Dünya Diken Üstünde 3. Dünya Savaşı Başladı

rusya ukrayna savasi

Dünya Diken Üstünde 3. Dünya Savaşı Başladı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin aylardır Ukrayna’ya saldırmayı planladığını yalanlıyordu, ancak bugünlerde barış anlaşmasını yırtıp atmış gibi görünüyor.

Ayrıca ordu birliklerine isyancıların elindeki iki doğu bölgesinde “barışı koruma” emri verdi. Barışı koruma kelimesini kullanmasının nedeni ileride bir durum olduğunda dünyaya resmi ve haklı bir gerekçe sunmak olacak.

Rusya, Ukrayna sınırlarına en az 150.000 Rus askeri yerleştirdi ve içinde iki ayrılıkçı bölge belirlendi. Bundan sonra olacaklar, Avrupa’nın tüm güvenlik yapısını tehlikeye atabilir. Dolayısıyla Türkiye, Amerika ve NATO’nun atacağı adım da merak konusu. Bir sonraki adımın tahmin edilemediği dünyamızda 3.dünya savaşı çıkacak gibi görünüyor.

Putin işgal emri mi verdi?

Sözde barışı koruma birlikleri gönderdi, ancak bölge ve dünya insanlarının çok azı Rusyanın obölgede barışı korumak için orada olduklarına inanıyor. Avustralya Başbakanı, bu fikrin saçma olduğunu söyledi ve bir Ukraynalı general, askeri birliklerin hazır olduğunu ve savaşa hazır olduklarını söyledi.

Bu sayede Başkan Putin, komşu Ukrayna ile 2014 yılında Rus destekli isyancılar tarafından ele geçirilen ve işgal edilen iki doğu bölgesinin bağımsızlığını tanıyan bir barış anlaşmasını yırtmış oldu.

Bu, Rusya’nın 44 milyonluk bir ülke olan Ukrayna’yı ilk işgal ettiği ve güneydeki Kırım bölgesini ele geçirip ardından ilhak ettiği yıldı. Bizde Kırım’ın ilhakı konusunda Rusya ile sorunlar yaşamıştık.

Başkan Joe Biden, Rus liderin  Ukrayna’ya saldırmaya karar verdiğini bildiğini belirtti ve son uydu görüntülerinin, Rus kuvvetlerinin sınırın 15-30km (15-30km) içinde konuşlandığını gösterdiğini düşünüdüklerini söyledi.

Rusya’nın askeri birikimi ne kadar büyük?

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesindeki sekiz yıllık çatışma hiçbir zaman sona ermedi ve Rusya bu ayrılıkçı bölgelere daha fazla asker gönderebilir, ancak bunun ötesine geçebilir. Ukrayna sınırlarına yakın konuşlanmış 150.000’den fazla askeri var.

rusya ukraynaBaşkan Putin her zaman savaş istemediğini ve müzakereye hazır olduğunu iddia ediyordu, ancak Ukrayna ile barış anlaşmalarını sona erdirmek ve ayrılıkçı bölgeleri bağımsız olarak tanımak, şimdilik daha fazla müzakereyi sonuçsuz bırakacak gibi gösteriyor.

Putin ayrıca, Batı’dan gelen “güvenlik garantileri” taleplerinin karşılanmaması halinde “uygun misilleme amaçlı askeri-teknik önlemler” tehdidinde bulundu.

Bir Rus zırhlı piyade aracı, 10 Şubat’ta Belarus’un Brest bölgesinde bir atış poligonunda Belarus ve Rus silahlı kuvvetleri “Union Courage-2022” ortak operasyonel tatbikatına katılan bir topçu birliğinden ateş ettiği biliniyor.

Ukrayna sınırındaki Belarus’ta düzenlenen ortak askeri tatbikatlara binlerce Rus askeri katıldı.
Putin, Ukrayna’yı, ülkenin doğudaki düşmanlıkları durdurmaması halinde daha fazla kan dökülmesinden sorumlu olacağı konusunda uyardı.

