The Walking Dead Ve Düşüncelerim

MV5BMjMwMjQ4MDUyN15BMl5BanBnXkFtZTcwNTY2NTcyNw@@. V1. SY317 CR00214317  1
The Walking Dead, Walking Dead, Yürüyen ölüler

    The Walking Dead dizisi bildiğimiz gibi AMC kanalında yayınlanan bir yabancı dizidir. Öncelikle bu dizinin künyesine bakalım daha sonrasında sizlere dizi ile ilgili düşüncelerimi aktaracağım. The Walking Dead, Frank Darabont tarafından televizyon için geliştirilen Robert Kirkman, Tony Moore ve Charlie Adlard’ın aynı adı taşıyan çizgi romanına dayalı Amerikan televizyon dizisidir. İlk sezonda mükemmel bir hızla başladı dizi. İzleyenleri adeta korkudan ürpertti diyebilirim. 

    Amc televizyonu da Lost’un ABC televizyon’undaki Lost dizisinden sonra büyük bir atakla geliyor şimdilerde yeni AMC’nin dizisi. Burada bir çizgi romandan başlayan bu hikaye başarılı bir dizi sektörüne  geldi. Artık gerçekten de yeni bir fenomen oldu.. Oyuncuların kıyafetleri ve aksesuarları filme iyi gitmiş.  bir robert kirkman saheseri. oncellikle uzun zamandir okudugum en guzel siyah beyaz cizgiroman oldugunu belirtmeliyim. 

Senaryoda; Çizgi roman senaryosuna bağlı kalınmış,bu yüzden çizgi romanı okuyanlar az çok dizinin nasıl gelişeceğini tahmin edebilirler. Dizimizin ana örgüsü çatışmada yaralanan bir kasaba şerifinin zombilerle olan mücadelesi üzerine, kendine geldiğinde dünyanın zombiler tarafından ele geçirldiğini gören şerif, Ailesini bulmak için yola çıkıyor işte bu yolculuk esnasında tanıştığı insanlar ile birlikte hayatta kalma mücadeleleri başlıyor.

Dizide her karakterin kendine has bir hikayesi var zaman zaman flashback’ler bizi karakterlerimizin geçmişine götürecek dramı ve duygusallağıhat sahfada yaşamamıza neden olacak.

Diziyi sıradan bir zombi dizisi olarak nitelendirmek çok yanlış olacaktır, çünkü dizi korku öğelerini en iyi şekilde yansıtmakla kalmıyor, bize birliktelik,arkadaşlık ve güven duygularının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Bu arada ekranlara giriş hızıyla, sezonu kapatma hızı aynı olan Dead set dizisine benzetenler olabilir. Şunu söylemeliyim ki dead set dizisi yavan senaryosu ve oyunculuğu nedeni ile reyting kurbanı oldu. Ama bu dizi amc kanalında uzun süre yayın fırsatı bulacaktır, bunada kesinlikle sağlam senaryosu ve hali hazırdaki hayran kitlesinin etkisi büyük.


The walking dead oyuncular ve karakter analizleri; 

Oyuncu seçimlerinde Yönetmen Darabontun büyük etkisi olmalı ki Kendi yönettiği Öldüren sis filminde ki bir çok oyuncuyu bu kadroya dahil etmiş.

Andrew Lincoln (Rick Grimmes) : Öldüren sis filminden tanıdığımız Andrew Linconln bu dizide ailesi ile birlikte zombilerle mücadele eden bir şerifi canlandırıyor. Olayların döngüsü bu şerifin etrafında şekilendiğinden Önemli bir karakter.

Sarah Wayne Callies (Lori Grimmes) : Şüphesiz prison break dizisinde Dr sarah Tancredi rolü ile kendine has bir hayran kitlesi oluşturan Callies dizide şerifin karısı Lori rolünde

Chandler Riggs (Carl Grimmes) : Kısa süre içerisinde çocuk karakter rolünde aranan bir yüz olmayı başaran 12 yaşındaki Riggs Şerifin oğlu Carl rolünde olacak.

Jon Bernthal (Shane Walsh) : Dizide en hareketli, zaman zaman asileşebilen bir karakteri canlandırıyor Bernthal, Müzede bir gece, Hayalet yazar filmlerinden aşina olduğumuz isim Pasific isimli dizide adından sıkça söz ettirmişti.

Jeffrey DeMunn (Dale) : Bu tarz dizilerin olmazsa olmazı babacan yaşlı karakterimiz. Filmo grafisini buraya sığdıramayacağımız kadar çok filmde rol almış. Oyuncumuz; dizide, gruba fikirler veren,yer yer paniğe kapılmalarını önleyen, ilerleyen bolümlerde ölmesi en muhtemel karakterlerden birisi.

Laurie Holden (andrea) : Silent hıll-mist gbi filmlerde oyuculuğu ile göz dolduran holden the walking dead dizisinde andrea karakterini canlandırıyor. Sıradan amerikan ev kadınlığı rolunden bir anda zombilerle savaşan profosyonel bir avcı rolüne bürünüyor. Dizide kendinden emin alınan kararlara saygı gösteren pozitif bir tip.

Emma Bell (amy) : Amy daha pasif,korunmaya meğilli bir tip çok gerekli olmadıkça aksiyonun arka planında kalan rollerde.

Zombiler : Dizimizin ikinci başrol oyuncuları diyebiliriz. Her zombi filminde olduğu gibi yavaş hareket eden, düşünemeyen tipler.

MV5BMjMwMjQ4MDUyN15BMl5BanBnXkFtZTcwNTY2NTcyNw@@. V1. SY317 CR00214317

KAYNAKÇA