Adil Olmayan Bir Dünyada Yaşamak Kişinin Öyle Olmanızı Gerektirmez

Adil Olmayan Bir Dünyada Yaşamak Kişinin Öyle Olmanızı Gerektirmez

Yalnızca yaşamın gizi ölümde değil, ışığın gizi de karanlıkta, iyinin gizi kötülükte, doğrunun gizi yanlışlıkta, evetin gizi hayırdadır.

Kaçan Ayna, Giovanni Papini

Böyle müthiş bir alıntı ile başlamak istedim. İnsanlar nedense herşeyin siyah yada beyaz olduğunu düşünüyorlar. Fakat bu durum tamamen bir yanılsamadan ibarettir. Dünyada hiçbir şey tam anlamı ile kötü veya tam anlamı ile iyi değildir. Herşeyin arka planında farklı planlar, düşünceler ve belkide davranışlar bulunmaktadır. Bir ışığın değerini ancak karanlıkta olduğumuzda anlayabiliriz. Belki bize şu an çok önemsiz gelen şeyler bazı insanlar için paha biçilemez şekilde değerli olabiliyor. İnsanların düşünceleri de ihtiyaçlarına göre şekillenir. Bu sayede insanlar da bu düşüncelerini harekete geçirirler, ihtiyaçlar fikirleri, fikirlerde davranışları oluşturur. Bu üç kavram yani ihtiyaç, fikir ve davranış doğru şekilde temellendirilmez ise ortaya kötü durumlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden ihtiyaçlarınızın sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Her zaman iç sesinizi dinleyin çünkü oralarda bir yerlerde gerçek anlamda Tanrı’nın bir parçası bulunuyor. Ve eğer yaratıcıya inanıyorsanız. Ona ne derseniz deyin. Tanrı, Allah, Yaratıcı, Kozmik Güç.. İnsan içerisine belirli yansımalarını koymuştur. Dünyada her şey elbette adil değildir. Fakat bu seçimlerimizi etkilememeli.

Adil Olmayan Bir Dünyada Yaşamak Kişinin Öyle Olmanızı Gerektirmez

Adil olmayan bir dünya düzeni içerisinde yaşamamız bizimde o davranışları sergilememiz anlamına gelmiyor. İnsan her zaman içerisindeki o ışığa ihtiyaç duyar. O ışığı doğru şekilde kullanan kişiler her zaman yararlı şeyler yaparlar. Dünyada bazı insanlar kötü yada adil değil diye bizimde aynı şekilde davranma gereksinimimiz olmamalı. Siz doğru bildiğinizi evrensellik ilkesi içerisinde düşünürseniz her zaman insani duyguları ön plana koyarsanız mutlu olabileceksiniz demiştir ünlü bir şair. Gerçekten de bu böyledir. Mutluluk kavramı da bu olgulara bağlıdır. Çok paranız vardır veya mevki sahibisinizdir. Ama iç huzurunuz yoktur. Ee ne oldu şimdi be dediğinizde o zaman kaybetmişsinizdir demektir.

Bitirirken

En büyük zaferi kazandığında bir Antonius olduğunu düşün. Paris’e geldiğini ve otakın altında ve bütün insanların senin altında olduğunu düşün. ve gücün en üstünde olduğunu. yalnız kaldığın o anda “N’oldu be? şimdi n’olacak?” diyorsan kaybedensin sen, kaybetmişsin. yani o anda en büyük zaferin içinde kaybetmişsin.
peki bunun farkında olmak, yaşlı bir kızıl derilinin dediği gibi;” Hayatın bize sunamadıklarını mı sunar?”

Kaybedenler Kulübü

Benzer yazılar için : buraya tıklayınız

İlham için teşekkürler 1000kitap