Apple’ın Kuruluşu, Gelişimi ve Bilmedikleriniz

apple nasil kuruldu

Apple Computers, Inc.’in Kuruluşu

Apple Computers, Inc., 1 Nisan 1976’da, yeni şirkete insanların bilgisayarlara bakış açısını değiştirme vizyonunu getiren, üniversiteden ayrılan Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Jobs ve Wozniak, bilgisayarları insanların evlerinde veya ofislerinde bulundurabilecekleri kadar küçük yapmak istediler. Basitçe söylemek gerekirse, kullanıcı dostu bir bilgisayar istiyorlardı.

apple

Jobs ve Wozniak, Jobs’un garajında ​​Apple I’i inşa etmeye başladılar ve monitör, klavye veya kasa olmadan sattılar (1977’de eklemeye karar verdiler). Apple II, ilk renkli grafiklerin tanıtılmasıyla bilgisayar endüstrisinde devrim yarattı. Satışlar 1978’de 7,8 milyon dolardan Apple’ın halka arz edildiği 1980’de 117 milyon dolara fırladı.

apple şirketi

Wozniak, Apple Bilgisayarlarının günlük işleyişine olan ilginin azalması nedeniyle 1983’te Apple’dan ayrıldı. Jobs daha sonra PepsiCo’dan John Sculley’i başkan olarak tuttu. Ancak, bu hamle geri tepti ve Sculley ile çok tartıştıktan sonra, Jobs 1985’te ayrıldı ve yeni ve daha büyük şeylere gitti. Kendi şirketi NeXT Software’i kurdu ve daha sonra Toy Story, A Bug’s Life, Monsters, Inc. ve Finding Nemo. gibi filmlerin bilgisayar animasyonunda büyük bir başarı elde edecek olan Pixar’ı George Lucas’tan satın aldı.

1980’lerin geri kalanında Apple hala iyi durumdaydı ve 1990’da şimdiye kadarki en yüksek kârını elde etti. Ancak bu, çoğunlukla Jobs’un ayrılmadan önce uygulamaya koyduğu planlardan, özellikle de Adobe Portable Document Format’ın (PDF) yaratıcısı olan Adobe adındaki küçük bir şirketle yaptığı anlaşmadan kaynaklanıyordu. İki şirket birlikte masaüstü yayıncılık olarak bilinen fenomeni yarattı.

1985’te Sculley, Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in yazılımını lisanslamak için yaptığı başvuruyu geri çevirdi. Bu karar daha sonra onu rahatsız edecekti çünkü Windows işletim sistemi (OS) Apple’ınkine benzer bir grafik arayüze sahip olan Microsoft, 1980’lerin sonunda ve 1990’lar boyunca en zorlu rakipleri haline geldi.

Birkaç yıl boyunca, Apple’ın pazar payı 1990’daki zirveden sonra yavaş yavaş düştü ve 1996’ya gelindiğinde uzmanlar şirketin sonunun geldiğine inanıyordu. Apple’ın bir işletim sistemine umutsuzca ihtiyaç duyduğu 1997 yılına kadar, NeXT Software’i (İşler şirketi) satın aldı ve yönetim kurulu eski bir arkadaştan yardım istemeye karar verdi: Steve Jobs. Jobs, geçici bir CEO ya da kendi deyimiyle iCEO oldu (Jobs, 2000 yılına kadar resmi olarak CEO değildi). Jobs, Apple çevresinde bazı değişiklikler yapmaya karar verdi. Popüler ofis yazılımının bir Mac sürümünü oluşturmak için Microsoft ile bir ittifak kurdu. Bu karardan kısa bir süre sonra şirket için dönüm noktası oldu. Jobs bilgisayarları yeniledi ve iBook’u (kişisel bir dizüstü bilgisayar) tanıttı, ardından pazar lideri olan bir mp3 çalar olan iPod’u piyasaya sürdü.

2007’de tanıtılan dokunmatik ekranlı bir cep telefonu olan iPhone, dünyanın en başarılı ürünlerinden biriydi ve şirket o zamandan beri birkaç yeni sürüm yayınladı. Diğer popüler ürünler arasında iPad tablet ve Apple Watch bulunur. Son zamanlarda Apple, kredi kartı (Apple Card), haberler için Apple News, oyunlar için Apple Arcade ve Apple tarafından üretilen orijinal içerik akışı için Apple TV+ ile hizmet segmentlerini genişletti. Steve Jobs 5 Ekim 2011’de öldü, ancak Apple devam ediyor CEO olarak dümende Tim Cook ile mirasına devam ediyor. iPhone’ların popülaritesi, Apple’ı 2018’de bir trilyon dolar değerindeki ilk şirket yaptı ve iki yıl sonra bu rakamı ikiye katladı.

