içinde , , , ,

Obsesif Kompulsif Nedir ? Nasıl Kurtulunur ? Neler Yapmak Gerekir ? 1.bölüm

komp
komp

Bu konu ile ilgili çok araştırma yaptım ve sizlere sadece burada bulacağınız özgün kendi  yazımı sunuyorum. Obsesif kompulsif bozukluk kişinin zihninde istmediği şeyleri düşünmesi ve buna uygun  olarak ta çeşitli hareketler yaparak bu durumun, kafasından atamadığı kötü düşüncesinin sona ermesini ister. İşte bunu iki ana başlıkta ele alabiliriz. Obsesif kompulsif beyindeki serotonin’in çok çalışması veya gereğinden az çalışmasıdır.

 • Obsesyon     : Bu beyine gelen kötü düşünce veya uzaklaşamadığınız sizi rahatsız eden imgeler vb.
 • Kompulsiyon: Kompulsiyon ise bu düşüncelere karşı gösterilen direnç karşısında kişinin bu düşünceyi kafasından atmak için uyguladığı bir takım hareketlerdir.

  Bu filmi izlediğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Obsesif kompulsif bozukluğun çeşitleri eminim bildiğiniz gibi çok fazladır. Bunlardan en çok bilinenleri kontrol takıntıları, düşünce takıntıları, cinsel takıntılar, temizlik takıntısı vb. Bu takıntılar başlarda saplantı şeklinde meydana gelir. Buraya kadar tamam. Ama eğer bu takıntı tedavi edilmezse o zaman obsesif kompulsif bozukluğa doğru giden tehlikeli bir yoldasınız demektir.
  Herkesin takıntısı vardır. Bunların ilerlemesi gelecekte obsesif kompulsif bozukluğu getirir.
   Obsesif kompulsif bozukluk beyninizi adeta mahveden, düşünce gücünüzü aşırı derecede kullandığınız bir hastalık bakalım öncelikle neden bu hastalık ortaya çıkıyor..

Obsesif kompulsif bozukluğun nedeni nedir?

Özellikle son on yılda ortaya çıkan bilimsel veriler, hastalığın kökeninin beynin bazı bölgeleri arasındaki bozulmuş iletiden kaynaklandığını göstermiştir. Beynimizin ön bölgesinde yer alan orbitofrontal korteks denilen bir bölge ile beyinciğin üzerinde yer alan bir bölge olan kaudat çekirdek arasında artmış bir iletimden bahsedilebilir. Bu aktivite artışı nedeniyel herkeste var olan takıntılar devamlı zihne gelir ve bastırılabilmesi mümkün olmaz. Hastalığın nedeni biyolojik olmakla birlikte herkeste ne tür takıntıların ortaya çıkacağını belirleyen şey her bireyin kişilik özellikleridir. Hasta olmadan önce de titiz olan bir kişide olasılıkla temizlik ve aşırı el yıkama şeklinde ortaya çıkan hastalık, günlük hayatında güvensiz ve evhamlı olan bir başkasında şüohecilik ve kontrol etme şeklinde görülebilir. Mükemmeliyetçi bir kişide de simetri obsesyonu ortaya çıkabilir.

    Şimdi nedenleri zaten birçok sitede yazıyor. Bildiğimiz gibi bir çok site birbirinden kopyaladığı bilgiler sayesinde obsesif kompulsif bozukluğu tanımlıyorlar. Biz sosyofikir olarak daha farklı bir anlatım yönü geliştirerek bu hastalığı sizlere farklı anlatacağız.Öncelikle günlük tam 1 saat ve ya daha fazla düşüncelerle boğuşuyorsanız obsesifsiniz demektir.
Şimdi sizlere bazı forum sitelerinden seçtiğim kişilerin sorunlarını anlatan bir dizi forum yazısı alıntılayacağım buyrun kendiniz bakın..
Sorumvar adlı bir üye bakın neler yazmış

Merhaba arkadaşlar,

Geçenlerde “Obsesyon Çeşitleri ve Tedavi Süreci” başlıklı bir yazı okumuştum. Burada Obsesyon’un çeşitlerinden bahsedilmiş. Okumak isterseniz, ilgili yazının linkini sizi de vereyim:http://www.aktuelpsikoloji.com/haber.php?haber_id=6052

İçinde bulunduğumuz forumu uzun zamandır ara sırada olsa takip etmekteyip. Fakat kayıtlı bir üyesi değildim. Yine ilgili bölümde bir çok arkadaşımızın şikayetlerini çözüm yöntemlerini okudum.. Genel anlamda, şikayetlerimin ortak olduğu görebiliyorum. Fakat benim sorunum biraz daha değişik. Ve be hiç kimseden de benim sorunuma benzer bir şikayet görmedim..

Benim sorunum tam olarak, yukarıda vermiş olduğum “obsesyon çeşitleri ve tedavi süreci” adlı yazıda belirtilen “Büyüsel takıntı” olarak belirtilen sorun..

