El Ve Ağız Sıcağı Farklı Hisseder(miş)

2 2
Sosyofikir farklı bir konuya değiniyor.Bu seferde bilimi size gerçek hayatta öğretiyor.
Not:Öncelikle bu deneyi yaparken dikkatli olmanız gerekiyor.Bizim dediğimiz şey çay içerken elinizi çaya dokunduramazsınız ama o çayı içebilirsiniz.Yani biz size bunun farkının aslında bilimsel bir gerçek olduğunu anlatmak istiyoruz.
      Öncelikle lavaboya gidiyoruz. Veya mutfak. Sıcak suyu açıyoruz. Ve su en sıcak konuma gelene kadar bekliyoruz. En sıcak anında elimizi değemiyoruz değil mi arkadaşar. Peki elimizi değemediğimiz sıcaklıktaki bir suyu (çok sıcak yani) ağzımıza alabilirmiyiz?  Tabii ki alabiliriz fakat buraki olay farklı. Elinizle değdiğinizin yarısı kadar bir sıcaklık hissedeceksiniz ağzınızdaki suda.. Yani burada anlatmak istedğim kaynar suya elimizle dokunamıyoruz bile.
Ama ağzımızda o su o sıcaklığın yarısı kadar oluyor. Tekrar ağzımızdan elimize döktüğümüzde aynı sıcaklıkta elimizi yaktığını göreceğiz.Deneyebilirsiniz. Kaynar sıcaklıkta bir suyu ağzınıza alın.(pipetle vs olabilir) O kadar sıcak olmadğını hissedeceksiniz. Ama ağzınızdaki suyu elinize dökün. Ne kadar sıcak olduğunu hissedeceksiniz. Fakat su çok kaynar olmalı. Bir şekilde suyu ağznıza alın.
Evet banada biraz saçma geldi ama paylaşayım dedim biraz ilginç.
Buradaki olayı bilen bir arkadaş varsa söylesin. Vücut sıcaklığıyla alakalı olabilir mi aceba? Eğer öyle ise elimizide yakmaması gerekir

Kaynak: www.sosyofikir.com