Aşk Tutku ve Çeşitlilik

1604784390

Sosyolog John Alan aşkın 6 türden oluştuğunu düşünüyor.Ve bu konuda ki derin araştırmaları ve gözlemleri bizim de hangi aşka sahip olduğumuzu,ve geçmişimizde de hangi aşkı yaşadığımız konusunda çok büyük oranda fikir sahibi ediyor.Kimi aşklar daha fazla duygusal ve şefkat bağı içerirken kimi ilişki de büyük oranda tutku,haz ve arzu şeklinde ilerliyor.Kimisine arzu ile yaklaşıp tamamen bir partner gözü ile bakılsa da,kimisine ise bir anne,bir baba gözüyle yaklaşıyoruz.Kimi zaman tutkunun ve arzunun da bizi monotonlaşmaya götürdüğünü söylemekte bir sakınca görmüyorum.Kimi zaman da şefkat duygusunun ön planda olduğu ilişkiler daha uzun sürebiliyor.İnsan tutku ve şehvetin ön planda olduğu bir ilişkide partnerin sıkılıp yeni heyecanlar arayışa girebilir.Görünenin aslına böyle bir ilişki yaşamak kimi zaman da pek sağlıklı olmayabilir.Şefkat ile yürüyen bir ilişkide onda ki şefkati herkeste bulamayabilirsiniz ve bu çok doğal bir durumdur.O yüzden görünenin de tam aksine şefkat dolu bir ilişki çok daha uzun süreler ile çiftin devamlılığını sağlayabilir.Uzmanların görüşü de bu yöndedir.Kimi zaman da mantıklı aşklar kurarız.Güzel bir iş,güzel bir araba,güzel bir seks hayatını tahmin ediyorum ki hiçbiriniz hayır demezsiniz.Ama size bahşedilen tek bir hayatınız var.Ve bu mükemmel duyguyu mantık arasında aramak pekte doğru değildir çoğu zaman.Kafanızda olan ideal eş modellerini ona yükleyip ona aşık olmaya çalışırsınız.Bu sizi kimi zaman hayal kırıklığına kimi zamanda ustaca boşluğa düşürebilir.Aşk,sevişmektir karanlığın kucağında.Gelin bir de birlikte inceleyelim

Rubin’in hoşlanma ve aşk ölçeği

Bağlanma: Bir başkasıyla birlikte olma ve ondan ilgi görme ihtiyacı. Onaylanma ve fiziksel temas, bağlanmanın önemli bileşenleridir.

İlgilenme: Bir başkasının ihtiyaç ve mutluluğunu kendi ihtiyaç ve mutlulukların kadar önemsemek.

Yakınlık/Mahremiyet: Özel arzu, duygu ve inançlarını paylaşmak

Tutkulu aşk: Tutkulu aşk yoğun cinsel arzu, cazibe, düşkünlü, duygusallık ve birlikte olmak için çok güçlü arzu vardır. Tutkulu aşk kısa sürmeye yatkındır, altı ayla yirmi ay arasında sürer (ancak daha sonra şefkatli aşka dönüşebilir).

Şefkatli aşk: Şefkatli aşk bağlılık, saygı, sevgi, sadakat ve duygusal yakınlık vardır. şefkatli aşk tutkulu aşka göre uzun sürer.

oşlanmak ya da arkadaşlık: Yakınlık ve güçlü bağ içeren ancak tutku ve bağlılık olmayan arkadaşlığı yansıtır.

Vurulma ya da tutkulu aşk: İlk görüşte aşk yaşayanların hissettiği şeydir. Bağlılık ya da yakınlık yoktur. Vurulma geçici olabilir.

Boş aşk: Yakınlığın ve tutkunun kaybedildiği ancak iki insanın hala birbirine güçlü bağlılık hissettiği ilişkilerdir.

Romantik aşk: Romantik aşkta tutku ve yakınlık, cinsel ilgi ve duygusal bağ vardır ancak bağlılık yoktur.

Dostça sevgi: Tutkunun olmadığı ya da artık kalmadığı; ama hala bir diğerine karşı büyük bir bağlılık ve düşkünlük hissedilen sevgilerdir. Bu tür sevgi aile bireyleri, yakın arkadaşlar ve evliliklerde görülür.

Aptalca aşk: Bu tür aşklarda tutku ve bağlılık görülür ancak samimiyet/yakınlık yoktur.

Mükemmel aşk: ;Tutku, bağlılık ve yakınlığın bulunduğu, aşkın ideal halidir. Sternberg, aşkın bu haline ulaşıldıktan sonra onu koruyabilmenin kolay olmadığını; hatta kalıcı olmayabileceğini belirtir. Ve örneğin zaman içinde tutku kaybolursa, mükemmel aşkın dostça sevgiye dönüşeceğini ekler.