Bilmiyorum ama belkide en acılarından biridir bu, bu takıntıları yaparken, aklınıza sevdiklerinizin gelmesi bu takıntının vazgeçilmez olmasını sağlıyor belkide.. Ben eğer istersem başarı bileceğimi düşünüyorum fakat bir türlü bırakamıyorum.. sürekli etrafımda var olan sevdiklerimle ilgili çeşitli varsayımlar kuruyorum: Linkini verdiğim makalede bu takıntı çeşiti şöyle açıklanmış:

“Büyüsel takıntı
Kapıyı açarken aklına babasının öleceği gelen, o nedenle babasının ölebileceğini düşünen, bu yüzden kapıdan bir daha girmek isteyip bu hareketi sürekli tekrarlayan bir kişi, büyüsel takıntılıdır. Ya da kişi elektrik düğmesine basarken aklına çocuğunun kaza geçireceği gelince düğmeyi açıp kapama ile saatlerini geçirebilir. Takıntılı kişilerin hayatı tekrarlarla geçer. ”

Siz artık düşünün, verilen örnekleri çoğaltın, ve benim aklıma bin türlüsü geliyor..

bu benzer takıntı çeşitine sahip olanlarımız var mı, bunlardan nasıl kurtulabiliriz, şimdiden teşekkür ederim.

Yine ingilizcesi iyi olanlar için Obsessive Compulsive Disorder Türkçesi ile Obsesif Kompulsif Bozukluk hastası ile bir röportaj dinleyin bakın nedir obsesif kompulsif ..

Bunları daha çok sıralayabiliriz ama en önemlisi bildiğimiz gibi bundan nasıl kurtulabileceğimizi diğer yazımda detaylı bir şekilde anlatacağım  takip etmeye devam edin arkadaşlar.

Yapılan çalışmalarda insan beyninde mutluluk kimyasallarından biri olan serotonin maddesinin seviyesinin ve etkinliğinin azalması sonrasında obsesif kompülsif bozukluğun gelişebildiği tespit edilmiştir. Bu konudaki çalışmalar devam etmektedir, ancak şu an bu verilerden hareketle serotonin maddesinin etkinliğini artıran ilaçlar tedavide kullanılmaktadır.
İyi ve doğru bir ilaç tedavisiyle hastaların yaklaşık % 60ı tedavi edilebilmektedir. Ancak tedavi sürecinde hastaların dikkat etmesi gereken husus tedavi etkinliğinin geç başlaması hususudur. Etkinin başlaması ve olgunlaşması için 2-3 aylık bir süre gerekmektedir. O yüzden bu sürenin göz önünde bulunulması ve sabırla tedaviye devam edilmesi çok önemlidir.
İlaç tedavisi tek başına yeterli olmazsa ilaveten elektroşok ve Transkraniyal Manyetik Uyarım (TMU) tedavisi de devreye sokulmalıdır. Son yıllarda transkraniyal manyetik uyarım denen bir tedavi yöntemi saplantı hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Türkiyede ilk ve tek manyetik uyarım cihazını bünyesinde bulunduran Memory Centerda uygulanan hastalarda ümit edici sonuçlar alınmaktadır.
Son yıllarda yapılan uygulamalara göre ilaç-elektroşok-manyetik uyarım tedavisine bilişsel ve davranışçı terapi yöntemleri ilave edildiğinde tedavi şansı % 70-80e çıkmaktadır. Davranışçı tedavilerde de üzerine gitme, dikkati başka yöne çekme, stresle mücadeleyi öğrenme ve “bio-feedback” gibi yöntemler uygulanmaktadır.
Bilinmesi gereken en önemli konu bu durumun üzerine gidildiği taktirde tedavisinin yapılması mümkündür. Kişinin sebat etmesi büyük önem arz etmektedir.
Kaynak: DonusumSokagi

Gelelim Obsesif kompulsif sizlere ne gibi zararlar sağlar..

 1. Yaşam kaliteniz düşer.
 2. İnsanlarla iletişiminizde eksiklikler yaşarsınız.
 3. Bir derse veya yaptığınız işe odaklanamazsınız.

Düşünceleriniz sizi içine kapanık biri yapar.


Şimdi yukarıdaki videoda sizlere gerçek bir obsesif kompulsif bozukluğu yaşayan bir kişinin bir gününü gösteren bir video görseli sunuyorum. Umarım çok yararlı bir video olur..
Bunlardan sonra artık obsesif kompulsif bozuklukla ilgili daha çok şey bildiğinizi biliyorum. Bu hastalıktan kurtulmak kafada biter. Çünkü gerçekten isteyen insan obsesif kompulsif bozukluktan kurtulabilir. Bir yerde okumuştum düşünceleri yönetmeye çalıştıkça insan daha fazla düşünüyor o düşünceyi.

