Green Card Başvurusu İçin Ne Yapmalıyım?

green card

Green Card için nereye başvurabilirim?

Green Card, en anlamlı tabiri ile bir göçmen vizesidir. Sizlere ABD’de kalıcı bir yaşam ikame ettirme garatisi sunar. Green Card’a sahip olmak isteyenler için üç farklı yolu sizlerle paylaşmak istiyorum. En sade ve yalın anlatımla bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Genel olarak, tüm başvurular ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) gönderilir ve bunlar tarafından işlenir.

USCIS, Green Card (Yeşil Kart) başvurusunu onayladıktan sonra, asıl Green Card (Yeşil Kart) başvurusunda bulunan kişi, kendi ülkelerindeki ABD büyükelçiliğinde “konsolosluk işlemlerini” tamamlamaya davet edilecektir. 2004 yılından bu yana, Green Card (Yeşil Kart) başvurusunun çevrimiçi olarak doldurulması ve sunulması gerekmektedir.

dv 2024

dv 2024

Genel olarak, 3 Farklı Green Card (Yeşil Kart) kategorisi vardır, bunlar:

 • Green Card Çekilişini kazanarak göçmenlik – “Çeşitlilik Vize Programı”
 • Bir iş/yatırım yoluyla göç  – “İstihdama dayalı kategoriler”
 • Aile birleşimi yoluyla göç  – “Aile temelli kategoriler”

Kabul şartları, başvuru süreçleri ve özellikleri, bekleme süreleri, sorumlu makamlar ve maliyetler, Green Card (Yeşil Kart) kategorisine göre farklılık gösterir. Yani hangi kategoride başvuru yaptığınız sizin sonraki bekleme sürecinizi de etkileycektir. İlk adım, hangi Green Card kategorisinin sizin için geçerli olduğunu belirlemektir.

ABD’de bir akrabanız mı var?

Eğer öyleyse Green Card (Yeşil Kart) başvurunuzun onaylanma  ihtimali diğer seçeneklere göre daha fazla olacaktır. Belkide ABD’de bir iş teklifi aldınız veya Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir iş kurmak istiyorsunuz..

Ama en kolayı olan ve bir piyango gibi de sunulan Green Card almanın en kolay yolu Green Card Çekilişi’ne katılmaktır.

Green Card Çekilişi ile Green Card

Green Card almanın en basit yolu Green Card Çekilişidir. ABD Dışişleri Bakanlığı, Çeşitlilik Vize Programı aracılığıyla her yıl 55.000 Yeşil Kart veriyor. Adil bir miktar şansa ihtiyaç duyulsa da, bu yol ABD’de yaşama hayallerini gerçekleştirmek isteyenler için en uygun yoldur. Hiçbir ülke toplam Yeşil Kartların %7’sinden fazlasını alamadığından, katılan her ülkedeki insanların adil bir kazanma şansı vardır.

Bu çok rağbet gören oturma izinlerinden birini Green Card Çekilişi yoluyla almak kolaydır. Her yıl gerçekleştirilen çekilişe katılmak için başvurmanız yeterli olacaktır. American Dream adlı bir site sizlere, dünya çapındaki en büyük Green Card danışmanlık ajansı olarak hizmet veriyor ve özellikle Green Card Çekilişi ile ilgili tüm konularda çok çeşitli kapsamlı hizmetler sunuyor. Yıllık 55.000 şanslı kişiden biriyseniz, Green Card başvurusunda bulunma ve ABD’ye göç etme hakkınız vardır.

Uygulama için ipuçları:

 • Eşler ve 21 yaşın altındaki bekar çocuklar, başvuruya dahil olduklarında otomatik olarak Green Card alırlar – herhangi bir bekleme süresi olmadan!
 • Eşcinsel evlilikte kazananların eşleri, evlilik ABD yasalarına göre yasal ise, otomatik olarak Yeşil Kart alırlar.

Bir İş Yoluyla Yeşil Kart

Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmak isteyenler için birkaç vize seçeneği vardır . Hangi vizenin gerekli olduğu, işin türüne ve hangi koşullar altında olduğuna bağlıdır. Bu nedenle, her kategorinin ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir. Bir çalışma vizesine karar verirken önemli faktörler arasında nitelikler, vatandaşlık, planlanan kalış süresi ve şirket üyeliği veya kurumsal konular yer alır.

