kaan Ünsal Alphan hocama da çok teşekkür ediyorum. Kendisinin kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kaynakça

  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Azerbaycan_Demokratik_Cumhuriyeti
  • https://www.facebook.com/kagan.alphan