   Burada psikolojik bir rahatsızlık olan obsesif kompulsif bozukluğa sahip olup olmadığınızı gösteren bir test var buyrun..Araştırmalarımın sonuncunda Psikolog Fred  Penzel’in Ten Things You Need to Know to Overcome OCD adlı makalesini buldum ve ordan  bir kaç kısmı özetledim buyrun..

1. OKB kroniktir: Astım ve diyabet gibi kontrol altına alınabilir, iyileştirilebilir ama şu anda tam tedavisi yoktur. Hayatınızı etkilemese bile arka planda kalarak potansiyel varlığını daima sürdürecektir. Bilişsel-davranışçı terapi ve ilaç tedavisi sürdürülmezse belirtiler tekrar ortaya çıkabilir.
2. OKB’nin iki temel özelliği şüphe ve suçluluktur: 19.yy’da OKB, şüphe hastalığı olarak bilinirdi. OKB, çeken kişinin en basit gerçeklerden bile şüphe duymasına yol açar. Hastanın yüzlerce defa kontrol etmesini, kendisiyle veya başkalarıyla ilgili bitmeyen sorular sormasını sağlayan temel kavram şüphedir. Tedavide ilerlemenin sağlanması hastanın bu şüpheyi çözmeye çalışmanın boşuna olduğu gerçeğini kabul etmesiyle başlar. Rahatsızlığın diğer kötü tarafı suçluluk duygusudur.
3. Kompalsiyonlara(zorlantılara)karşı konulabilir ancak obsesyonlar(takıntılı düşünceler) kafadan çıkarılamayabilir. Obsesyonlarla baş etmek için yapılması gereken şudur: Daha az düşünmek istiyorsan, daha fazla düşün. İyileşmek için kaçış olmadığını kabul önemlidir. Korkularla yüzleşilmelidir.
4. Bilişsel-davranışçı terapi OKB’nin en iyi tedavi şekillerindendir: En etkili tedavi şekli maruz bırakma ve tepkiyi önleme tedavisidir. Bu tedavide hasta korkulan durum ile karşı karşıya bırakılır.
5. İlaç tedavisi yardımcı tedavidir. Tek başına tamamen tedavi edici değildir. İlaç tedavisi bilişsel-davranışçı terapi ile en iyi sonucu verir.
6. Endişenizi idare etmek veya iyileşmek için başkalarının yardımına bel bağlamamalısınız.
7. Herhangi bir iyi tedavinin amacı kendi kendinizin terapisti olduğunuzu öğretmektir. İyi bir Bilişsel-Davranışçı tedavi size hastalığınızı etkili şekilde yönetebilecek gerekli araçları vermeyi hedeflemelidir. Terapi ilerledikçe tedaviyi yönetme sorumluluğu yavaş yavaş terapistinizden size geçmelidir.
8. OKB ile nasıl baş edeceğinize karar vermede sadece kendi sezginize bel bağlayamazsınız.
9. İyileşme zaman alır.
10. Kötüleşme karşı konması gereken potansiyel bir risktir. İyileşmek yapılan işin yarısıdır. Diğer yarısı konumu korumaktır. Son olarak dengeli bir hayat yaşamak, yeteri kadar uyumak, dengeli beslenmek, spor yapmak ve sosyal ilişkiler kurmak terapi sonrası yaşam için hayati öneme sahiptir. 

NOT: Psikolog Fred Penzel’in Ten Things You Need to Know to Overcome OCD adlı makalesinden kısaltılarak alınmıştır.
Son olarak sizlere bir dizi Obsesif Kompulsiyon ile ilgili animasyon sunacağım umarım yararlı olur..

Daha araştırmalarım sürüyor sizlere tam bir bilgi dökümanı sunacağım ve bunları videolarla destekleyerek sizlerin obsesif kompulsif bozukluk psikolojik rahatsızlığını anlamanızı kolaylaştıracağım. Ve bu psikolojik sorundan nasıl kurtulacağınızı da anlatacağım.
Bakın obsesif kompulsif ile ilgili bir dizi  kuruluş var bunlardan bir tanesi umarım yararlı olur bu hastalık öğrenilerek çözülebilecek bir hastalıktır lütfen unutmayalım..

Müjde artık dertlerinizi paylaşabileceğiniz sorunlarınıza çözüm bulabileceğiniz bir site var . Psikoloji blogundan bahsediyorum. Blogun içerisinde bir forum eklentisi bulunmakta çok kolayca konu açabilir sorularınızı uzman doktorlara, okb konusunda yaşamış tecrübeli kişilere sorabilirsiniz. Tıklayın aşağıdaki bannnere haydi bakalım bitirelim şu işi 🙂

psikolojiforumu
http://www.psikolojiblogu.com/p/forum.html

Obsesiyonla ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın ve yeni blogumuza bir göz atın.


