Filografi Sanatı Nedir? Kendi Filografinizi Adım Adım Yapın-Detaylı Anlatım 2023

filografi sanati

Filografi sanatı, ip sanatı olarak da adlandırılan bu güzel sanat 1970’lerde çok popülerdi. Şimdilerde ise yavaş yavaş tekrar popüler olmaya başlıyor. Bir çekiç ve makas yardımı ile yapabileceğiniz bu sanat gerçekten sonunda bir şaheser çıkarabilmenize olanak sağlıyor.

Filografi (İp Sanatı) Nedir?

Filografi, tasarlanmış bir motif ya da desenin, ahşap malzeme üzerine çiviyle çakılması ve arasından çeşitli renklerde iplik veya teller geçirilmesi ile oluşturulan, farklı motif ve desenlerin ortaya çıkarılmasını sağlayan bir el sanatıdır.

Tasarlanmış bir motif veya bir desen bulduysanız işiniz kolay. Bir ahşap levha üzerine çivilerin çakılması ile farklı renklerdeki tel ve ipliklerin çivilerden geçirilmesi sonucunda farklı motif ve desenler ortaya çıkarabilirsiniz.

Filografinin Tarihi

Çivi sanatı veya ip sanatı olarak da bilinen bu güzel sanatın ne zaman ortaya çıktığı konusunda bir karar birliğine varılmasa da bu sanatın Osmanlı Devletinde çok yaygın olduğu biliniyor. O zamanlar kavak ve ceviz ağaçları ahşağ levha olarak kullanılıyordu. Ancak şimdiler de sizler sunta da tercih edebilirsiniz.

Hangi malzemeler gerekiyor?

Çekiç, makas, ahşap(tahta) parçası, Çivi(tercihen linolyum çiviler), Nakış ipi ve bir motif veya resim İşte bu kadar bu kadar az ürünle az bir maliyetle şaheserler çıkarmak artık sizin elinizde.

Flografi Çivisi Kaç cm olur?

Filografi çivileri genellikle 2 santimetre (cm) uzunluğunda özellikle düz başlı olur. Toplam ağırlığı 250 gr olan bu paketlerde genellikle 800 ila 850 arasında çivi bulunur.

Filografi yaparken hangi ip kullanılır?

Filografi yaparken çivi kullanmanız gerektiğinden bahsetmiştik. İsterseniz çivilerin arasından tel de geçirebilirsiniz. Yalnız illa da ip kullanmak istiyorsanız genelde kullanılan ipler kalın ip ve yün gibi sağlam ipler olmalıdır. Ayrıca bu ip türlerinin de bulunmasının kolay olması bir tercih sebebi olarak karşımıza çıkmakta.

Filografi Yapmak Zor Mu?

Filografi de bir çok elsanatı gibi çok kolay olmayan ve sabır gerektiren bir uğraştır. Ancak el emeği göz nuru ürünlerinizin beğenilmesi ve o zorluğa katlanmanız sonucunda elde ettiğiniz ürünün keyfi paha biçilemez sanırım.

Filografi Sanatının Nasıl Yapıldığına Dair Adım Adım Bilgiler

Bu sanatı yapmanız için gerekli olan materyalleri sizlerle paylaşmıştık. Haydi gelin şimdi yapımına başlayalım.

filografi sanatı

Başlamadan önce Materyalleri Topluyoruz

Resimde de görüldüğü üzere materyalleri topladıktan sonra bir motif veya desen seçiyoruz. Eğer bu işe yeni başladıysanız lütfen kolay bir görsel seçmeye özen gösterin. Bu örnekte bir ev tercih edilmiş. Sizde interneti kullanarak bir motif veya desen bulabilir. Bu görsellerin fotokopilerini çekebilirsiniz. Buradan farklı filografi motifleri sayfasına ulaşabilirsiniz.

filografi nasıl yapılır

Evin şeklini çiviler ile resimdeki gibi belireyin

Şekli çiviler ile belirledikten sonra desenli bir tahta parçasına şekli yerleştirin. Geçiçi olarak sabitlemeniz de gerekmekte bu noktada bir bant kullanmanızı öneriyoruz. Çekiç ile çivilere hafifçe vurarak yerlerini belirleyin. Bu noktaları belirlerken çivileri çaktığınız aralıkların eşit olmasına özen gösterin. Aman parmaklara dikkat edin 🙂

Şeklin anahtlarını belirleyip çivilerin arasından ipleri geçirin ve sarın

filografi örnekleri

Şeklin anahatlarını belirleyip çivilerin arasından ipleri geçirin ve sarın

Bu noktada ilk çividen başlayarak nakış ipini sarın. İşiniz bittiğinde görselde gösterildiği gibi bir kuyruk bırakın. İpi çok fazla çekerseniz çivilerin yamulmasına sebep olabilirsiniz.

Yön değiştirme durumunda..

Evet örneğin evin köşesie geldiniz, ipin yönünü değiştirmeniz gerekiyor. Bu noktada ipi sıkıca sarın.Bu durumda şeklin doğru çıkması ve keskin bir hatta sahip olması sağlanabilir.

filografi kursu
filografi eseri

Şekli nakış ipleri ile sarmalayın!

Cesitli caprazlamalar yaparak sekli bir nevi boyayabilirsiniz. yani bir o yandan bir bu yandan civilerden nakis ipini gecirerek kendi sanatinizi olusturabileceksiniz
Cesitli caprazlamalar yaparak sekli bir nevi boyayabilirsiniz. yani bir o yandan bir bu yandan civilerden nakis ipini gecirerek kendi sanatinizi olusturabileceksiniz

Son ve en eğlenceli kısım bu olsa gerek, bunu nasıl yapıyoruz peki? Anahattı doldurduktan sonra, çeşitli çaprazlamalar yaparak şekli bir nevi boyayabilirsiniz. Yani bir o yandan bir bu yandan çivilerden nakış ipini geçirerek kendi sanatınızı oluşturabileceksiniz. Yukarıdan aşağıya uzundan kısaya, köşeden köşeye vb. çeşitli ve tekrar etmeden nakış ipinizi çivilere dolayın. Bunu yaparken nakış ipinin gittiği yönlerin rastgele olmasına özen gösterin.

Ve SON! Artık eseriniz ile gurur duyabilirsiniz. Artık filografi eserini bitirmiş oldunuz.

Bir başka filografi yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

  1. Filografi Konusunda Başka Yazılarınız Var mı?

    Evet var. Linke Ulaşabilirsiniz. Filografi Nasıl Yapılır?

  2. Bu yazıyı yazarken yararlandığınız kaynaklar var mı?

    Evet var, bu güzel yazı içi yararlandığım kaynak: https://www.thesprucecrafts.com/string-art-1791403