3D Uzmanı Ufuk Şen Ve 3 Boyut Üzerine Bir Röportaj

3D Uzmanı Ufuk Şen Ve 3 Boyut Üzerine Bir Röportaj

Ufuk Şen Sketch up’un en iyilerinden birisi. Günümüzde herkes bazı konularda az veya çok bilgi sahibidir. Ama bu bilgileri insanlarla samimi bir şekilde paylaşmak iste o birçoğumuzun yapamadığı bir şeydir. Ufuk Şen hocamız diyorum ben de kendisinin takipçisiyim .

Önce facebooktan gördüm skethcup konusunda mükemmel anlatımları, değerlendirmeleri var. Ve gerçekten de insanlarla bir şeyleri paylaşmaya çalışan her şeyin maddi bir gelir olmadığını bize gösteren bir abimiz Ufuk Şen. Dilerseniz kendi sitesinde bulunan  bir yazıdan kendisiyle alakalı biraz bilgilendirme yapayım. Klasik sorularla vakit kaybetmeden daha farklı sizlerinde merak ettiği soruların cevabını Ufuk Şen’den Sketch up’un duayen isminden öğrenelim bakalım.

Kimdir Ufuk Şen ?

İçerik Kaynağı

1979 Ankara Doğumluyum Evliyim. Hayatımın her alanında bir şeyler öğrenme ve öğretme hissi ile dolu olduğumu, ilgi alanlarımın içerisinde olan konuları çok hızlı bir şekilde kavradığımı söylemek isterim. Kendimi geliştirmek ve bir şeyler öğrenmek, en büyük ilkelerimden biridir. İkinci en önemli ilkem ise; bu öğrendiklerimi insanlara anında yansıtmaktır.

Bilgi paylaşım esasına dayalı zihniyet ile etrafımdakileri ve kendimi geliştirmek isterim. Her insanın öğrenme ve kendini geliştirme yetisinin olduğuna inanıyorum. Aynı zamanda öğrenme ve kendini geliştirme isteği, her insanda birer uzuv gibi olmalı. Nasıl ki yeme, içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihtiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek gidermeliyiz. Hangi çalışma grubuna bağlı olursak olalım, hangi çalışma sahasında olursak olalım, bu çalışma ve bir şeyler üretme ilkesi, herkes için sabit bir kural olmalıdır.

Paylaşım esasına dayalı zihniyetim ve kendimi ve etrafımdakileri geliştirmek isteğiyle, bu site ve siteler kurulmuştur. Asıl amaç ve misyon; paylaşım esasına dayalı olarak bir şeyler öğretmek ve öğrenmektir. İnsanlara bir şeyler verirken ve öğretirken aynı zamanda kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Tüm önemli görsel ve yazılı kaynakları araştırarak ve bir arada tutarak, hepimiz için en iyi ve en kaliteliyi oluşturmak en büyük hedeftir.

Burada görselleştirme sürecini artırmaya yarayacak ve yaratıcılık için size ilham verecek kaynak ve bilgiler paylaşılacaktır. Aynı zamanda, içimizde kendini geliştirmiş kişilerden ve bu olaya yeni başlamış tasarımcılardan, bu gelişim sürecini tamamlatacak bilgileri paylaşmalarını da her zaman bekliyorum. Photoshop, Sketchup, Vue , 3dsmax, Autocad gibi programları kullanmak en büyük zevklerim arasındadır. Özellikle en sevdiğim program olan Sketchup’ın beni yansıttığını söyleyebilirim, kolay hızlı ve anlaşılır.

Aslında mesleğiniz nedir ? 3D programlarda bu  kadar başarılı olmayı nasıl başardınız ? Gerçekten de bu süreçte öğrenim süreci, 3d modelleme çok zor işler ve vakit gerektiren durumlar. 

Asıl mesleğim Teknik Ressamlık, daha çok autocad programı ve betonarme projeler ile haşır neşir olduğum bir iş içerisindeyim.3D’ye girişim birazda Autocad alternatifi bir program arayışından doğmuştur.İnşaat firmasında olmam ve sürekli mimari betonarme projeler ile zaman geçirmem benim 3D konusunda ölçü ve ölçekli çalışmam konusunda her zaman avantaj sağlamıştır.Tabi proje okuma ve kesit görünüş gibi temel öğelerin öğrenilmesi de bu aşamada önemlidir.

3D programlar çok zaman gerektiren ve sürekli üzerine ekleyerek gideceğiniz bir meslek dalıdır.Tatil sürecinde bile ara vereceğiniz 2-3 haftalık sürede bile , program üzerindeki hakimiyetinizin azaldığını hissedebilirsiniz.

ufukC59Fen2

Hem öğrenme sırasında, hemde ilerletme konusunda sürekli yeni şeyler deneyerek ilerlemek, öğrenmenin daha etili olmasını sağlayacaktır.Aynı zamanda farklı programlara  inceleyerek  sürekli aynı düşünmenin dışına çıkarak, kendinizi biraz zorlamalısınız.

