içinde ,

Kim Buzul Çağı Dedi ?

buzul cagi resmi
buzul cagi resmi
buzul cagi resmi

Hala son Buzul Çağı’nın içindeyiz.

Coğrafyacılar bir buzul çağını, Dünya’nın tarihinde kutuplarda buz takkeleri bulunan bir dönem olarak tanımlıyor. Mevcut iklimimiz bir “buzularası” döneme tekabül eder. Bu, “buzul çağları arasında” olduğumuz anlamına gelmez. Bu ifade, bir buzul çağı içinde, daha yüksek sıcaklıklar yüzünden buzların çekildiği dönemi tanımlamak için kullanılır,

“Bizim” buzularası dönemimiz, içinde bulunduğumuzu düşündüğümüz Dördüncü Buzul Çağı’nda 10.000 yıl önce başladı.

Ne zaman biteceği konusunda değişik tahminler var; buzularası dönemin ne kadar sürdüğü ile ilgili görüşler 12.000 ila 50.000 yıl arasında değişir (insan kaynaklı etkileri hesaba katmazsak).

Tahminlerdeki bu oynamanın sebepleri çok net değildir. Olası etmenler arasında kara kütlelerinin içinde bulunduğu (konum, atmosferin bileşimi, Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesinde ve hatta Güneş’in galaksinin etrafındaki yörüngesinde meydana gelen değişiklikler yer alır.

1500’de başlayan ve 300 yıl süren “Küçük Buzul Çağı” sıralında kuzey Avrupa’da ortalama sıcaklık 1°C düştü. Bu çağ aynı zamanda güneş lekesi faaliyetlerinin son derece düşük olduğu bir dönemle çakışır. Ama bu ikisinin birbirleriyle bağlantılı olup olmadığı hâlâ tartışma konusudur.

Bu dönemde Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki buz örtüsü o kadar güneye yayıldı ki, Eskimolar kayıklarla altı kere İskoça’ya kadar ulaştı ve Orkney Adaları sakinleri yolunu şaşırmış bir kutup ayısıyla baş etmek zorunda kaldı.

Utrecht Üniversitesi’nde son zamanlarda yapılan bir araştırma, Küçük Buzul Çağı’nı Kara Veba’ya bağladı.

Bu araştırmaya göre, tüm Avrupa nüfusundaki müthiş azalma, terk edilmiş tarım arazilerinin yavaş yavaş milyonlarca ağaçla kaplanmasına yol açtı. Bu da atmosferden önemli miktarda karbondioksit soğurulmasına sebep olarak, bir “anti-sera etkisi”yle ortalama sıcaklığı düşürdü.

Kaynakça
http://www.uu.nl/Nl/Pages/default.aspx Üniversitenin websitesi 
Eski blog sitemden

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

   Ne düşünüyorsun?

   Yazar sosyofikir

   Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

   Sosyofikir

   10 TL İle Bim’e Ortak Oldu..

   2 2

   El Ve Ağız Sıcağı Farklı Hisseder(miş)