UFO’yu Amerikalılar Tasarlamıştı Ama..

Abdde ufolari inceleyen gizli orgut iddasi

    Biliyorsunuz Ufo denilen yani tanımlanamayan uçan cisim Amerika’nın bir çok defa kullandığı bir gizem yöntemiydi. İnsanları bir şekilde korkutarak koca dünyada UFO’ların sadece Amerikaya geldiğini düşündürürdü. Yani koskoca evrende ufolar sadeve USA’da kalıyordu neden ? Bunu hiç sorduk mu ? Ve şimdi okuyacağınız yazıda Amerika gerçekten de böyle bir UFO tasarlamış, bu size nasıl geliyor ?
  Bilim kurgu romanları ve filmlerinden hayatımıza giren tanımlanamayan uçan cisimlerin (UFO) 1950’lerde gerçeğe dönüşmek üzere olduğu ortaya çıktı.
ABD Ulusal Arşivi tarafından zaman aşımı dolayısıyla açıklanan belgelere göre, ABD Hava Kuvvetleri’nin, Soğuk Savaş yıllarında kendi UFO’sunu icat etmeye çalıştığı ortaya çıktı.

1956’ya ait “Project 1794 Hakkında Son Gelişmeler” isimli rapora göre ABD Hava Kuvvetleri, Kanadalı havayolu şirketi Avro ile işbirliği yapmış. Bu çerçevede tıpkı roman ve filmlerde anlatıldığı gibi fincan şeklinde tasarlanan araç, yerden dikey olarak havalanıp kısa süre içinde ses hızını aşacaktı.
Gerçek UFO için o döneme göre 3.168 milyon dolar (5 milyon 757 bin TL) günümüz para biriminde ise 26.6 milyon dolar (48 milyon 346 bin TL) harcandı. UFO’lar tamamlandığında 100 bin feet irtifada saatte 5 bin 330 km hıza ulaşabilecekti. Böylece uçakla yaklaşık 3 saatte kat edilen New York’tan Miami’ye 24 dakika içinde gidilebilecekti.
ABD Hava Kuvvetleri ve Kanadalı şirket çalışmalarının sonunda Avrocar ismini verdikleri iki adet prototip araç geliştirdi.
     
‘UYGUN DEĞİL’ RAPORU
Açıklanan raporlarda eskiz çizimleri ve hatta fotoğraflarına da yer verilen UFO görünümündeki iki araç, Ohio eyaletindeki Wright- Patterson Hava Üssü’nde teste tabi tutulmaya başlandı.
Avrocar mühendislerinin üslerine verdikleri ilk raporlara göre de UFO’lar birkaç yıl içinde ABD Hava Kuvvetleri’nin Soğuk Savaş döneminde en çok güvendiği SR-71 Blackbird uçaklarının yerini alacaktı. “İtici jetler tarafından kontrol edilecek araçların, kalkıştan çok yüksek irtifada bile memnun edici bir şekilde sesten hızlı uçuş yapacak şekilde tasarımlanabileceği sonucuna varıldığı” söyleniyordu.
Ancak sıra uçuş testlerine geçtiğinde beklenen sonuç elde edilemedi. Planlandığı gibi Avrocar’lar dikey olarak havalanmayı başaramadı. Sadece birkaç metre yüksekliğe ulaşabilen araçların hızları da saatte 60 kilometrenin üzerine çıkamadı. Mühendislere göre Avrocar’ların havada kontrolünü sağlayan itici jetler üzerinde kontrol sağlanamıyordu.
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait Kaliforniya’da bulunan araştırma merkezinden de sevindirici haberler gelmedi. Avrocar’ların hızlarını kontrol edecek aerodinamik tünelleri üreten NASA mühendisleri, ABD Hava Kuvvetleri’ne başarısız olunduğunu bildirdi. Mühendisler, araçların aerodinamiksel olarak uygun tasarlanmadığından dolayı ses hızını aştığı irtifada kontrol edilemeyeceğini aktardı.
PROJE RAFA KALKTI
Tüm bu olumsuzlukların neticesinde ABD Hava Kuvvetleri, tarihler Aralık 1961’i gösterdiğinde tanımlanamayan uçan cisim projesini rafa kaldırdı. Ulusal Arşivi tarafından açıklanan UFO raporuna geniş yer veren ABD basını ise “Dünya, ABD Hava Kuvvetlerinin, tanımlanamayan uçan cisimlerin varlığını inkar ettiğini biliyordu. Ancak neredeyse UFO’lar orduya katılacakmış” yorumlarına yer verdi. Günümüzde ise hala böyle bir proje hayata geçirilemedi.
FİNCAN GİBİ TASARLANMIŞ
Bilimkurgu romanları ve filmlerinde olduğu gibi fincan şeklinde tasarlanan UFO’lar 100 bin irtifada saatte 5 bin 330 km hıza ulaşacaktı. Ancak Ohio eyaletinde süren gizli çalışmalardan sonuç alınamadı.