Gomeda Ve Eleştirilerim

Salvador Dali1 1
Salvador Dali1 1
Gomeda diye bir film seyrettim bu gece. Öncelikle filmin bir anlatımını yapmak lazım.


Kafalarına göre bir kaçamak yapmak için haftasonu tatillerini doyasıya yaşamak isyen 5 kişilik bir kanka grubu, araba kiralayıp kendilerini şehrin dışına atar. Kapadokya’daki Gomeda Vadisi, kahramanlarımız için biçilmiş kaftandır. Tabi burada başlarına gelecek olanlardan habersiz olmaları keyifli yolculuklarını bozmamaktadır. Ta ki başlarına gelen kazaya dek. Geçirdikleri bu talihsiz olay sonrasında yollarına yayan devam etmek zorunda kalsalar da, Kapadokya’ya gitmeye kafayı koymuşlardır bir kez. Fakat en kötüsü bundan sonra başlayacaktır. Gomeda Vadis’ne vardıklarında gece konaklamak için seçtikleri mağarada, kabuslarla dolu bir gece onları beklemektedir. Kısa filmleriyle tanıdığımız Tan Tolga Demirci’nin fantastik ve korku türündeki bu ilk uzun metrajlı yönetmenlik deneyimi, türün örneklerinin gittikçe artmaya başladığı Türk Sineması için merak uyandırıyor.

Neyse filmi daha izlemeye başlamadan önce google’a şöyle yazdım. Gomeda, Gomeda ekşi, Gomeda Sinemalar, Gomeda imdb neyse hepsini bir kolaçan ettim. Bu arada film de ilerlemeye devam ediyordu. Ve film en iyi sahnelerine geliyordu. Neyse filmin konusundan yukarıda da bahsedilmiş fakat. Fakat diyorum bu film aslında korku filmi kategorisinde ele alınmamalı sadece. Bu film Tan Tolga Demirci’nin yönettiği bir film. Hemen durdum dedim kimdir bu adam ? Araştırmaya başladım. Araştırdıkça filmin ne demek olduğunu neyi anlatmak istediğini daha iyi anladım. Aslında Tan Tolga burada sürrealist bir yaklaşım ile birlikte kaliteli bir film çekmek istemiş. Ki bence başarmış. Şimdi soracaksınız ee nerede efektler. Aslında arkadaşlar burada durup Türk sinemasına bakmak lazım.  Türk sineması mı ? diyor kendisi.

Yine bir söyleşinizde Türk sineması adı altında bir sinema olmadığını iddia etmiştiniz.
Evet, hala aynı düşüncedeyim. Sürrealizmin içinde olmadığı bir ülke sineması, ‘sinema’ olarak var olamaz.

 diye belirtmiş kendisi. Sonrasında blogunu takip etmeye başladım. Aslında filmin ne anlatmak istediğini araştırınca daha iyi anlıyorsunuz.

Yararlandığım Kaynak
http://www.beyazperde.com/filmler/film-187095/