Obsesyon ile ilgili kitabıma göz atın 🙂

Kaynakça

 • http://www.ocdchicago.org/index.php/experts-perspectives/article/ten_things_you_need_to_know_to_overcome_ocd/
 • http://www.psikoloji.gen.tr/showthread.php?17675-B%FCy%FCsel-Tak%FDnt%FD
 • http://www.doktorsitesi.com/yazi/takintilar–turleri-ve-nedenleri/498
 • http://www.ocdchicago.org/
 • http://helpguide.org/mental/obsessive_compulsive_disorder_ocd.htm
http://www.yazarkafe.com/icerik/393326/obsesif-kompulsif-nedir-nasil-kurtulunur.htm

 

Obsesyondan Hep Birlikte Kurtuluyoruz !
Facebook Grubu · 11 üye
 

Gruba Katıl

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Birkaç sene öncesine kadar bu hastalıktan muzdariptim. Elhamdülillah şimdi çok iyiyim. Kapıyı kontrol ediyordum birkaç kez. Paraya dokunduğumda elimi sabunlamam gerektiğini hissediyordum vs. Az önce paraya dokunduğum ellerimi durulayarak -sabunsuz- yemek hazırladım. Şu an hala hayattayım, ölmedim. Demekki bir şey olmuyormuş. Tuvaletten çıkınca -işiniz kısa sürdüyse- ellerinizi sabunlamayın! Bu alışma süreci olacaktır. 1-2 hafta bunu deneyin. Sonra normale dönün. Yani tuvaletten çıkınca ellerinizi sabunlayın, ama abartmayın. Musluk başlarını yıkamayın. "Başkası dokunuyor, mikrop bulaşıyor." mazeretinin arkasına saklanmayın. Milyonlarca kişi sizin düşündüğünüzü düşünmüyor. Musluğu yıkamıyor. Ama bu yüzden hasta da olmuyorlar. Ben bu korkumla ilk defa yüzleştiğimde öyle rahatladım ki anlatamam. Siz de deneyin, hayatı kendinize zindan etmeyin. Dışarıda alabildiğine güzel bir hayat sizi bekliyor.

   • çok kötü durumdayım temilik hastasıyım sürekli el yıkıorum biryere su damlasa acaba pis sumu diye defalarca siliyprum hiç kimseyi evime gelmesini istemiyorum ,bir musafir gelse peşinden saatlerce temizlik yapıyorum bu annem bile olsa yinede halıları siliyorum koltukları siliyorum koltuk örtülerini yılıkorum musafir nereye dokunduğunu gzlüyorum gittikten sonra nereye dokunduysa oraları siliyorum kuru havada camları açamıyorum eve toz girer diye yağmurlu havada camı açıyorum ev havalansın diye çocuklarım okuldan geldikten sonra kapıda üstlerini çıkartıp ayağına belli bir terlik veriyorum banyoya gidiyorlar bunlara benzer daha çok şeyler var her seferinde daha yapmıcam diyorum ama yine yapıyorum bunun hastalık olduğunu biliyorum fakat aklımda olana kadar yapımde kurtilim diyorum bıktım artık dotorada gittim ilaçları çok ağır geldi bıraktım bana yardım edin çocuklarımıda bıktırdım

   • temizlik takıntım var yardım istiyorum nasıl kurtulabilirim doktora gittim ilaçlar ağır geldi bıraktım eve kimseyi istemiyorum bi musafir evime gelse peşinden saatlerce temizlik yapıyorum, ellerimi sürekli yıkıyorum çocuklarım okuldan geldikten sonra kapıda üstlerini çıkartıyorum sonra ayağına belli bi terlik verip banyoya gönderiyorum sildiğim yeri defalarca siliyorum ben bıktım artık bu hastalık ilaçsız nasık gidecek yardım edin bana bunlara benzer daha birsürü takıntılarım var yazsam çok uzun sürer yardım istiyorum yaaaaaarrdııııııımmmmm

  2. merhabalar benim adım uygar şuan 27yasındayım ve ilkokula giderkenbir elimi üflerdim diğer elimede aynı şekilde üflemezsemsıkıntıçekerdim 7yada 8 yaslarında baslamıştı bu şuan27 yasındayımve her günüm bunun gibi şeylerleuğrasmakla geçti uzunzamandır da kendimce bu ve bunun gibi şeyleri okuyup kendimi rahatlatmaya çalışıyorum genellikle temizlik ön planda tutulmuş benim ki çok farklı korkular şüpheler yasıtlarım yuva kurup mutlu mutlu yasarken kendime bakıpsen nelerle uğrasıyosunyasıtların neler yapıyo demekle dahada sıkıntı içerisine giriyorum şuanda işsizimdefalarca intihar etmek istedimama aklıma oansadece annem geldiove onun gözyasları ne yapacağımı bilemiyorum 27 yıllık hayatımda sadece 15 dk kendimi mutlu hissetmiştim o 15 dk o kadar güzelşeyler sığdırmıştım ki anlatamam bu hastalık öyle birşey kicennetteyken bile cehennemi yasatmakta size saçma gelebilir ama suan buradan yzamıycam saçmasapan düşüncelerden kurtulamıyorum ne yapacağımıda bilemiyorum yardım edin lütfen :((((