Bu durum öğrenme kabiliyetinizin artmasına ve farklı teknikler öğrenmenize neden olacaktır.Fakat bu durumu yeni kullanıcıların hemen denememesini öneririm, öncelikli olarak ilk merkez konumundaki programları öğrenerek devam etmeleri daha sonra farklı programları bünyelerine katmaları kendileri için daha faydalı olacaktır.Yeni kullanıcılar ilk öğrenme aşamasından sürekli program değiştirdikleri için, asıl öğrenecekleri programları tam anlamıyla öğrenemiyorlar..


Şimdi belkide doğru bir karşılaştırma değil ama eminim bir çok arkadaşın kafasına takılan sorular var. Revit, 3dmax ( Autodesk) ürünleri, ArchiCAD ve Sketch up programları arasındaki temel farklar nelerdir ? Siz özellikle Skectch Up konusunda daha çok değiniyorsunuz.Nedir Sketch Up ? 

Aslında doğa ile baş başa olacağım her ortam benim için rahatlamanın diğer adresidir.


Reviti deneme şansına sahip oldum, aslında sistematik bir ilerleme gerektirdiği için herkesin tarzı olmayabilir.Özellikle sırf 3D görselleştirme işi ile uğraşanları sıkılacağını düşünüyorum, ama detaylı bir şekilde kesit ve metraj çıkarmak için önemli özellikler barındırması , mimari bürolar için çok önemli kriterler.

Aslında farklı bir benzetme yapacak olursak bana göre Autodesk ürünleri ile çalışırken üzerinizde takım elbise varmış gibi hissediyorsunuz, fakat Sketchup ile çalışırken üzerinizde eşofman varmış gibi hissettiriyor.Eğer bir benzetme yapacaksam en iyi benzetmenin bu olduğunu düşünüyorum.

3D konusunda özellikle mimari modellemede çok büyük avantajları varken, insanların farklı programlarda macera aramalarını hayretle bakıyorum. J Sketchup için benzetme yapacak olursak , hızlı basit ve etkili tanımı ideal olacaktır.Özellikle son zamanlarda arkasına aldığı Vray 3.4 render motoru ve bu yıl sonu gelecek olan Corona render motoru ile daha güçlü hale gelecektir.Sadece bu render motorları yok tabi, özellikle sırf özel olarak sketchup için yazılan Thea Render motoru ve Lumion Twinmotion gibi real time render motorları için çok uyumlu bir yapısı var programın..İşte bu yüzden hızlı görselleştirme yapmak isteyenler için çok popüler hale geliyor.

3d görselleştirmede sizi en çok zorlayan kısım hangisidir ? Tasarım aşamasından 3d görselleştirmesinin sonuna kadar olan süreçte en meşakkatli süreç nedir ?

Çok güzel bir soru , eğer kendi pörtföyüme çalışma ekleyeceksem, en çok zorlayan kısım referans görsel ararken beğenme durumuma göre araştırma kısmına çok fazla zamanın gitmesidir.Eğer kullanıcılar 3D görselleştirme üzerinde, bir görsel tasarım üzerinden zaman harcamak istiyorlarsa eğer, bu tasarımın verdikleri zamana ve emeğe değecek düzeyde olması önemlidir.Çünkü görselleştirme aşamalarında , kaliteli görseli etkileyen faktörlerden biride Tasarımın önemidir.Ayrıca araştırmak ve objelerin birbiri ile uyumu benim üzerinde çok durduğum bir konudur.

Aslında ben diğer röportajlarda olduğu gibi sadece bir konuya odaklanmayacağım. İnsanlar eminim ki sizi daha çok tanımak istiyorlar. Oyunları, konsolları çok sevdiğinizi biliyoruz. En çok beğendiğiniz oyun türleri ve isimlerinden bahsedebilir misiniz ?

Oyun konsollarıyla çocukluğumdan (1985)  bu yana çok zaman geçirdim. Atari markası, Amiga 500’ler, Sega Mega Drive, Playstation Serileri ve El konsollarını bolca kullandım.

En çok sevdiğim oyunlar Resident Evil serileri (korku) , Gran Turismo (araba yarış simülasyonu) Uncharted (çizimleri sketchupda yapılmıştır J)  serileri olmuştur. Yalnız eski oyunların artık günümüzde hem konu hemde içerik olarak daha sade ve aynı türde olması, oyuncularında farklı yapımlara dönmesine neden olmuştur.Şimdilerde oyun yapım firmaları, kullanıcıları farklı içeriklerle kendine çekmenin yönlerini aramakla meşguller.