En yaygın vize türleri (göçmen olmayanlar), ABD’de geçici çalışma için verilenlerdir. Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı olarak yaşamak ve çalışmak istiyorsanız, aşağıdaki kategorilerden birinde göçmen vizesine (Yeşil Kart) başvurmanız gerekir. Ayrıca, çoğu ABD çalışma vizesine başvurmanın çok karmaşık ve zaman alıcı bir süreç olduğunu lütfen unutmayın.

Aşağıdaki durumlarda bir iş aracılığıyla Yeşil Kart alabilirsiniz:

 • Çok az Amerikalının doldurabileceği bir pozisyon için çok özel bir iş teklifi alıyorsunuz. İşveren, USCIS ve Çalışma Bakanlığı ile bir başvuru formu doldurmalı ve başvuru sürecini gerçekleştirmelidir. (Önemli ve teknik iş kolları)
 • Girişimciler ve yatırımcılar ABD’de yeni işler yaratmak için Yeşil Kart alabilirler
 • Bazı göçmen vize kategorileri, sözde kendi kendine dilekçeye izin verir. Olağanüstü becerilere sahip kişiler, kendilerine dilekçe ile “Olağanüstü Yetenekli Yabancılar” veya “Ulusal Menfaat Feragatı” seçeneği ile başvurabilirler.
 • Çok özel özel iş kategorisine hak kazanan adaylar da Green Card başvurusunda bulunabilirler. Bu işler arasında Afgan/Iraklı tercüman, uluslararası örgüt çalışanı, din görevlisi ve daha pek çok şey yer alıyor.

Aile Yoluyla Yeşil Kart

Green Card programının uzun süredir devam eden temellerinden biri, bir üye Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ettiğinde ailelerin bir arada kalmasını sağlamaktır. ABD vatandaşları veya Green Card sahiplerinin yakın akrabaları ve evlenen kişiler de Green Card almaya hak kazanır. Her bir durum, kategori kısıtlamalarına tabidir. Ayrıca, başvuru sahipleri Green Card’ın mevcut olması için bir bekleme süresine katlanmak zorundadır ve bu, kategoriler arasında büyük farklılıklar gösterir.

ABD Yeşil Kart sahibinin akrabaları/eşi

Green Card sahibi kişilerin birinci derece yakınları ABD’ye göç etme hakkına sahiptir. Amerikan göçmenlik yasasına göre, yalnızca ABD vatandaşları değil, Yeşil Kart sahipleri de (Daimi Yerleşik Kişiler) belirli aile üyelerini Green Card aracılığıyla ABD’ye getirmek için başvuruda bulunma hakkına sahiptir. ABD’ye aile getirmek kısıtlamalara tabidir.

ABD göçmenlik yasası, Green Card sahiplerinin aşağıdaki aile üyelerinin Green Card başvurusunda bulunmalarına izin verir:

 • Green Card sahiplerinin eşleri

Yeşil Kart sahibiyle evlenen kişilerin, evlilik yasal olarak bağlayıcıysa ve sahte bir evlilik değilse, göç etmelerine izin verilir.

Eşler, F2A alt bölümünde İkinci Tercih Kategorisinde yer almaktadır. Bu kategoride verilen vize sayısı için yıllık bir kota vardır ve başvuru sahipleri Yeşil Kartlarını almadan önce bir bekleme süresi beklemelidir.

 • Green Card sahibinin 21 yaşından küçük bekar çocukları

Yıllık göç kotalarına göre, 21 yaş altı bekar çocuklar ile 21 yaş üstü çocuklar arasında belirgin bir fark vardır. Genel olarak, 21 yaş altı çocuklar İkinci Tercih Kategorisine girdiklerinden daha hızlı göç edebilirler. Buna rağmen, bir bekleme süresi vardır ve başvuru sahibi Green Card’ını almadan önce yıllarca beklemek zorunda kalabilir. Aynı şartlar evlatlık ve üvey çocuklar için de geçerlidir.

 • Green Card sahibinin 21 yaşını doldurmuş bekar çocukları

Green Card sahibi evli olmayan ve 21 yaşını doldurmuş çocukları maalesef Green Card için uzun yıllar beklemek zorundadır. Bu çocuklar İkinci Tercih Kategorisine dahil edilir, ancak F2B alt bölümü altındadır.

Kesin bekleme süreleri ve göçmenlik kotaları , ABD göçmenlik makamları tarafından aylık olarak yayınlanan  Vize Bülteninde bulunabilir.  Aynı şartlar evlatlık ve üvey çocuklar için de geçerlidir.

