600 Yıllık Bir Gizem: Voynich El Yazması

600 Yıllık Bir Gizem: Voynich El Yazması

240 Sayfalık Bir Kitap Düşünün. Ama Herhangi bir Dil Ailesine Sahip Değil

voynich 1

Tam olarak 240 sayfa.. İçerisinde yıldızlar, burçlar ile ilgili semboller ve bitki bilimi ile ilgili görseller mevcut. Araştırmacılar kitabı bulduklarında içerisindeki sembolleri ve anlatımlarını çözmek için yarım asır uğraştılar. Ancak kitabın dili hiçbir zaman çözülemedi ve her zaman bir sır olarak kaldı. Kitabın dili araştırmacıların anlattıklarına göre bu dünyadan değil. Bu dünyadan değil derken herhangi bir dil ailesine veya eskiden var olan ve günümüzde kullanırlığını yitirmiş dillerden bir tanesi değil.

Voynich Manuscript : Yani Türkçe Anlamı İle Voynich El Yazması

voynich el yazması 2

Yaklaşık 100 senedir gizemi çözülememiş bir olaydan bahsediyoruz. Üzerinde onlarca yıl çalışılmış olmasına rağmen kitapta anlatılanlar tam olarak anlaşılamamış. Sayısız kriptolog uzmanları, dil bilimci ve tarihçiler bu kitabı çözmek için uzun bir süredir çalışıyor. Fakat bir yol kat edilebilmiş değil. Kitabın isminin nereden geldiğini sorduğunuzu duyar gibiyim. Kitap Wifred Voynich isimli bir kitapçıdan geliyor. Wilfred Voynich 192 yılında bu esrarengiz kitapla İtalya’da karşılaşıyor. Kitap ile ilk kez karşılaştığında haliyle anlam veremiyor tabii. Bu kitabı bir papazdan alan Voynich bu konu üzerinde çalışmaya, kitabın şifrelerini çözmeye çalışıyor. Ancak başarılı olamıyor.

Kitabı Bir Papaz’dan Alan Voynich, Ne Anlattığını Çözemeyince ABD’ye gidiyor

v6

İşte o dönemde başlayan uzun uğraşlar sonucunda hiçbir geçerli bilgi veya anlatım ele geçmiyor. O dönemde kitap ile ilgili bir çok spekülasyon ortaya çıkıyor. Kimileri kitabın aslında sahte olduğunu, belkide kitabı bulan Wilfred Voynich’nin aslında tanınmak için bir oyun oynadığını düşünüyorlar. Ya da belkide bir şaka. Ancak daha sonra yapılan araştırmalarda, karbon testlerinin de işin içerisine girmesi ile birlikte el yazmasının 15. Yüzyıla ait olduğu ortaya çıkıyor. Bu durum sonucunda “15. YY’da birileri veya bir şey bu kitabı yazmış.” fikri güç kazanıyor. Bu konu ile ilgili İnternet’te yabancı kaynaklarda bulunan teorileri ve çalışmaları sizlerle paylaşmak istiyorum. Siz değerli araştıran sosyofikir okurları. Öncelikle teorilerden başlayalım.

Teori – 1 Kitap Sahte

v4
v4

Daha öncede söylediğim gibi bu durum Voynich’in tanınmak için başvurduğu bir yöntem olabilir.

Teori – 2 Kitap Kimsenin Anlamaması İçin Özel Bir Kriptoloji (Şifreli) Bir Şekilde Yazılmış Olabilir.

v7

Bunun nedeni 15. YY’daki baskılardan dolayı olabilir. Çünkü sonuçta Ortaçağdan bahsediyoruz. O zamanlar Astronomi, simyacılık vb bilimlerin gelişmesine veya araştırılmasına olanak yoktu biliyorsunuz. Ancak yine bir soru ortaya çıkıyor burada. Eğer şifreli bir dille yazıldıysa amaç neydi ? Neden biri hiç anlaşılmayan bir kitabı yazmak ister ki ? Okuruna sunacağı şey ne ? İşte bu konu ile ilgili bilim insanları bir dizi araştırma içerisinde bulunuyorlar. Onlara göre çok farklı kaynaklarda şifreli anlatımlara rastlıyoruz Örneğin Da Vinci’nin kitaplarında bir sürü şifreli metin bulunuyor. Ancak bu kitapların hiçbirisinde yeni bir alfabe veya yeni bir dil sistemi bulunmuyordu. Mevcut dilde az da olsa değişiklik yapılıyordu.

