Turks And Caicos Adalarına Gidelim.

125px Flag of the Turks and Caicos Islands.svg
Bayrak

Merhaba arkadaşlar internette bir websiteye üye olurken Turkey’i arıyordum. Turks And Caicos Adaları diye bir ülke mevcut. Sonrasında bu ülkeyi araştırmaya başladım. İlk olarak “Turks” adı nereden geliyor diye merak ettim. Sonra dikkat ettim. Bayrağa dikkatlice bakarsanız sağdaki amblemin içerisinde Osmanlı fesine benzer bir şey var. Bu da demek oluyor ki adaya isim verilirken Osmanlı’dan faydalanılmış.

Neyse burayı geçelim. Ada Karayiplerde olan Tropikal bir adadır. İngiltere buralara da el atmış olup ithalat konusunda yine adaya en fazla giyim, gıdavb. gönderen iki ülkeden birisidir. Diğerini tahmin edebilirsiniz. Sesi duyar gibiyim. Amerika.. Ulusal marşları da “GOD SAVE TE QUEEN”. Burada da İngilizlerin etikerini bir kez daha görebiliyoruz. 


Nerede bulunur bu ada ?
Konum


Ekşi sözlükte bu konuda güzel bir tanımlama konusuna sahip. Bakalım bir yazar neler yazmış..

bahamalarin guneydogusunda ve coskun sabahin sarkisi “maria” da(riki martin de taklid etti sonra) gecen ispanyola isimli adanin kuzeyinde bulunan iki adet adadan olusan devletimsi ingiliz kolonisidir.nufusun yuzde 80 i grand turk olarak adlandirilan adada yasar, geriye kalanlar ise caicos a tamah ederler.adanin isminin turk olmasinin sebebi ise adada yetisn bir tuz kaktusun ciceginin turk fesine benzemesi imis. allahtan kaktusu baska biseye benzetmemisler.
her ne kadar hayalimizde ki “bahamalar da bir eve cikip omur boyu balikcilik ve sungercilikle geciniriz abi” soylemiyle parallellikler gosterse de, artisiyla eksisiyle degerlendirilmesi gereken bir adadir.sicaklik kisin ortalama 23- 27, yazin ise 32 -37 arasi degismekedir ki bolgesine gore ilik bir iklimi vardir.buna karsin adanin dogal yasam formlari envai cesit bocuk, sivrisinek, ciyan vesairedir, ki pek de cazip gelmez bizim sehirli bunyemize. ayrica west indies in en susz kurak yeri oldugunu da soylememiz gerek.adanin yuzde 90 ini ada yerlisi halk (belongers deniyormus) olusturdugundan, zenci populasyonu yuzde 90 lara ulasmaktadir. en yuksek noktamiz ise 50 metre ile tuvaluya fark atmaktadir.
ana dili ingilizce, demokratik bir yonetim soz konusu. topraklarin cogunlugu sigircilik, buyuk bas hayvancilikla kullaniliyor, daha da buyuk bir cogunlugu hic kullanilmiyor. “deniz urunleriyle bi omur yasarim abi”diyenlere mujde…adadan 7000 ayri dagitim noktasina istakoz, ahtapot, ve vashak dagitiliyor (cidden okuyormusunuz diye test ediyorum)hastalanirsak hastanemiz mevcut, cocuklar icin oyun salonumuz var.
ayrica ozur dileyerek soyluyorum ki asil ismi turks and caicos islands buranin turk degil

Şimdi yukarıdaki yazıyı okudunuz. Ve diyoruz ki bu adanın Türklerle bir ilgisi olmadığını düşünüyoruz. Ama bir arkadaş oraya gitmiş, orada yaşamış ve izlenimleri şu şekilde :

“Adada hala fes takıp nargile için kişiler var.” Yani burada da anlaşılacağı gibi İngiltere’nin Osmanlıya verdiği değeri hepimiz biliyoruz. Britanya da da bir şehrin Osmanlı simgeleri ile donatıldığını biliyoruz. İngiltere yine bildiğimiz kadarı ile Osmanlıyı bitişinden uzun bir süre boyunca da ülke olarak kabul etmiş. 

Neyse bu adanın en önemli simgesi kuştur.

Turks and Caicos Islands VQ5D K8DD Brown Pelican

Bu arada adanın başkenti GRAND TURK’tür.

Yararlandığım Kaynak

  • http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=turks+ve+caicos+adalar%C4%B1
  • http://tr.wikipedia.org/wiki/Turks_ve_Caicos_Adalar%C4%B1