  3. Adsiz seni cok iyi anliyorum, fakat bu hastaliktan kurtulmak mumkun. Bendede 17 yasinda bu takintili dusunceler basladi universiteye girdigim ilk sene. Tam olarak neden basladiginida hatirlamiyorum ven daha sonra bunlar takintili davranislara donustu lambayi iki kere acip kapatmak gibi. Takintili davranislarin okb hastaligi oldugunun farkindaydim, ama dusunceleri anlamamisdim. Gecen yil yeniden takintili dusunceler basladi cinsellikle ilgili. O kadar kotu dusunceler aklima geliyorduki kendimden supelenmeye baslamistim ailemden birisiyle cinsel iliskiye girdimmi acaba diye, ama unutmamaliyiz bu bir hastalik ve caresi var. Yarim senedir ilac kullaniyorum, fakat bu hastaligin ilacla degil kendi dusuncelerimizle yendigimizi anladim gec te olsa. Benim tedavim nerdeyse bitmek uzere ve bugun acaba yeniden tekrarlarsa diye korktum, ama boyle korkulardan basliyor zaten o takintili dusunceler. Herseyi cok fazla ciddiye almassak ve sevdigimiz seylerle ograsirsak bu hastaligin cok derecede hafiflediginide gordum. Ve hastaligini yakin birilerine anlat icinde tutarsan dahada buyur. Imkanin varsa bir psikologa gorun, benim gecen sene 24 saat aklima takintili dusunceler geliyordu ama simdi neredeyse yok denilecek sekilde azaldi. Ve bu takintilardanda tamamen kurtulacagima eminim. Sende basarabilirsin bunu. Kendine guvenini yitirme.

  4. bende arasıra elime üfler sonra diğer elime. O zaman rahatlarm şimdi bir elimin avuç içindeki hatlar kasiniyo mu bilmiyorum ama aklımdan çıkmıyor. Bende inad ettim. Dokunmuyorum. Burda yazılılanlari görünce benim yaşadıklarımi yaşayanların olduğunu görüyorum. Çoğu şeyde sıkıntı çekiyorum. Bugün markete gittim sol elle para verdim. Eve geldiğimde yıkamadan yemek yemedim bazen kendime inad yapıyorum sabunlamiyorm ama bazen yeniliyorum. Bence başarabiliriz bunu atlatabilirız. Gerçekten Yarın sabah doktora gidecem herşeyi anlatacam. Ben artık yoruldum bunlardan ve ne olacaksa olsun artık. Kötü düşünmekten korkuyorsam herşey olacağına varır. Suan bunlari yazarken bile yazmama için bir düşünce beni ali koymak istiyor ama yazacam!

  5. bende deprsyon hapı kullanıyorum benimde böyle takıntılarım var düşünce konusunda istemediğim halde düşünceler geliyor gözümün önüne , kendimden şüpheleniyorum . en kötüsü de öyle olmadığımı bildiğim halde düşüncelerin inatla tekrarlaması napmalıyım

  6. slm ben 29 yaşındayım 15 yaşımda evlendim hayatım hep sıkıntı ve mücadele ile gecti şimdi rahata kavuştum ama bu sefer sahip olduklarimi kaybetcem korkusu yaşıyorum.ya okadar uzunki herşey anlatamicam ama sonuç olarak herşeye kafa takiyorum sabaha kadar düşünüp uykuda bile aklimdaki ile uğraşıyorum.surekli ya temizlik yapcam aslında pek istemeyerek yada ders caliscam veya uyucam. gerçi ev isi hiç bitmio.bide aklıma hep sevdiklerime bise olursa eve hırsız girerse çocuklarıma bişey olursa. en ufak eşimle tartışmada intihar yollarını düşünüyorum.son olarak egzama oldum zaten bu siteyide neden oldum diye araştırırken buldum.sorum şu ne yapmalıyım:(((((????

  7. Selam herkese arkadaslar ..
   Bende yaklasik 3-4 sene boyunca bu hastalikla mücadele ettim .. benimki birde asiriydi .. sayayim :
   " biryere dokundugumda , illa diger elimlede dokunmam gerekiyordu.. mesela sag elim ile dokunduysam ilk sefer, busefer sol ile baslayip sag ile tamamliyordum..
   – Koltuga oturdugumda 2-3 kere kalkip tekrar oturuyordum, taaki tatmin olana kadar..
   – bir kelimeyi söyledigimde onu daha tiz yani yüksek bir notayla söylüyordum sonra onunda yüksegini deniyordum..
   – Aklima ailem ile ilgili Dramatik görüntüler geliyordu.. Mesela babami hirsizlarin, tinercilerin Vahsice öldürdükleri gibi görüntüler..
   – Sapasaglam oldugum halde 1 sene icersinde 5 kez acil e gittim ( hastaneye ) kalbim duracak hissiyle, kendimi asiri derecede cok dinliyordum.. kalp ritimlerimi cok dinliyordum.. ve sanki Kalp krizi geciriyormusum gibime geliyordu..
   -Internette bir yazi okudugumda kanser, aids gibi hastaliklarla ilgili, en ufak bir belirtide diyordumki BU HASTALIK bende mevcut ve hemen hayata yasama küsüp Gözlerim doluyordu..

