Websitemizi Spamlardan Nasıl Koruruz

no spam
no spam

   Öncelikle spamlar gerçekten başlı başına bir baş belasıdır. Google’ın gözünden düşmenize, sitenizdeki reklamların görünmemesine falan bir çok şeye sebeb olur. Şimdi bunları neler yaparak engelleyebiliriz. Bende troll face tarzı sitelerden spam almışım ve araştırmalarıma göre tek amaçları spam yapmak değil sitenizin bilgilerini de öğrenmekmiş.. Gerçi ben sitemi kotnrol ettim Allaha şükür öyle bir ref link ile karşılaşmadım ama karşılaşmayacağız anlamına gelmez değil mi bu tip kötü sitelerle..

 Öncelikle spam nedir bir onu öğrenelim..
        Internet üzerinde aynı mesajın yüksek sayıdaki kopyasının, bu tip bir mesaji alma talebinde bulunmamış kişilere, zorlayıcı nitelikte gönderilmesi Spam olarak adlandırılır.

Spamı yaptınız sonra yaptıktan sonra ne olacak.Hitiniz ciddi anlamda artacak…
Ama anahtar nokta şu, NEREYE KADAR ARTACAK ?
Google dünyanın en zeki mühendislerinin çalıştığı bir yer.
Sizin düşündüklerinizi onlar çoktan düşünmüş oluyor.
Ancak şöyle bir durum var ki,onlar tüm siteleri tek tek kontrol edemiyorlar.Otomatik kontrol eden sistem arayışına giriyorlar.
Ve hiç ama hiç merak etmeyin,eninde sonunda yakalanıyorsunuz.Ve bu sefer öyle bir duygu ki,karşı karşıya kaldığınız hayal kırıklığı sizi çok daha fazla manevi zarara uğratıyor…
Tüm elde ettiğiniz hitler,reklam gelirleri vs. vs. herşey elinizden kayıp gidiyor.

Peki neden spam yapmamalıyız ?

  • Spam çok kısa vadeli bir hit kaynağıdır.
  • Muhakkak ki eninde sonunda yakalanırsınız ve bu açıkladığım üzere sizin için çok üzücü olur.
  • Göze hiç hitap etmez.Binlerce keyword her yanda.Gerçekten kaliteli içeriğinizin altına spam yerleştirirseniz,kaliteli içerik spamın yanında ağlar.
  • Spam çok göze batar,siteye giren bilinçli ziyaretçiyi rahatsız eder.
  • Spam yapmak etik olarak uygun değildir.Elde ettiğiniz tüm kazançlar sizin hakkınız değil emin olabilirisiniz.Bilmiyorum dîni inancınız var mı,ancak emin olun bu yapılanın kul hakkı yemekten bir farkı yok.Reklam verenin de hakkını yiyorsunuz,aslında o içeriğe ulaşmak amacında olmayan ziyaretçinin de.
  • En önemli detayı eminim ki herkes atlıyor.Bizim bu kadar Google ile içli dışlı olmamızın sebebi hedefli ziyaretçi çekmektir.Sitenizin içeriği ile en ufak alakası olmayan,adult ağırlıklı kelimerle siteye çektiğiniz ziyaretçi sitenizde ne kadar zaman geçirecek sanıyorsunuz ? Diyelim ki siteye girdi, o spamların içinde hangi reklamınız dikkatini çekecek de tıklayacak ? Hepsini geçtim,siz o ziyaretçiyi reklamlarınıza tıklatacak kadar sitenizde tutabilecek misiniz ?

     Bu saldırının amacı; sizden aldıkları ref linkleri ile backlink toplayarak, kendi sitelerinin google üzerinde değerini arttırmaktır. Fakat aynı ref linkleri yüzünden sitenizin google üzerinde değer kaybettiğini, sandbox ‘a düştüğünü ve site hit sayısının azaldığını görebilirsiniz.
Sitenize ait ref linklerinin olup olmadığını ögrenmek için google üzerinde şu şekilde bir arama yapabilirsiniz.
site:site_isminiz.com inurl:ref=
veya
site:www.site_isminiz.com ref
Eğer google arama sonuçlarında aşağıdaki gibi sonuçlarla karşılaşıyorsanız. Siteniz spam saldırısına maruz kalmıştır.
www.site_isminiz.com/dokuman.html?ref=spam_yapilan_site.com
www.site_isminiz.com/?ref=spam_yapilan_site.com

Bu durumda neler yapılabilir?

  • 1) .htaccess dosyası ile alınabilecek önlemler
  • 2) Robots.txt dosyası ile alınabilecek önlemler
  • 3) Eğer gmail adresiniz varsa ve google webmasters tools servisini ( www.google.com/webmasters/tools/ ) kullanıyorsanız.

Burada bloggercıların kulkanabileceği en mantıklı madde 3.madde zaten peki ne yapabilirsiniz bakalım..

Kontrol paneli anasayfasından işlem yapmak istediğiniz siteyi seçerek aşağıdaki adımları izleyin.
Sol taraftaki menüden sırasıyla ==> Site Yapılandırma ==> Tarayıcı erişimi ==> URL ‘ yi kaldır bölümü üzerinden / Yeni Kaldırma İsteği
Açılan pencerede / Tek tek URL ‘ler: web sayfaları, resimler veya başka dosyalar seçeneğini seçin ve İleri ‘yi tıklayın.
Kaldırmak istediğiniz ref linkli bağlantı adresinin tamamını ilgili bölüme ekleyin.

Not : Google üzerinden sitenize ait ref spam linklerin olup olmadığını belirli aralıklarla kontrol etmeye özen gösterin.

Yine aynı şekilde bir site mevcut sitenizi spamlardan korumanız için http://tools.dynamicdrive.com/userban/ bu siteye bağlanarak website ismini veya User Ipsini yazıyorsunuz..

   
Yardım aldığım kaynaklar