Teori – 3 Kitap tamamen şaka amacıyla yazılmış

v5
v5

Bu durumda biri veya birileri herkesin kafasını karıştırmak için böyle bir girişimde bulunmuş olabilirdi. Sırf eğlence olsun diye böyle bir kitap yazılmış olabilirdi.

Teoriler Sonucunda

v8

Bu farklı 3 teori konusunda tam bir mutabakat sağlanmış değil. Ancak bir çok kişi ilk teoride konusunda daha kararlı. Belkide Voynich gizemli biri olmak ve daha güzel paralar kazanmak için bu kitabı yazmış olabilirdi. Anca bu durumda, bu kadar emek, bu kadar el yazması ve illüstrasyon boşunamıydı.

v9

Son olarak bunun gerçekten de farklı bir dil olduğuna inanlar var. Sonuçta dünya üzerinde her dil yazım dili olarak kullanılmadı. Bu durumda belkide ortaçağda kullanılmış bir dil olabilirdi. Belkide zamanın uzmanları bu konuşma dilini yazıa aktarmak istemiş olabilirlerdi. Bu sayede sağlık ve astronomi alanında çok ilerlemiş bir kültürü de yaşatmış olacaklardı. Ama bunu bu şekilde yapmak isteyen bir kişi ya ne yaptığını tam anlamı ile bilmiyordu. Ya da biliyordu ama bilinmesini istemedi. Ve bu bilgileri kendisi ile birlikte toprağın altına götürdü.

Ortada garip bir gizem var. Komplo teorisyenleri durur mu ? Durmaz tabii. Bu kitap ile ilgili Uzaylıların yazdığına dair teoriler mi ararsınız, yada bir uzaylı dünya seyahati sırasında bu kitabı elinden düşürmüş olabilir diyenler bile oldu. Ya da uzaylı bir manastıra kitabı yazması için kapatılmıştı. İtalyan cadıların bu kitabı yazdıklarını söyleyenlerde var. Ya da son olarak bunun bir kutsal kitap olabileceği yönünde..

Sonuç olarak ortada esrarengiz bir gizem var. Komplo teorileri de bu işin olmazsa olmazı.

Peki kitabı bu kadar anlattık da kitabın içeriğinde neler var ?

Kitap 6 kategoriye ayrılmış.

voynich 3

İlk bölümde bitkiler var. Yüksek ihtimalle 113-114 ayrı bitkinin çizimi mevcut. İşin garip tarafı çizilen bu bitki illüstrasyonlarından hiçbiri tanıdık değil. Yani dünyamızdaki bitki türleri ile bağdaşmıyorlar.

İkinci Bölümde astronomi ve astroloji konusunda bilgiler mevcut. Bu bölümde burç tabloları, güneş sembolleri, aylar, daireler ve çeşitli şekiller ayrıca Balık, Yay ve Boğa gibi burçların sembolleri mevcut. Yani en azından o şekilde illüstrasyonlar mevcut.

3.Bölüm tamamen biyolojiye ayrılmış. Hamile kadın figürleri bir sıvı içerisinde gözüküyor. Ya birçoğu banyo yapıyor veya yüzüyor.

4.Bölüm için de kozmolojik bigiler içeren çizimler mevcut. Bu çizim illüstrasyonları katlanmış sayfalara gerçek bir özenle çizilmiş şekilde duruyor. Ayrıca yüksek ihtimalle coğrafi biçimlerde ele alınmış.