   Bu Hastalik yüzünden gerek STRES, gerek Takintilar yüzünden, baya Kilo kaybina ugradim.
   Stress bilindigi üzere bazi insanlarda Istahi kesiyor bazilarinda istahi aciyor.. Bende baya kesti..
   Takintilar yüzündende sürekli hareket halinde oldugum icin yediklerimi hemen yakabiliyordum..
   Insan bir nevi 24 saat spor yapmis gibi oluyor, böyleliklede bol miktarda kalori veriyorda diyebiliriz..

   Arkadaslar uzun süre oldu bunlari biraktim ve HIC BIR DOKTORA müracaat etmedim.. Yanlis anlasilmasin sakin. Doktorlarimiz bu konularda uzman hepsine saygimiz sonsuz, fakat HER IS Beyinde bitiyor.. Size bir kac ip ucu vereyim bu hastaliklari nasil yeneceginize dair..

   1. Internette fazla okumayin, eger okursanizda her okudugunuza inanmayin..
   2. kendinize bir hedef belirleyin ( en güzeli SPOR, Sanat ).. Mesela ben Vucut gelistirmeye
   basladim.
   Hem saglikli yasiyorum, hemde kafami dagitmis oluyorum
   3. 1-2 ay Boyunca sizi mutlu edecek seyler yapin. Örnegin; Sevdiklerinizle vakit gecirin, sinemaya
   gidin, Bol Bol komedi filmleri izleyin, Mümkün oldugu kadar dinlenmeye Uykunuzu almaya gayret
   edin..
   4. Akliniza o takintilariniz geldiginde kendinize yapmamaya söz verin.. Inandiginiz en büyük Degere
   yemin edin ve artik istesenizde yapamassiniz. Mesela ben bir Müslümanim ve ben Kurani Kerim
   üzerine yemin ettim birdaha takinti yapmamaya ve ilk baslarda cok zor geldi, fakat sonraki günler
   UNUTTUM. Fakat bir kac hafta sonra aklima tekrar geldi ve yaptim Unutarak.. Ama bu beni
   Demoralize etmedi, sizide ETMESIN SAKIN .. BIR KEZ DAHA YEMIN EDIN ve bir kac tekrarlama
   sonucu Hafizanizdan silinmis olacak.. – KI BU ASAMA TEDAVININ EN BASARILI KISMIDIR –

   Arkadaslar kusura bakmayin.. Mümkün oldugunca kisa tutmaya calistim.. UMARIM size yardimci
   olur bu yazdiklarim, ki Yapmis oldugum önerilerim esliginde, takintili olan 3 arkadasimda cok
   sükür iyilesti.. KENDINIZE INANIN , VE SAKIN HA SAKIN ÜMITSIZLIGE KAPILMAYIN.. Neticede
   bu Hastalik ne öldürür nede HAYATIMIZI FAZLASIYLA ETKILEYECEK Bir hasar birakabilir..
   Fazla büyütmemek lazim.. BASARACAGINIZA INANIYORUM Hepinize basarilar diliyorum..
   ESEN KALIN , MUTLU yasayin..
   Saygilarimla, Firat Yildirim…

   • Hocam bu konuda çok yanlış düşünüyorsunuz.Ben 10 yıllık okb depresyon hastasıydım.yapmamayı kendinize söz vermeyin aksine bu duruma maruz bırakın yüzleşin en etkili çözüm yolu budur son 1 yıl içerisinde %50 lik en az başarı sağladım daha iyiye de gidiyorum.Yazacak çok şey var ama kısa tutuyorum önerilerim:
    1.psikytr.oğuz tan ın takıntılar adlı kitabını okuyun bu hastalığınızı tanımada size çok faydası olur.
    2.eğer imkanlarınız varsa etkili bir psikolog ve psikiyatr araştırın.
    3Bu konuda mücadele için bir karar verin.kararlı başayıp sabretmelişsniz.
    4.ailenize zor durumunuzu anlatın ve destek isteyin .ayıp değil bu bir hastalık.
    5.dua edin "o" isterse açılmayacak kapı yok.
    dediğim gibi şimdilik bu kadar öneriyi uygulayabilirseniz %80 başarılı olursunuz.bunları yapamacayacak güçte hissetmiyorsanız destek ve yardım isteyin.unutmayın hadisi şerifte her hastalığın ararsanız bir çözümü vardır deniyor.saygılarımla