Apple I’den Steve Jobs 2.0’a

Apple’ın neden bu kadar başarılı olduğunu anlamak, kökenlerine ve geçmişine bakmayı gerektiriyor. İlk Apple bilgisayarından (monitör veya klavyesi olmayan bir anakart olan Apple I) en yeni iWatch’a kadar, burada Apple’ın yenilikçi ürünlerinin kronolojisine kısa bir genel bakış yer almaktadır.

Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kurulan Apple, Apple I ile birlikte kit bilgisayar işine başladı.

Bu ilk üretim çalışması, şimdi bir koleksiyon olarak popüler. Bununla birlikte, esas olarak şirketin Apple II’yi 1977’de (Apple’ın resmi olarak kurulduğu yıl) inşa etmek için yeterli sermaye elde etmesine yardımcı olmasıyla hatırlanacak.

 

Wozniak öncelikle bu bilgisayarları üretti ve Jobs pazarlama tarafını üstlendi.

Apple II, donanımın büyük ölçüde aynı kalmasına rağmen, şirketin gelirini 1980’lerin ortalarına kadar sürdürdü. Apple, Apple III ve Apple Lisa gibi güncellemeleri denedi, ancak bunlar ticari olarak yakalanamadı. Apple II hala satıyor olsa da, 1980’ler başladığında bir şirket olarak Apple’ın başı beladaydı.

Macintosh’un 1984’te piyasaya sürülmesi, Apple için ileriye doğru bir adımdı. Ancak, Apple II ve Macintosh arasındaki aradan geçen yıllarda, IBM yetişmişti. Macintosh’tan elde edilen hayal kırıklığı yaratan gelirler ve kontrol için iç mücadeleler, Apple yönetim kurulunun Jobs’u John Sculley lehine görevden almasına yol açtı (bazı kaynaklar Jobs’ın ayrılmaya karar verdiğini söylüyor).

Her durumda, Jobs Apple’dan ayrıldıktan sonra NeXT Inc.’de çalıştı. Sculley yönetiminde Apple, ürün gruplarını büyütmeye başladı.

Sculley, 1993 yılına kadar Apple’ın CEO’su olarak görev yaptı.

O yıllarda Apple güçlü bir büyüme yaşadı. Lazer yazıcılar, Macintosh Portable, PowerBooks, Newton ve çok daha fazlasını içeren yeni ürünler yarattı. Apple ürünleri yüksek bir fiyata satılmaya devam etti, bu nedenle marjlar Apple için cömertti ve güçlü finansal sonuçlara yol açtı. Ancak aynı dönemde, Windows çalıştıran daha ucuz bilgisayarlar çok daha büyük bir orta pazara hizmet ederken, Windows da güçlü Intel işlemcilerden yararlandı. Karşılaştırıldığında, Apple duruyor gibi görünüyordu.

İki CEO, Michael Spindler ve Gil Amelio, Microsoft işletim sistemlerini çalıştıran sistemlerin amansız yayılmasının gidişatını tersine çevirmeyi başaramadı.

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows, endüstri standardı haline geliyordu ve Apple Macintosh yaşlanma belirtileri gösteriyordu. Amelio sonunda, Apple’ın kurucusu Steve Jobs’tan başkası tarafından yönetilen şirket olan NeXT Inc.’i satın alarak bu sorunların bazılarını çözmeye başladı.

İkinci Şans CEO’su

Macintosh’tan itibaren Apple, Steve Jobs’un ya bir yansıması ya da ona bir tepki olmuştur. Macintosh’ta Apple, hesaplamayı basit ve eğlenceli hale getiren bir makine yaratmaya çalışıyordu. Özellikle Jobs, herkesi bir Mac satın almaya ikna edecek bir kullanıcı deneyimi yaratmaya çalışıyordu.

Jobs, gerçekten devrim niteliğinde bir ürünün müşterilerin ihtiyaç ve isteklerine bağlı olamayacağına inanıyordu. Müşterilerin bir ürünün değerini gerçekten kullanana kadar anlayamayacağını düşünüyordu. Ne yazık ki, Jobs 1985’te zamanının ötesindeydi – zamanının tam olarak 12 yıl ötesindeydi.

Jobs 1997’de Amelio’yu devirip Apple’ın dizginlerini bir kez daha aldığında, donanım onun dijital olan her şeye yönelik vizyonunu yakalamıştı. iMac’i “Farklı Düşün” sloganını içeren güçlü bir pazarlama kampanyasıyla başlattı. Jobs’a genellikle pazarlamaya para ve zaman harcadığı için övgü verilse de, mükemmel pazarlama ve marka bilinci oluşturma, Apple’ın büyümesinin her zaman anahtarı olmuştur. iMac ve ondan önceki tüm ürünler arasındaki gerçek fark, güzelliği ve tasarımıydı.

