İllüzyonu, Ustasından Öğrenin ! Doruk Molo İle Keyifli Sohbet

images 5

images 5
Türkiye’de ve Dünya’da birçok kişinin merakla ve ilgi ile izlediği, çoğu zaman inanılmaz bulduğu adına filmler çekilen İllüzyonistler ile ilgili daha çok şey öğrenmek istemez miydiniz ? Bu sebebten ötürü Sosyofikir.Com sizin için Türkiye’nin en iyi illüzyonist sitelerinden illüzyonist.com’un sahibi Doruk Molo ile keyifli bir röportaj hazırladı. Umarım beğenirsiniz.

1. İllüzyon ve İllüzyonist nedir ?
İllüzyon Fransızcadan dilimize geçmiş bir kelimedir. İllüzyon kelime olarak yanılsama anlamına gelen bir sözcüktür. İllüzyonist ise sihirbazlık ve illüzyon sanatını icra eden kişiye verilen addır. İllüzyon sanatı tüm dünyada çeşitli illüzyonistler tarafından sergilenen bir sahne sanatıdır.
illuzyonist banner 468 60
2.İllüzyon ve sihir ile ilgili tanım hataları yapılıyor. Bu konuda neler düşünüyorsunuz ?
Özellikle illüzyon kelimesinin kullanımı ile ilgili bir çok yerde “ilüzyon, ilizyon, illizyon “şeklinde yazım hataları yapılıyor. Doğru yazılışı illüzyon ve illüzyonist şeklindedir. İngilizce’de Magic Sihir, Magician ise Sihirbaz anlamındadır. Türkçe’de illüzyonist olarak adlandırdığımız illusionist İngilizce’de de “Magician” yani “Sihirbaz” ile aynı anlamı taşısa da genelde büyük sahne şovları yapanlara verilen bir addır. Sihir kelimesi bazen büyü ve benzeri olağanüstü güçleri çağrıştırdığı için sihirbaz kelimesi de büyücü gibi bir anlamı çağrıştırabiliyor. Bu nedenle yaptıkları işin illüzyon olduğunu savunan illüzyonistler genelde Sihirbaz yerine kendilerine İllüzyonist denmesini tercih ediyorlar. Ama tabiki Sihirbaz ve İllüzyonist aynı anlamdalar.
3.İllüzyonun hayatınızdaki önemi nedir ?
İllüzyon çok güzel bir sanat dalı olmakla beraber aynı zamanda çok güzel bir hobi. İllüzyon sanatı profesyonel olarak icra edilmese bile sergilendiği her ortamda büyük beğeni toplayan, insan ilişkilerini kuvvetlendiren ve aynı zamanda sizi ve etrafınızdakileri çok eğlendiren bir uğraş. Dolayısı ile benim hayatımda oldukça değerli bir yere sahip.
4. İllüzyon ile ne zaman tanıştınız ? Siz de illüzyonist misiniz ?  Neden bir İllüzyon sitesi kurdunuz  ?
İllüzyon ile ben 2002 yılında Sihirevi’nin kurucusu olan Erdem Bulungiray sayesinde tanıştım. Beni bu güzel hobi ile tanıştırdığı için kendisine bir kez daha teşekkür etmek isterim. 2002 yılından beri aktif olarak illüzyon ile ilgileniyorum. Bir süre boyunca profesyonel olarak illüzyonist’lik yaptım, şuanda mesleğim dolayısı ile profesyonel olarak gösterilere çıkmaya maalesef vakit ayıramıyorum, ama bir hobi olarak illüzyon’u bırakmayı hiç düşünmedim. Düzenli olarak illüzyon konulu görsel ve yazılı medyayı takip etmekteyim ve bu konuda Türkiye’de maalesef büyük bir açık bulunuyordu. Ben de bu boşluğu değerlendirmek ve Türkiye’de yer alan tüm illüzyonistleri ve illüzyon meraklılarını bir araya getirebilecek bir platform olması amacı ile illuzyonist.com’u yayına aldım. 2008 yılından beri yayın hayatına devam eden illuzyonist.com’un şuan da 1500’den fazla illüzyon meraklısı üyesi bulunmakta ve aylık ortalama 10000 farklı ziyaretçi tarafından ziyaret edilmekte. Tabiki üyelerimizin paylaştığı illüzyon konulu içeriklerimiz ile beraber bu sayılar da giderek artmakta.
5.) Sizce dünyadaki en iyi illüzyonist kim ?
İllüzyon sanatında tek bir dal olmadığı ve her dalda kendine ait çok iyi illüzyonistler bulunduğu için şu kişi en iyi illüzyonist’dir şeklinde bir tanım yapmak çok doğru olmaz. İllüzyon dünyasının Oscar’ı gibi adlandırılacak FISM adlı yarışmada her sene çok farklı dallarda eski veya yeni bir çok illüzyonist yarışmakta ve ödül almakta. Tüm dünyada en çok popüler olmuş ve en gösterişli sahne illüzyonu’nu gerçekleştiren kişi olarak bakarsak tabiki herkesin tanıdığı David Copperfield olacaktır. Ama tabiki bunun yanında örneğin kart ve para manipülasyonları dallarında benim kişisel olarak en çok beğendiğim illüzyonist Jeff McBride’dır. Kendisi geçmiş yıllarda ülkemizde de gösteriler sergilemiş olan birçok ödüle sahip oldukça yetenekli bir illüzyonist’dir.
6.) David Copperfield ve Criss Angel Arasındaki En Önemli Fark Nedir ?
David Copperfield şimdiye kadar dünyada en çok ödül almış, en gösterişli sahne gösterilerine imza atmış ve birçok kişi tarafından ticari anlamda en başarılı illüzyonist olarak tanımlanan, 1974 yılından beri sahnede yer alan bir illüzyonist.
Criss Angel ise David Copperfield’a göre çok daha yeni bir illüzyonist, fakat yaptığı sıradışı televizyon şovları sayesinde kısa sürede ünlü oldu. Sergiledikleri gösteri türleri birbirinden oldukça farklı. David Copperfield daha büyük kitlelere çoğunlukla canlı sahne performansları ile Grand Illusion olarak adlandırılan gösteriler sergilemekte iken Criss Angel daha çok televizyon şovları içerisinde korku temalı, olabildiğince sıradışı gösteriler yapmaya çalışmaktadır.
7.) Türkiyenin en iyi illüzyonisti Aref diyebilir miyiz ?
Biraz önce bahsettiklerimden dolayı tek bir kişiyi en iyi illüzyonist olarak tanımlamak çok doğru birşey değil. Her dalın kendine göre uzmanları bulunmakta. Aref kısa bir süre önce Yetenek Sizsiniz adlı yarışma programı sayesinde ünlü olan illüzyonistlerden biri. Birçok farklı illüzyon dalında Türkiye içerisinde sahne almakta olan oldukça yetenekli illüzyonistler bulunmakta. Dolayısı ile tek bir kişiyi göstermem mümkün değil.
Sorularınız için çok teşekkürler, umarım illüzyon konusunda aydınlatıcı olmuşlardır. İllüzyon Sanatı hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenleri ve illüzyonist olmayı düşünenleri www.illuzyonist.com’a bekliyoruz.