   • 34 yaşındayım bu hastalıgı hatırladıgım kadarıyla 16 17 yaslarından beri cekıyorum.ve nerdeyse her yaptıgım hareketde takıntı var.su an bu hastalık cok ılerlemıs durumda cekılmez halde bende baslarda arkadasın dedıgı gıbı yemın ederım yapmam felan dusuncesıyle yenmeyecalıstım ama cok komık olmadı cunku bu sekılde kendını kandıramazsın bu kesın bır cozum degıl.spor yapmana bırsey dıyemem o azaltabılır.spor cunku kendıne ozguvenını getırır buda takıntını azaltabılır.yemın etme olayı cok komık okadar basıt degıl bundan kurtulmak.yemın etmeylen gecıcek olsa durmadan butun gun yemın edelım tam tersıne daha fazla artar.bunun gıbı yolları cok denedım boleseyler takıntıya daha fazla onem vermenıze sebep oluyor ve daha cok artıyor.bu hastalık doktor ve ilaç olmadan gecmez 17 senedır bu hastalıgı yasıyorum ve halen surunuyorum.cok ılerledıgınde noluyor bılıomusunuz farkındalık duygunuz ıyıce azalıyor mesala ısık kapalı ama ordan ayrılamıyosunuz aslında karanlıkdasınız ama halen kapalımı dıye beklıyosunuz farkındalık tatmın olma tamamen bıtıyor.bırıne kufur ettım mı dıye tele yuz kere bakıp kontrol edıyorum asla yapmıcagım bırsey ama etmısmıyımdır dusuncesı gelıor. bu dusunce normal bır sekılde gelmıyo sankı gercek etmısım gıbı kabullenıyor beyın. gercekden kufur etmısım ben napcm sımdı bıle dedırtıyor ınsana sonra tekrar tele baktıgımda ole bırsey olmadıgını goruyorum ve ole bısı olmadıgını kabullenene kadar tam anlamıyla ıskence cekıyorum. bu yuzden faceboka bılefazla gıremıyorum.sevdıgım ınsanlara kufur edermıyım dusuncesı ıle facebooka gıremıyorum cunku her gırdıgımde etmısım gıbı hıssedıp yuzlerce defa mesajları kontrol etmek zorunda kalıorum.bu yuzden cok sevdıgım ınsanları facebooka eklemıyorum kotu bırsey yaparmıyım dıye aslında cok komık gercek dusununce ama ıstebızım o an o gercek dusunen beynımız yok oluyor hayal dunyasında kotu dusuncelerı yapmıs gıbı kabul edıyor.bunun verdıgı ıskenceyı kımse anlıyamaz yasıyandan baska. sole dusunun cok sevdıgınız bırıne ana avrat kufur ettıgınızı ve bunu gercekden yaptıgınızı gercek oldugunu kabullenıyorsunuz.yuzlerce kez yapmadıgınızı gorsenızde yınede tatmın olamıyosunuz 🙂 daha bır suru takıntım var ama anlatsam roman olur.hayatım mahvolmus durumda zaten ama sunu ıyı bılıorum ozguven cok onemlı ozguven getırecek seylerle ugrasın onun takıntılar uzerınde cok buyuk etkısı oluyor.tamamen bıtmesede azaltıyor. bırazda olsa rahatlıyosunuz.kendınıze olan guvenınızı artırın 17 senedır bunu yasıyan bırı olarak ılac doktor ddısında en ıyı cozum yolu budur dıye dusunuyorum.ınsanı bu hayatın butun zevklerınden mahrum eden bır hastalık verdıgı stresı normal bır ınsanın anlaması mumkun degıl.ılac ve doktor tedavısı bence cok onemlı gerısı bos bunu unutmayın ben ılac kullanmıyım doktora gıtmıyım dedım ama 17 senedır bu sekılde kurtulamadım daha fazla arttı.emın olun bunu kendı kendınıze yenemıyorsunuz olebısı yok ben her yolu denedım 17 senedır olmadı.ılac ve doktor tedavısı terapı sart
    gerısı bos muhabbet hıkaye aklınız varsa kendınız yenmeyecalısmayın daha fazla sorunlarınız artar doktora gıdın ılac kullanın arkadaslar baska soylıcegım bısı yok…

  8. Arkadaşlar bu hastalığı ilaçsız yenebilirsiniz ama ilaçla yenmek 8 aysa ilaçsız 2-3 yılınızı alabilir.Ve ilaçla yenerseniz kalıcı bir iyileşme olur.Hem ilaç kullanmalısınız hem de aklınıza gelen düşüncelere takılıp kalmamalısınız.Gelirse gelsin bunlar bnm fikrim değil demelisiniz.Ve gelsin ne olursa olsun demelisiniz.Zaten böyle demeyip de o düşünceleri aklınıza getirmekten dolayı ızdırap çekmeye çalışırsanız daha da artarak gelir o düşünceler aklınıza.Bu hastalık geçmeyecek bir rahatsızlık değil.Ama biraz uğraştırıyor insanı.Yemin etme işine gelince öyle yemin falan etmeyin bence sonra yyemin takıntısı başlıyor.Ben de okb hastasıydım ve yemin ede ede yemin takıntısı başladı bende.Şimdi her şeye yemin eder oldum yemin etmeden duramıyorum.Su içeceksem bile yemin ederim saat 5'te içeceğim diye.Berbat bir şey.Dediğim gibi psikiyatrise giderek derdinizi anlatın ve ilaçla birlikte kendinizi rahat tutmaya çalışın.İlaç etkisini 1-1-5 ay sonra göstermeye başlayacaktır ve olumlu gelişmeler olacaktır.

