Grand Theft Auto IV Ve Bazı Notlarım

200px Niko Bellic
200px Niko Bellic

Gta IV bildiğimiz gibi gerçek bir oyun denizi gerçi her gta öyle ama yine de en son oyununu ele alıyoruz GTA‘nın bu yüzden IV’ü inceleyelim. Öncelikle inceleyeim derken zaten bir çok site de incelenmiş bir oyun benim ki sadece bazı notlar oyunu orjinal olarak almak en önemlisi tabii ki. Çünkü gerçek ten telif hakları kadar doğal bir şey olamaz. Grand Theft Auto yapımcısı Rockstar Games’in oyunun üzerindeki emeklerini saymakla bitiremeyiz zaten.

  GTA 4 oyun iC3A7i gC3B6rC3BCntC3BC

 1. Gta 4 inanılmaz efektlere sahip bildiğimiz gibi. Bu seferki karakterimiz Niko Bellic. Bu sefer Niko kuzeni yüzünden pis işlere bulaşıyor. Niko American Dream bunu herkes bilir bunu yaşamak istiyor ve Amerika’ya yolculuk yapıyor. Şimdi bu hikayeyi anlatmaya başlamayacağım kendiniz de çok rahat bunu öğrenebilirsiniz. Öncelikle izlenimleri söyleyeyim. 
 2. Gta kendi açısından büyük bir efekt gücüne sahip yani diğer oyunlarla karşılaştırdığımızda gerçekten iyi bir bilgisayarınız olmalı Benim düşüncem GTA IV’ü inanılmaz efektlerle oynamak için kendi bilgisayarınızın özelliklerini belirtilen özelliklerden yüksek donanıma sahip olması gerektiğini bilmeniz iyi olacaktır.
 3. Bu bölümde Niko araba sürerken dönüşlerde direksiyonu da elinle çeviriyor. Bu da gerçekten iyi bir görüntü sağlıyor oyuna yani inanılmaz bir gerçeklik içerisinde arabalarında güneş ışığında parlamaları su efektleri ve sesleri ile GTA IV inanılmaz bir oyun konforu sunuyor oyunseverlere zaten bildiğimiz gibi ülkemizdeki bir çok oyun dergisi oyun daha çıktığından itibarek oyunu alıp sayfalarca yorum ve izlenim incelemelerini yapmışlardı. Gta gerçek zamanlı olmadığı halde kişiyi oyunun içinde heyecanlandıran ve gerçekten inanılmaz güzel efektlere sahip olan bir oyundur.
 4. Hep merak etmişimdir CJ’ye ne oldu ? Tommy’e ne oldu neden her bölümde farklı bir kahraman ile çıkıyorlar karşımıza sonra fark ettim ki her karakter için inanılmazbir senaryo akışı da oluşturuluyor. Yani gerçekten de oyun yapmak sadece grafik ve ya sadece senaryo ile olmuyor bunu gerçekten de çok iyi anladım bu oyunu oynadıktan sonra.
 5. Oyun aslında Amerika’yı bir çok hattı ile ele almış bir oyun olmasına rağmen heykellerin, yerlerin vb. isimleri daha farklı işleniyor ki zaten öyle olması gerek. 
 6. Silah sahneleri yeniden yapılmıştır tüm efektler oyuncu’nun her hareketine karşı tekrardan geliştirilmiştir.

Yapay zeka kısmına gelirsek hayatımda gördüğüm en iyi yapay zeka oyunu Gta IV

     Ayrıca oyunda iletişim için kullanılan cep telefonu da gerçekten şık ve daha gerçekçi bir oyun deneyimi yaşatıyor oyuncuya..

  Liberty City GTAIV

 • Wikipedia’da yazılan bir maddeye göre oyun, çıktığı gün olan 16 Ağustos 2008’den itibaren 13 milyondan fazla kopya satmıştır. 
 • Bilmem farkında mısınız ? GTA IV ve GTA III’ün şehirleri kurgusal olarak birbirine çok benzer
 • Grand Theft Auto IV, piyasaya çıktığı günde 3,7 milyon civarında satılarak Amerika’da sanayii rekoru kırmıştır. İlk hafta dünya çapında 6 milyon civarı satıldığı tahmin edilmekle beraber 500 milyon $ hasılat elde etmiştir.  Oyun, çıktığı gün olan 16 Ağustos 2008’den itibaren 13 milyondan fazla kopya satmıştır. Grand Theft Auto IV, ezici bir üstünlükle olumlu eleştiriler alarak Metacritic ve GameRankings gibi ünlü web sitelerinin toplu değerlendirmelerde tüm zamanların en yüksek derecelendirmesini alan bir oyun haline gelmiştir. 
 • Bu arada oyunu çevrimiçi oynayabilirsiniz..

Gelelim GTA’nın sistem gereksinimlerine

Asgari Önerilen
Windows
İşletim sistemi Windows Vista Servis Paketi 1 / Windows XP Servis Paketi 3
Merkezi işlem birimi Intel Core 2 Duo 1.8 GHz, AMD Athlon X2 64 2.4 GHz Intel Core 2 Quad 2.4 GHz, AMD Phenom X3 2.1 GHz
Hafıza 1.0 GB (Windows XP) 1.5 GB (Windows Vista) 2.0 GB (Windows XP) 2.5 GB (Windows Vista)
Sabit Disk yeri 16 GB boş alan 18 GB boş alan
Grafik işleme 256 MB Nvidia 7900 / 256 MB ATI X1900 512 MB Nvidia 8600 / 512 MB ATI 3870
Ses donanımı 100% DirectX 9.0c uyumlu kart
Aktifleştirme ve çoklu oyuncu desteği için internet bağlantısı gerekiyor.

Sistem gereksinimleri : http://tr.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto_IV adresinden öğrenilmiştir.
Fotoğraflar için           : http://tr.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto_IV