Service Error 503 Hatası, Nedenler, Ve Çözümü

503 Service Unavailable

503 Service Unavailable

 Blogger’daki sorun Error 503 nedir, nasıl çözülür ?
 
Herkesin merak ettiği ve Türkçe döküman konusunda sıkıntı yaşandığı, blogger kullanan kullanıcılarının başının büyük bir dertte olduğu “Error 503” hatasını anlatmak istiyorum. Bu yazıda neler mi bulacaksınız ?

  • Error 503 hatası nedir ?
  • Arka plandaki sebepler
  • Service Unavailable 503 Hatası’nı Ne Etkiliyor ?
  • Problem blogunuzu nasıl etkiler ?
  • Nasıl Çözülür Bu Sorun ?

Blogunuza girişinizde bu hatayı mı alıyorsunuz ? Bunu nasıl çözeceğinizi bilmiyor musunuz ? Bu hatanın nedenini ve anlamını ne kadar biliyoruz ?  Birlikte çözelim ;Error 503 hatası nedir ?
503 “Service Unavailable” şu koda benzer “404” “Sayfa bulunamadı.” Bu 503 kodu biraz komplike bir konu olabilir. Şöyle ki aslında sayfa ile ilgili bir sorun olmadığını belirtmemiz lazım. Sorun server’dan kaynaklanıyor anlamına geliyor. Genellikle bu hatanın çıkması server’ın açılamaması ile doğru orantılı olara artar ve ya azalabilir.

earth map, dünya haritasıArka plandaki sebepler
     Google mühendisleri’nin düşüncesi blogun anasayfa’sında kullanıcı’nın görünen yazı sayısını azaltmak olduğunu söylemeliyim. Bu hata daha çok yazıları’nın bir çoğunu yayınlayan sitelerde meydana gelmektedir. Bunu anlayarak bizlerde sitemize yazımı’zın özetini gösterirken kullanıcıya az bir kısmını göstermeliyiz ki bu hata daha çok sayfamızda kullanıcıya görünmesin.
       Bu hata yüzünden blogger kullanıcıları’nın sayfaları sanki inaktif’miş gibi görünüyor. Bu durumda ziyaretçilerde bu sebepten dolayı biraz sıkılıyorlar tabii haliyle.

Service Unavailable 503 Hatası’nı Ne Etkiliyor ?
Bu problem dünya üzerindeki tüm blogger’ları etkileyen bir durumdur.  Eğer 503 kodunu daha iyi görebilmek için Google Analytics’e kayıt olup blog trafiklerinize bakarsanız sizin 503 hatasını aldığınız zaman periyotlarında blogunuzda nasıl bir düşüş olduğunu görebilirsiniz. Ziyaretçi’nin aklındaki o an için basit düşünce siteye girip alacağı bilgiyi almasıdır ki sizin siteniz 503 hatasını verdiğinde kullanıcı bir kaç kez sayfayı yenilemek istemeyecektir.


Problem blogunuzu nasıl etkiler ?
Bu problem  blogunuz’un trafiklerini ve arama motorlardındaki sıralamalarınızı düşürür. Şunun anlamalısınız ki bu problem yeni bir server almakla çözülecek bir şey değildir (blogger için.) Bu problem yazılarımızı nasıl yazdığımız ve blogumuza nasıl uyguladığımız ile ilgili bir durumdur.


Nasıl Çözülür Bu Sorun ?
Sizlere blogger ile ilgili çözümleri sunuyorum;
Yeni başlayan kullanıcı ne yapabilir (Blog kullanımı gücünüz daha kısıtlıysa.)
– Yazılarınızı özet halinde yayınlayın.
– Sadece en iyi yazılarınızı blog sayfanıza gösteriniz, fazla eklenti’den kaçınınız.
Eğer yazılarınızın büyük çoğunluğunu blog sayfanızın girişinde gösteriyorsanız “Service problem 503” hatası  alma şansınız artar. Ayrıca ana sayfa’da fazla eklenti kullanmak iyi bir şey değildir. Şimdi sizlere blogger kullanıcı seviyelerine göre yapılabilecekleri sıralıyorum.
Orta seviye blogger kullanıcısı(Bazı şeyler hakkında bilgiye sahip, blogunda düzenlemeleri daha kolay yapabiliyor.)
– Ağırlığı az olan temaları kullanın, fazla abartıdan kaçının.
– Düşük boyutlu resimler kullanın.

Not: Resimlerinizi PNG veya GIF olarak kullanmanız yararınıza olacaktır. Bunun yanı sıra .JPG kullanabilirsiniz. Ama öncelikle yapmanız gereken hangi resim daha az yer kaplar. Yüksek resim formatlarını “resim programları” ile düzeltin ve boyutlarını düşürelim.


Yüksek Seviye Blogger Kullanıcısı (Düzenlemeleri rahatça ayarlayabilir, bilgisi yeterli.)
–  Firebug ve Firefox kullanarak blogunuza hit testi yaptırın.
Blogunuzu en iyi analize etmeniz ve tam rapor çıkarabilmeniz, ayrıca performanısını tam anlamıyla ölçmek için yapmanız gereken “Firebug” Firefox için. Firebug sizlere bir sürü problem dizecektir. Bu durumda yüklenme süresini düşürebileceğiniz kurallar  gösterilecektir.
Ayrıca spesifik olarak rapor alabilir CSS performansınızı ölçebilir, CSS boyutunuzu düşürebilirsiniz.

Ayrıcsa sizlere resimleriniz için farklı formatlar sunarak blog boyutunuzu düşürür. Buna bağlı olarakta “service unavaliable 503” hatasını alma durumunuz azalır.”
Firebug sizlere hatalarınızı gösterir, nasıl çözeceğinizi söylemez. İşte orada forumlar meydana çıkıyor. Yapmanız gereken gösterilen yollara uyarak forumlarda anlamadığınız, çözmek istediğiniz sorunlarınızı yazarak öğrenebilirsiniz.