Piyasadaki diğer tüm bilgisayarlar gibi bir kule ve monitör kurulumu değildi. iMac, hızla fotoğraflanan bir yarışçı kaskına benziyordu, ekrandan geriye doğru süzülen renkli bir bulanıklık. 1998’de iMac, piyasadaki en estetik makineydi. Görene kadar kimsenin istediğini bilmediği bilgisayardı. Zarifti ve işletim sistemi yükseltmesi sayesinde kullanıcı dostuydu.

The iEcosystem

Apple, zarafet ve kullanıcı deneyimine yeni odağını yansıtan bir dizi hit ürünü piyasaya sürdüğü için iMac sadece bir başlangıçtı. Bunlar iBook, iPod, iPhone, MacBook Air ve iPad’i içeriyordu. iPod, MP3 çalarlarda kategori katili oldu ve iPhone esasen piyasaya sürüldü ve ardından akıllı telefon pazarına hakim oldu. Daha sonra iPad, bir şekilde milyonlarca insanı içerik tüketmek için başka bir ekrana ihtiyaç duyduklarına ikna etti.

Tüm bu cihazlar, kalite ve kesinlikle tasarım açısından rakip ürünlerden daha iyi olarak algılandı. Jobs tasarım konusunda acımasızdı ve tüm Apple kültürünü tasarım sanatına aşıladı.

Apple’ı ikinci görev süresinde geri getirdiği bir diğer nokta ise kullanım kolaylığı. Bir iPod’da çarkı birkaç dakika kullandıktan veya bir iPad’de simgelere dokunduktan sonra, bu yeni kontrol biçimleri Apple’ı çekici kılan basitliğin bir parçası haline geldi. Artık Apple’dan gelen her ürün güncellemesi, hayranların yanı sıra medya ve genel halk tarafından da bekleniyor.

Apple Logosu Kaç Kere Değişti?

Daha önce başka bir yazımız da Apple’ın logosunun nereden çıktığı konusunu işlemiştik.

Hatta Apple’ın logosu neden elma şeklinde gibi bir dizi yazı yazmıştık.

Apple, birden fazla ülkenin toplamından daha fazla paraya sahip, gezegendeki en başarılı şirketlerden biridir. Marka o kadar güçlü ki, sadece adından söz edilmesi bile hayranların cüzdanlarını açmasına neden oluyor.

Ama bu her zaman böyle değildi.

Apple yıllardır acımasız bilgi işlem endüstrisinde hayatta kalmak için mücadele etti. Bir noktada, Steve Jobs mucizevi bir dönüş yapıp şirketi yenileyene kadar mahvolacakları düşünülüyordu.

Başarılarının büyük bir kısmı, logolarından başlayarak inanılmaz markalaşmalarında yatmaktadır.

Bu yazıda, Apple logosunun yıllar içinde nasıl dünyanın en ikonik sembollerinden birine dönüştüğünü inceleyeceğiz.

Ama önce…

Damak Tadınızı Gıdıklayacak Bazı Apple Gerçekleri

Başlangıçta Apple 3 kişi tarafından kuruldu: Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne. Wayne sadece 12 gün sonra istifa etti ve şirketteki hissesini 800 dolara sattı. Bugün, hisseleri 60 milyar dolar değerinde!

Apple başlangıçta nakit sıkıntısı içindeydi ve Jobs ve Wozniak, ilk siparişleri için parça satın almak için yeterli parayı toplamak için Volkswagen minibüsünü ve bilimsel bir hesap makinesini sattı.

Bu zorlu işin bugün bildiğimiz devasa bir markaya dönüştüğüne inanmak zor. Yine de, 2007’den beri Apple 1,3 milyardan fazla iPhone sattı. Yaklaşık 300 milyar dolarlık nakit rezervleri ve ABD Hazinesinden daha fazla paraları var.

Her şeyin nasıl başladığına bir göz atalım.

Apple Adını Nasıl Aldı?

Apple’ın adını nereden aldığına dair birçok harika teori var. Bunlardan herhangi birini daha önce duydunuz mu?

Havva’nın yasak meyveden bir ısırık almasından ilham almıştır.
Zehirli bir elma yiyerek hayatına son veren modern bilgisayarın babası Alan Turing’in hüzünlü hikayesinden geldi.
Perilerin altın bir elma yiyerek ölümsüzlük kazanabileceği Yunan mitolojisinden.
Çünkü “günde bir elma doktoru uzak tutar”
Etrafta dolaşan pek çok başka teori ve fikir var, ama gerçek şu ki Steve Jobs meyveyi beğendi ve şirketine onun adını vermeye karar verdi. Jobs, ismin gizli bir anlamı ya da daha derin bir çağrışım olmadığı konusundaki üzüntüsünü bile alenen dile getirdi. Elmaları gerçekten çok severdi.