  9. meraba ben nur 14 yasındayım sanırım obsesif kompulsif hastasıyım.Temizlik konusunda aşırı takıntılarım var ellerımı ve ayaklarımı sık sık yıkıyorum.bıyere çok az bıle değsem hemn orayı bol sabunla yıkıyorum kapının kolunu anahtarı parayı telefonu silmeden yada yıkamadan kullanamıyorum.Yıkamazsam yada silmezsem ölücek gibi oluyorum ve kaşınıyorum parmaklarım kasılıyo sureklı beynımde bı dusunce benı rahatsız edıyo temizlendim artık ddiğimde başka bir düşünce birkaç kez daha sabunla yıka diyerek bedenimi kontrol altına alıyor lütfen yardım edın artık sosyal hayatım bıle kalmadı dusuncelerımle mücadele edemiyorum… Sizce napmalıyım

  10. Merhaba ben 1 senedir falan bu hastalığın icindeyim ve artık isin icinden cikilamaz hale geldim benim hastaligim sokakta gordugum butun çöpleri toplamakti eger almazsam hep kotu bisey olucagini dusunuyodum cok uzun sure sürdü bu ve en sonunda nasil oldu bilmiyorun ama bunu atlattim ve başka birseye dogru yöneldim agzimdan cikan cumleyi olumsuz yapiyorum yada degil diyorum eger oyle yapmazsam kotu seyler olucagini düşünüyorum hep uzun suredir oyle ve takildigim biseyi geri almazsam 1 hafta yada daha uzun sure düşünüyorum isin icinden cikamaz hale geldim ve pskiloga gidip ilac kullanmak istemiyorum gun boyu ayni seyi düşünüyorum ve nefes alamiyorum sadece yardim istiyorum cok yoruldum boyle seylerle ugrasmaktan ugrastigim hic biseyden zevk alamiyorum lutfen biri yardim etsin

  11. Hangi ikaclar kullanilir tedavide bana lustrsk ve ararax verdi dr hamil oldugum icin.hasrahaneye yatirip daha teferruatli tedavi etmek istedi bende istedin fakat kilinigi gorunce resmen kactim ordan cok korktum.tam bir akil hasthanesi en hafif hasta en son ben kacarcasina giderken cigliklar atiyordu : / inanilmaz korktum kapilar kilitleniyo disari cikamiyorsun cam yok refakatci yok vs vs. Ne yapmaliyiz ? Bu ilaclar simdilik iyi geldi sanirim bana. Hastahane olayini daha dun yasadim 13.12.2013 orayi gorunce iyilesmeye soz verdim kendime fakat suan saat 4.30 ve ben 3den beri dusunuyorum . Esim sabah hangi gomlekle ise gitsin kahvaltida neler yedireyim esime kslkti ilaclarimi ictim arastirmaya kotuldum Allah dusmanimin dahi basina vermesin..en kotusu cevrenizdekilerin sizi anlamamasi yapma bunlari asarsin sende bisey yoj ki vs vs.

  12. bende de takıntı hastalığı var ve bundan dolayı da çok mutsuzum 4 aydır evliyim bu hastalık yüzünden evliliğim yıpranıyor eşimi çok kıskanıyorum aslında kıskanmam için bir neden yapmıyor ama ben sürekli bir şey buluyorum tv de güzel bir kadın çıksın yada yolda giderken birine baksın 2 gün trip atıyorum konuşmuyorum eski sevgilisini kıskanıyorum hiç bir şekilde görüşmüyorlar ondan bahsetmiyor bile ama ben benim dışında başka birini daha sevmiş olmasını kabullenemiyorum sürekli ağlıyorum yemek bile yiyesim gelmiyor hamileyim bebeğime bir şey olmasından korkuyorum:( bunların dışında sizin anlattığınız takıntılarım da var dini açıdan sağlık yönünden ve titizlik bakımından.bazen kafam yoruluyor bu düşüncelerden mutlu olmak istiyorum bende eşimde farkında bazı şeylerin doktora gitmeyi düşünüyorum umarım atlatırım bu hastalığı 🙁

  Daha fazla yorum yapın

  Ne düşünüyorsun?

  Yazar sosyofikir

  Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

  Bir Resim Ve Çözülemeyen Sırlar

  obsesif 1

  Obsesif Kompulsif Bozukluk Part 2