Not:  Yeşil Kart sahiplerinin bu aile birleşimi koşulları altında evli çocuklar, ebeveynler, kardeşler, büyükanne ve büyükbaba vb. diğer akrabalarını Amerika Birleşik Devletleri’ne getirmeleri mümkün değildir.

Belirli koşullar altında ABD vatandaşları, yakın akrabaları için göçmen vizesi başvurusu da yapabilirler. ABD göçmenlik yasası, ABD vatandaşlarının aşağıdaki aile üyelerinin Yeşil Kart başvurusunda bulunmasına izin verir:

ABD vatandaşının yakın akrabaları:

 • 21 yaşından küçük evlenmemiş çocuklar
 • ABD vatandaşlarının ebeveynleri (ABD dilekçe sahibi 21 yaşından büyükse)

Diğer Yakın Aile Üyeleri:

 • 21 yaş üstü evli olmayan çocuklar (İlk Tercih)
 • 21 yaş üstü evli çocuklar (Üçüncü Tercih)
 • Erkek veya kız kardeş (Dördüncü Tercih)

ABD vatandaşlarının teyzeler, amcalar, büyükanne ve büyükbabalar, kuzenler vb. gibi diğer aile üyeleri için göçmen vizesi başvurusunda bulunamayacağını ve bu akrabaların aile birleşimi yoluyla Yeşil Kart almaya hak kazanmadığını lütfen unutmayın.

Green Card sahibi veya ABD vatandaşı bir akrabası için Green Card başvurusunu nasıl yapabilir?

Green Card sahibi bir aile üyesi aracılığıyla göçmen vizesine başvurmak için aşağıdaki adımların atılması gerekir:

 1. İlk adım , Yeşil Kart Başvurusunu (I-130, Yabancı Akraba Dilekçesi) ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) yapmaktır. Bu durumda asıl başvuru sahibi her zaman Green Card sahibi veya akrabası için dilekçe veren ABD vatandaşıdır.
 2. Dilekçede doğum belgesi, aile ilişkisi kanıtı vb. belgeler sunmalısınız. USCIS’in başvuruyu ne kadar hızlı işleme alacağı Yeşil Kart sahibinin aile üyesiyle olan ilişkisine bağlıdır.
 3. USCIS, başvuruyu ancak aile ilişkisinin gerçek olduğuna ikna olduktan sonra destekleyecektir.
 4. Dilekçe reddedilebilir, örneğin ABD makamları bir evliliğin gerçek olmadığına ve sadece eşin Yeşil Kart alması için gerçekleştiğine inanırsa. ABD makamları şüphelenirse, ikiliyi görüşmeye davet edecekler ve hatta muayene için başvuranın evini ziyaret edebilecekler.
 5. Not: En az bir yıl ABD dışında yaşayan ABD vatandaşı, ikamet ettiği ülkedeki ABD konsolosluğuna dilekçe verebilir.
 6. Başvuru USCIS tarafından onaylandıktan sonra, Yeşil Kart başvuru sahibine (yabancı akraba) konsolosluk işlemlerine devam edebilecekleri bildirilir. Yabancı bir akraba göçmen olmayan vize ile halihazırda ABD’de yaşıyorsa, statü ayarlaması adı verilen bir prosedürle ABD’deyken vize almak mümkündür.

Çok basit anlatımıyla GreenCard Almak!

green card

dv 2024

Başvuru işlemleri sadece bu siteden yapılıyor. Başka sitelere ya da kişilere herhangi bir ücret ödemenize gerek yok ! dvprogram.state.gov

Karşınıza gelen bu ekranda DV-2023 Instructions butonunu görürsünüz. Oraya tıklarsanız başvuru yapmak için neler yapmanız ve hangi şartları taşımanız gerektiğini anlatan İngilizce birPDF dosyası bulacaksınız

 

Step 2 how to fill dv lottery application form

3. İkinci buton olan PHOTO TOOL ya da PHOTO INSTRUCTION kısmında yüklemeniz gereken fotoğrafın nasıl ölçüde olması gerektiğini gösteren talimatlar, Biyometrik fotoğrafınızın nasıl çekilmesi gerektiğini anlatan bir yazı göreceksiniz : tsg.phototool.state.gov/photo

       4.YEŞİL BUTON OLAN ”BEGIN ENTRY” butonuna tıklıyorsunuz. Karşınıza bir doğrulama kodunun sorulduğu ekran gelecek. Ekranda gördüğünüz kodu kutucuğa yazın, SUBMIT butonuna tıklayıp devam edin.

 

green card