Aslında, popüler Macintosh bilgisayarı adını, elma temasını baştan sona koruyan McIntosh elmasından almıştır.

Apple Logosunun Evrimiapple logo

Daha önce de söylediğimiz gibi, Apple dünyanın en büyük ve en popüler markalarından biridir, ancak her zaman böyle değildi.

Apple’ın 1976’da küçük bir Kaliforniya garajında ​​başladığını unutmayalım. Müşteri sadakatini artıran ve marka bilinirliğine yardımcı olan için yıllar aldı.

Ve görebilirsiniz, markaları işlerinin neredeyse her alanında var – perakende mağazalarının tasarımı ve düzeninden her yeni ürün satın alımıyla birlikte gelen güzel kutu açma deneyimine kadar.

Ve açık ara en ikonik marka özelliği logolarıdır. O halde, 1976’dan günümüze Apple logosunun gelişimini inceleyelim.

1976

apple_logo_1976-

İlk Apple logosunun farklı bir şirketi temsil ettiğini düşündüğünüz için affedilirsiniz. Bugün aşina olduğumuz pürüzsüz, şık tasarım değil. Aslında, bir şişe zanaat birasına tokat atmasını beklediğiniz bir şeye benziyor.

Şirketin ilk logosunu yaratma işi, Isaac Newton’un bir ağacın altında oturan görüntüsünü kullanmaya karar veren Ronald Wayne’e düştü – bir elma ağaçtan kafasına düştüğünde yerçekimini keşfeden aynı Isaac Newton.

Bildiğimiz gibi, Ronald Wayne Apple’da uzun sürmedi ve logosu da yoktu.

1977

apple_logo_1977

Sadece bir yıl sonra, Steve Jobs logoyu “eski moda” olarak duyurdu ve daha küçük ölçekte kullanmanın çok zor olduğunu düşündü. Jobs ayrıca modern bilgisayar tasarımının önemine inandı ve bu fikri pekiştirmek ve müşterileri etkilemek için bir logo istedi.

Sonuçta, bir logo bir markanın ne olduğunu temsil eder. Eski tarz bir logo, insanların markanızın da modası geçmiş olduğunu düşünmesine neden olur.

Yeni bir logo oluşturmaya yardımcı olmak için Jobs, “Apple” adını modern görünümlü bir tasarımla harmanlayacak bir logo oluşturmakla görevli bir grafik tasarımcı olan Rob Janoff’u işe aldı.

Ve böylece ünlü Apple logosu doğdu. Janoff’un tasarımı oldukça basitti, içinden bir ısırık alınmış 2 boyutlu bir elma ve üzerine bir gökkuşağı tayfı sıçramıştı. İnsanlar onu kirazla karıştırmasınlar diye ısırık izi dahil edildi. Ve aynı zamanda, kelimeler üzerinde geeky bir oyundur (“byte” bir bilgisayar terimidir).

1984

apple_logo_1984

Buradan logo küçük ama anlamlı yinelemelerden geçti. Macintosh’un piyasaya sürüldüğü yıl, Landor Associates şirketin adını logodan kaldırdı ve onu, on yıllar boyunca ikonik hale gelecek bir simgeye dönüştürdü.

1998

apple_logo_1988

Steve Jobs, şirket yöneticileri tarafından dışlandıktan sonra 1985’te Apple’dan ayrıldı, ancak şirket hızlı bir şekilde para kaybettiği ve batma tehdidiyle karşı karşıya olduğu için 1997’de geri döndü.

Şirketin tüm marka imajını yenilemenin yanı sıra, karşılaştığı en büyük zorluklardan biri de logoyu yeniden başlatmaktı; evrensel olarak tanınan bir semboldü ve şirketin hayatta kalması için kullanılması gerekiyordu.

Gökkuşağı renklerini çıkardı ve tamamlamak için düz siyahla değiştirdi.

İki kez değişti.

İlk logo, Isaac Newton’un kafasına düşmek üzere olan bir elma ile siyah beyaz bir gravürüydü.

İkincisi, gökkuşağı renklerinde tasvir edilen bir ısırık alınmış bir elma şekliydi.

Üçüncüsü (ve şimdiki), sonuncusu ile aynı şekildedir, ancak tek bir renkle gösterilmiştir.

 

Teşekkürler:

https://www.investopedia.com/articles/personal-finance/042815/story-behind-apples-success.asp

https://www.investopedia.com/articles/personal-finance/042815/story-behind-apples-success.asp