Ancak bölgede şimdiden bir dizi düzmece olay yaşandı ve bunlardan herhangi biri saldırı bahanesi olarak kullanılabilir. İsyancı liderler, bir Ukrayna saldırısının yakın olduğunu iddia ederek bir sivil tahliye emri verdiğinde, iki gün önce bir video temyizinin önceden kaydedildiği ortaya çıktı.

Rusya neden Ukrayna’yı hedef alıyor?

Rusya, Ukrayna’nın hem NATO hem de AB gibi Avrupa kurumlarına yönelmesine uzun süredir göz yummaya çalıştı. Ancak Putin için bundan sonra geri dönüş yok. Putin şimdi Ukrayna’nın Batı’nın bir kuklası olduğunu ve zaten hiçbir zaman uygun ve dostane bir devlet olmadığını iddia ediyor.

Temel talebi, Batı’nın Ukrayna’yı 30 ülkeden oluşan bir savunma ittifakı olan NATO’ya katılmayacağını garanti etmesidir. Çünkü Ukrayna’nın Rusya’ya yakın olması Rusya’nın ileride olası NATO tehditine karşı böyle bir karar vermesin gerektiriyor.

Ukrayna, hem AB hem de Rusya ile sınırlarını paylaşıyor. Eski bir Sovyet cumhuriyeti olarak Rusya ile derin sosyal ve kültürel bağları var ve orada Rusça yaygın olarak konuşuluyor, ancak Rusya’nın 2014’te işgal etmesinden bu yana bu ilişkiler yıpranmıştı.

Rusya, 2014’ün başlarında Rusya yanlısı cumhurbaşkanı görevden alındığında Ukrayna’ya saldırdı. Ve  savaş o zamandan beri 14.000’den fazla can aldı.

doğu ukrayna haritası

Doğu Ukrayna haritası

Asi bölgelerinin tanınması neden tehlikelidir?

Şimdiye kadar bu sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetleri Rus vekilleri tarafından yönetiliyordu. Putin’in tanıma kararnamesi uyarınca, Rusya askeri üsler de inşa edebilir durumda olabileceği bir antlaşma imzaladı.

Her gün yüzlerce ateşkes ihlaline tanık olan bir bölgeye Rus askerleri yerleştirildiğinde, açık savaş riski çok daha yüksek oluyor.

BM Genel Sekreteri António Guterres, Rusya’nın bağımsızlığını Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin ihlali olarak tanımasını kınadı ve Batı, bunun uluslararası hukukun ihlali olduğunu söyledi.

Çatışmayı sona erdirmeyi amaçlayan 2014-15 tarihli iki Minsk barış anlaşması, onlara Ukrayna içinde özel statü kazandıracaktı. Anlaşmalar hiçbir zaman yerine getirilmedi, ancak Fransa ve Almanya’nın onlara tamamen bağlı olduğu müzakereler hala devam ediyordu. Şimdi Putin’in yapacağı hareketlere mahkûm görünüyorlar.

Rusya, Ukrayna’nın doğuda “soykırım” yaptığına dair asılsız suçlamalarla zemin hazırlamıştı. İsyancıların kontrolündeki bölgelerde yaklaşık 700.000 pasaport dağıttı, bu nedenle herhangi bir savaş durumunun kendi vatandaşlarını korumayı amaçladığını iddia edebilir durumda.

Rusya nereye kadar gidecek?

122915093 ukraine russia military inf640v2 nc

Dikkatlerin çoğu, Rus birliklerinin yakında yerde olabileceği Ukrayna’nın doğusunda.

Ancak Başkan Biden, “Ukrayna’nın 2,8 milyon masum insanın yaşadığı başkenti Kiev’i hedef alacaklarına inanıyoruz” diye uyardı.

Moskova daha önce “Rus işgali yok” konusunda ısrar etse de Rusya, Kırım, Beyaz Rusya ve Ukrayna’nın doğu sınırları çevresine asker gönderebilir.

Yararlanılan Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-europe-56720589