5.Bölümde ise çok garip bir illüstrasyon silsilesi mevcut. Kırmızı, mavi ve yeşil kavanozlar içerisinde yüzlerce farklı bitkisel ilaç resmedilmiş. Bu ilaçların yapıları da metinlerde anlatılıyor muhtemelen.

v12

6. Bölüm olan son bölümde ise kimsenin anlam veremediği bir dilde yazılan sayfalarca yazı bulunmakta. Muhtemelen bu bölümde ilaçlar ile ilgili tarifler ve bilgiler yer alıyor. Her bölümde bölüm başlığı anlamına gelen semboller yapılmış. Bu sayede bölümleri birbirleri ile bağıntılı şekilde inceliyor olmalılar.

Ve Bazı Araştırmacılar İşi Farklı Bir Boyuta Taşıdı. Onların İsimleri : Voynicholog

v4
v4

Araştırmalar şu şekilde işliyor. Yapay zeka ile şifreli metinlerin çözülebileceğine inanan bu araştırmacı kişiler bir program yada programcık üretiyorlar. Kitabın algoritmasını tam olarak çözemeselerde, büyük oranda benzerlik taşıyan bir algoritma bu. 2018 yılında bir sunum yapılıyor. Canlı yayında kitabın şifresinin çözüldüğü tüm dünyaya duyuruluyor. Tabii bunun sonucunda Youtube, İnternet falan yıkılıyor. Herkes dünyaca ünlü esrarengiz kitabın gizemi çözüldü diye ardı ardına video yapmaya başlıyor. Yabancı forumlarda özellikle teori kanallarında kitabın içerisinde ölümsüzlüğün sırrının bulunduğuna bile değiniliyor. Algoritma ışığında kitabın dilinin mevcut dünyada kullanılan bir dile benzediği tahmin ediliyor ve öyle varsayılıyor. Bu dil hiç şaşırmayacaksınız İbranice.

Daha yüksek reyting çekmek isteyen Youtuberlar bu konu hakkında sayısız video çekmeye devam ediyorlar. Ancak kitaptaki dil İbranice ile benzerlik gösteriyor göstermesine ama Arapça ve Malayca’ya da benziyor. Çıkan sonuçlara göre daha onlarca dile de benzediği öngörülüyor. Orjinal kitap dili üerinde harf eklemeler, çıkarmalar mı dersiniz. Bir sürü hileye başvuruluyor işin sonunda. Tabii bu hile durumları sonradan ortaya çıkıyor.

Kendilerine göre bir giriş cümlesi çıkarımı yapıyorlar tabii. Giriş cümlesi aynen şöyle.. ” O (kadın) rahibe, evin erkeğine, bana ve insanlara tavsiyeler verdi” Ama aklı başında bir çok insan bu konu hakkında bilimsel çalışmalar yaptı. Ve şu çıkarıma vardı. Yapay zeka zaten olmayan bir dilin algoritması ile oluşturulan bir program neticesinde kitabın ne anlattığını anlayamaz. Doğru kaynaklara bakmak, doğru araştırmalar yapmak çok önemli. Zira internet dediğimiz derya içerisinde çok fazla bilgi bulunuyor ve bu bilgilerin çoğu yanlış veya eksik.

Sonuç olarak

voynich el yazması nedir

Gizem çözülemedi. Yaklaşık 600 yıllık gizem de yazanı ile birlikte yok oldu… Ne olduğu veya ne anlatıldığını belki asla bilemeyeceğiz. Ama bildiğimiz bir şey var. O dil bu dünyada bilip bilebildiğimiz dillerin hiçbirisi ile uyuşmuyor.

Bu tarz yazılarımıza İlginç ya da Komplo Teorileri Kategorimizden ualaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.youtube.com/ ve https://www.mynet.com/dunyanin-en-gizemli-kitabi-voynich-el-yazmasi-desifre-edildi-110105349335