Hayatınızda başarıdan başarıya koşmuşsunuz bunların en büyük kanıtı da Vray World Editör Seçimi, ,Cgsociety galeri, ve Cgstudyo sanat galerisi ödüllerini almanız olmuş. İşini iyi yapmak nasıl bir duygu ?

Aslında ödül amak veya bir yeri hedeflemenin insan hayatında motivasyon açısından önemli olduğunu düşünüyorum, bir sonraki işe daha iyi hazırlanmak için güzel bir enerji kaynağı.Ama bir yöndende çok önemli olmadığını düşünüyorum, çünkü facebook ve kendi profillerinde  çalışma yayınlayıp, bu tür sitelere çalışma göndermeyen veya kendini ön planda tutmak istemeyen bir çok sanatçı mevcut, ödül almanın bir kriter olmasından ziyade, kişilerin iş bulmak ve rekabet ortamaında kendilerini ön plana çıkarmak için, güzel bir alternatif olduğunuda ,gözden kaçırmamak gerekiyor.

Gelecekten bahsedelim birazda hayalleriniz nelerdir ? Emekli olduktan sonra bir karavan yada dünyayı dolaşmak gibi fikirleriniz var mı ? Ufuk Şen hocamızın hayallerini de bilmek ister okurlarımız.Karavan konusunda bir nebze olsun içimdekileri okumuşsun J Köyümüzde  (Şereflikoçhisar / Yenitorunobası ) bir evimiz var, orda köy hayatının benim için ilerde bu işleri bıraktığım zaman en rahat ortamı sağlayacağını düşünüyorum.Bisikletim ile antrenmana çıktığımda, antrenman rotası üzerinde (ankara, gölbaşı köylerde) birden fazla köy üzerinden geçiyorum ve köy hayatının beni rahatlattığı bir gerçek.Aslında doğa ile baş başa olacağım her ortam benim için rahatlamanın diğer adresidir.

Çokta fazla zamanınızı almak istemiyorum. Son bir soruyla röportajımızı sonlandırmak istiyorum. Türkiye’de 3d görselleştirme işini nasıl görüyorsunuz ? 


Türkiyede genç nüfus fazla , her işte olduğu gibi bu iştede rekabet ortamı giderek artıyor.Yanlız genç arkadaşlarımız ve bu işe yeni başlayan kişilerin , yaptıkları bir hatadan bahsetmek istiyorum.

Türkiyede hangi konu olursa olsun, eğitime yatırım kişiler tarafından çok minimal düzeyde yapılıyor.İnsanların kendi özel harcamaları , bu düzeyin çok üzerinde ve bu şekilde insanların kendileri eğitmeleri çok uzun yıllar alıyor.Zaman insan hayatında en önemli konulardan biri, kendi alanlarında konuyu bilen birinden eğitim alarak ilerlemek ile kullanıcıların kendi öğrenmeleri arasında çok büyük zaman farkları var.

Kısaca Eğitime yatırım yapsınlar, bunu unutmasınlar bunun dönüşünü mutlaka alacaklardır.Son olarak eğitim alacakları kişileri çok iyi araştırıp, eğitim alacakları kişilerin referans çalışmalarını incelesinler ve daha önceki öğrencilerinden bilgi alsınlar.

Esas soruya gelecek olursak , yukarı da yazdıklarım bunlarla bağlantılı aslında, Türkiye’de 3D görselleştirme işinin gidişatı kişilerin kendilerini geliştirmeleri ve eğitmeleri ile orantılıdır.Her ne kadar arada çıkan ve bu camiada merdiven altı olarak görülen ve piyasa fiyatlarını düşürmeye çalışan kişilerde olsa, insanların yaptıkları işlerin kalitesi onların nasıl bir anlayışa ve beceriye sahip olduklarını gösteriyor

Atalarımızın dediği gibi, At binenin (iş bilenin), kılıç kuşananın dır. Yani Her şey, onu gereği gibi kullanmasını, ondan yararlanmasını bilen kimseye yakışır. Bu yüzden yapılan işle alınan ücretlere baktığımızda ortaya kalitesiz işlerin çıkması her zaman işverenin kalitesini düşürecektir.

Özellikle işverenlerin bu konuyu çok iyi tahlil etmesi gerekmektedir.Ucuz iş alıp,kendi tasarımlarını kaliteli görsel ile , müşteriye yansıtamadan çöp olma durumu gibi, büyük bir risk ile karşı karşıya olduklarını bilmeleri gerekiyor.Bu durum işveren hem müşteri kaybı hemde vizyonsuz çalışmanın sonucu olarak geri dönüş yapacaktır.

Sayın Ufuk Şen’e bu keyifli röportajdaki katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Ufuk Şen’e Ulaşın : https://www.ufuksen.com/

https://www.ufuksen.com/kategori/3d

İlginizi Çekebilir :Başınızı Döndürecek İnanılmaz Güzellikteki 15 Ev – Dünyadaki ilginç evler hakkında bilgi