Kara Komedi : Vaviyen

220px Vavien

220px VavienKara komedi nedir ? Neden kara komedi ? Ben de çok merak ederdim nedir bu kara komedi. Kara komedi : Çok eski zamanlardan beridir literatürde bulunan bir türdür. Bu şekilde bir çok film var günümüzde. Örneğin Vaviyen diye bir film vardı Binnur kaya, Engin Günaydın oynuyordu baş rollerde.

Eğer Burhan’ı ve Şahika’yı kafanızdan siler de Vavien’i ve oyuncuları önyargılardan uzak bir şekilde izlerseniz, filmin ve oyunculuğun keyfine varabilirsiniz. Ama kahkaha atmadan, bazen gülümseyerek, bazen hayret ederek, çoğu zaman da filmdeki karakterlerin gerçeğe ne kadar yakın olduklarını görüp hak vererek.

Filmimiz Celal adında, Tokat Erbaa’da yaşayan, ağabeyiyle beraber dükkanlarında elektrik işleri yapan bir esnafın merkeze alındığı bir hikaye anlatıyor. Celal, sıradan yaşamından bıkmış, kendine bir çıkış yolu arayan ve daha fazlasını hak ettiğini düşünen  bir adamdır. Celal’in karısı Sevilay da, yurdumun her yöresinde rahatlıkla rastlayabileceğimiz dünyası evi ve kocası olan sıradan  bir kadındır. Neyse, biz konumuza dönelim. Celal, hayatta daha fazlasına (para, başka bir kadın) sahip olmasının karşısında tek engel olarak karısını görmektedir.  Çünkü Sevilay’ın kendinden gizli biriktirdiği paradan haberi vardır ve Samsun’da bir gece kulübünde çalışan şarkıcı bir kadınla ilişki yaşamak istemektedir, dolayısıyla her ikisini de meşru yollarla elde edebilmesinin tek yolu karısından bir şekilde kurtulmaktır. Celal planını yapar ve işe koyulur. Başta işler planladığı gibi ilerler, ama Celal’in  hesaplayamadığı bazı şeyler vardır, nasıl derler bilirsiniz,  “İnsan plan yapar, kader güler.”
Genellikle sinsi plancıların, şer niyetlilerin ve dahi kem gözlülerin hep normal olmayan/görünmeyen, hatta sıradışı insanlar olduklarını görürüz  filmlerde. Vavien, tüm bunların sıradan gördüğümüz yurdum insanı tiplerinin de pek âlâ mahareti olabileceğini, yani sıradanlığın, tek düzeliğin tehlikeli de olabileceğini anlatıyor. Ve en önemlisi, çoğu insanın bu tehlikeyi görmezden gelerek yaşadıklarını söylüyor.
Sonuç olarak kara komedi her zaman komik olmayan olayların hatta hatta hiç komik olmayan olayların bir süre için komik gibi gösterilebilmesidir. Yani tam anlamıyla anlatamıyorum. Şu şekilde komik olmayan bir olayda bile aslında insanoğlu gülümseyebiliyor. Bu şekilde de olan filmlere kara komedi deniyor.
Yararlandığım Kaynaklar
http://www.sivrisinema.com/dram/vavien-2/