Yüzüklerin Efendisi ve Türkler

yzklerinefendisikralndnqd7
yzklerinefendisikralndnqd7

Şimdi çok ağır bir konuya değineceğiz arkadaşlar. Öncelikle bu yazımızı okumak için yüzükler efendisinin kitabını okumalısınız diye düşünüyorum ki daha iyi anlaşabilelim.

En çok okunan o kitaptan bahsediyorum. Evet herkesin filmini bildiği “Yüzüklerin Efendisi” bahsettiğim..

John Ronald Reuel Tolkien güzel bir roman yazmıştı zamanında rahmetli. Ama yanlış bazı benzetmeler yaptı. Kendisi bunu hiçbir zaman kabul etmedi. Ama içten içe haçlılara duyduğu sevgi onu bu eseri yazmada kullandı diye düşünüyorum. Bunun nedeni haçlıların yani Bizansın Türkler karşısında yenilmesi, Türklerin hızlı fakat iyi kuşanamamış olması yatıyor Yani sonuç olarak film içerisinde de yer alan orklar Türkler oluyor.

Şimdi gelin Yörükler nedir bir bakalım.

Yörüğün gerçek anlamı : Yörük, göçebe yaşam tarzını seçmiş Türkmenlerdir. Türkçe’deki yürümek kelimesinden türetilmiştir. Anadolu’da yaylak-kışlak hayatı yaşayan Türkmen aşiretleri (obaları) için de kullanılır. Anadolu halkının çok önemli nüfus çoğunluğunu oluştururlar. Balkanlar’daki Türkler arasında da yüksek miktarda Yörük bulunmaktadır. Rumeli Yörükleri: Tanrıdağı Yörükleri, Kocacık Yörükleri, Naldöken Yörükleri, Vize Yörükleri vb gruplara ayrılmaktadır. Bugün Bulgaristan, Yunanistan ve Makedonya’nın dağ köylerinde yaşamaktadırlar.

İşte tam bu noktada Tolkien devreye giriyor ve içerisinden seçtiği belirli kalıplara uygun kötü bir ırk yaratıyor. Kendisine sorulduğuna sadece bir yazı olduğunu veya sadece hayali bir ırk olduğundan bahsediyor. Fakat derinine indiğinizde Yüzüklerin efendisindeki Miğfer dibi savaşı İstanbul’un alınmasına benzetilmiştir.

Bunu bilir misiniz ?
Roger Crowley bir soru üzerine şu ifadeleri kullanıyor:

“Küçük bir okul çocuğuyken bile, Yüzüklerin Efendisi’ndeki Minas Tirit kuşatmasıyla Konstantinopolis kuşatması arasındaki esrarengiz benzerlik dikkatimden kaçmamıştı. Bir tarafta eski soylularıyla, güzel, surlarla çevrili kent ve savunmaya yardım için gelen bir avuç maceraperest; diğer tarafta despot bir yöneticinin altında kötülük yağdıran sürüler. Doğu’da kocaman Mordor’un Anadolu’ya nasıl benzediğini görebilmek ve durumu fark edebilmek için yalnızca haritaya bakmalısınız.”

Yuruk ne demektir ?
“Yuruk” kelime anlamı olarak Yörük kelimesinin İngilizcedeki anlamıdır. Dikkatinizi çekmedi mi ? Uruk haiden bahsiyoruz. Yani orkların en büyük dostları. Yani yörükler… İşte burada Türkleri tamamen açığa vurmuş olan Tolkien hala ben aslında öyle bir şey belirtmek istemedim diye çırpınıyor. Çünkü ticari amaçları var..

Şu Tolkien Ve Onun Türk Takıntısı

Eğer Tolkien’in neden bu romanı bu kadar insanların anlayacağı durumda yazdığını düşünüyorsanız Tolkien’in aslında orta çağdan ve Bizans Osmanlı savaşından etkilenmediğini varsayamazsınız. Evet aynen bu şekilde. Tolkien’in bir Türk takıntısı vardı. Orklar
ve Uruklar yani Urukhailer”kara lisan” adında  bir dil konuşurlar haritaları Anadoluya çok benzer. Hatta harita içerisinde Van gölü de mevcut. İstanbul Hobbitlerin eski yaşam yeri gibi gösteriliyor.

Yazın tarihinin en çok okunan eserlerinden “Yüzüklerin Efendisi” üçlemesini yaratan İngiliz yazar John Ronald Reuel Tolkien’in, diğer eserlerini de üzerine inşa edeceği mitolojiyi yaratırken Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya göçü ve İstanbul’un fethinden ilham aldığını öne sürenlere, Tolkien’in acımasız ırklardan “Uruk-hai”leri yaratırken yörüklerden esinlendiğini söyleyenler eklendi.
1973’te 81 yaşında ölen yazar Tolkien, Orta Dünya mitolojisindeki ırk, olay ve yerlerin alegorik anlamlar içermediğini hayattayken birçok kere dile getirmiş olsa da, ork, elf, cüce, ent ve diğerlerine derin açıklamalar yükleyenler her zaman oldu. Bunlardan en yaygını, İngiliz edebiyatı profesörü Tolkien’ın 10 yıla yakın süren çalışmanın ardından 1948’de tamamladığı “Yüzüklerin Efendisi”nde Dünya Savaşları’ndan ilham aldığı şeklindeydi.
Ancak şimdi Tolkien’in orkları yaratırken Türklerden ilham aldığı, Mordor’un Anadolu olduğu, fesat bir kuşatma altındaki Arnor ve Gondor’un Roma ve Bizans, “Orta Dünya”da üçüncü çağda 2002 yılında meydana gelen “Büyük Felaket”in ise 1071’de Malazgirt Savaşı’nın ardından Doğu Anadolu’daki dağlık bölgelerin (Minas İthil) düşmesi ve Selçukluların Anadolu’ya girmesi olarak yorumlanıyor.

Adaleti düşük Dünya

bilbo gandalfTolkien’in dünyasında adalet yok. Çünkü Tolkien’in dünyası yeteneğin kanda taşındığı bir dünya. Kral olabilmek için ne kadar iyi yönetici olduğunuzun önemi yok. Doğru kanı taşımanız yeterli. Eğer asil kana sahipseniz asla hata yapmazsınız. Tüm işleriniz doğru ve düzgündür.
Tolkien’in dünyasında herkes haddini bilmelidir. Bir hizmetçi, efendisinin peşinde büyük maceralar yaşasa da, onun hayatını defalarca kurtarsa da hep hizmetçi kalacaktır. Efendi ise hep efendidir.
Hatta Hobbit’in başındaki gibi bir büyücü evinize zorla girip, hayatınızı ve sizin gelecekteki akrabalarınızın hayatını değiştirecek bir kararı vermeye zorlayabilir. Gandalf’ın Bilbo’yu zorla ikna etmeye çalışmasının sebebi, Tolkien’in kafasında tüm insanların haddini bilmesi gerektiğine dair bir düşünce olması değilse nedir?

Sizlere tek diyeceğim şey. Eserleri okurken araştırın, körü körüne bir yazıya bağlanmayın.

Yararlandığım kaynak
Milliyet
http://www.kayiprihtim.org/portal/inceleme/tolkieni-unutmak-icin-5-sebep/
http://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C3%B6r%C3%BCkler