Detoks yararlı mı yoksa öldürücü mü?

Detoks

Detoks işlemi, vücutta biriken hastalık ve yaşlanmayı oluşturan zararlı artıkların vücuttan temizlenmesidir.

DetoksToksinler Nasıl Oluşur?
Bu toksik artıklar kısmen dışarıdan alınır, kısmen vücutta oluşur. Modern bilimde genelde serbest radikal olarak adlandırılan bu toksik maddeler doğadaki kirlenme sonucu, solunum yoluyla, yiyecek ve içeceklerle vücuda girerler. Ayrıca yanlış beslenme şekli ve sindirim sisteminin güçlü olmaması sonucu vücutta da oluşurlar. Arınma kürüyle toksinler temizlendikten sonra Amrith Kalash’ın kullanılması arınmanın etkisini daha da arttıracaktır.


DETOX NEDEN GEREKLİDİR?

Ayurvedik yaklaşıma göre hastalıklar bedendeki fizyolojik dengenin bozulması ve toksinlerin birikmesi sonucu oluşur. Dolayısıyla hastalıkları önlemenin yolu fizyolojik dengenin sağlanması ve toksinlerin temizlenmesidir. Modern bilimin yeni yeni keşfettiği bu gerçek, Ayurveda bilgeliğince bin yıllar önce kavranmış ve bunu sağlayıcı yöntemler geliştirilmiştir.

Ayurvedik Detoks Nedir?
Ayurveda’daki detoks yöntemi Pancha-Karma’dır. Pancha-Karma sadece zararlı toksik artıkları temizlemekle kalmaz, yaşlanmaya ve hastalığa toksinlerle birlikte yol açan fizyolojik dengesizliği de giderir.
Pancha-Karma ile fizyolojiyi yöneten Vata, Pitta veKapha özellikleri arasında dengeyi kurar ve dokulardaki toksinleri yumuşatarak dolaşım sistemine çeker, oradan da bağırsaklarda toplayarak etkin ve doğal yöntemlerle bağırsaklardan temizlenir.

En iyi detoks ürününü bedeniniz kendisi üretir. Piyasadaki ayak pedi, cilt temizleme jeli, gıda takviye hapları ve içecekler gibi detoks ürünleri üzerinde yaptığımız deneylerde hiçbir olumlu etkilerinin olmadığını ispatladık. Bunları kullananlardan aldığımız kan örneklerinde herhangi bir detoks etkisi saptayamadık.

Detoks ürünlerinin serbest radikalleri etkisiz hale getireceği iddiası yalandır. Detoks tonikleri ve gıda takviyeleri yüksek seviyede antioksidan içerdiklerini iddia ederler, serbest radikalleri yok etmek için. Serbest radikalleri vücudunuz üretir ve hücre, DNA hasarına yol açabilir, ama aynı zamanda da bağışıklık sisteminizi bakteri ve virüslerden korumak için kilit rol oynarlar.

Vücut yediklerinizi kullanarak kendi aktioksidanını kendisi yapar. Dışarıdan gelen antioksidanlar ise böbrekler tarafından zaten atılır. Bağırsaklar düşman bir çevreye sahiptir ve pek çok zararlı bakterinin vücuda girmesine engel olur. Kalın bağırsak istenmeyen katı maddelerin kovulmasından sorumludur. Kalın bağırsağı temizleyeceğini iddia eden ürünler, buna yardımcı olamayacağı gibi koruyucu zara zarar da verebilirler.Cilt ise koruyucu bir bariyere sahiptir ve çok nadiren bir kimyasal ondan içeri girebilir. Cilde uygulanan detoks ürünleri içeri nüfus edemeyeceği için bir işe yaramayacaktır.

Karaciğerimiz toksik maddeleri zararsız içeriğe dönüştüren enzimler içerir. Bunlar suda çözülür ve idrar ile dışarı atılır. Öldürücü dozdaki alkolü bile 36 saatte temizler. Dolayısıyla dışarıdan bir kimyasal almaya ihtiyaç yoktur. Detoks tonikleri böbrek, karaciğer fonksiyonlarını geliştiremez. Bazı bitkiler metabolizmayı hızlandırabilirler, evet ancak bunun nedeni bedeninizin bunları zehir olarak algılayıp atağa geçmesidir. Eğer yüksek dozda alırsanız hastalık ve ölümlere yol açabilir. Bir de bazı detoks ürünleri böbrek ve karaciğeri, içerdiği idrar arttırıcı kimyasallar ile temizleyeceğini iddia eder. Ancak bunlar sadece su ve tuzu atarlar, bazı durumlarda tuz seviyesini düşürek kramplara hatta komaya bile sebebiyet verebilirler. Özetle, yüksek doz ilaç alma gibi bir durum söz konusu olmadıkça sindirim sistemi, böbrek ve karaciğerlerin dışarıdan bir detoks ürünü ile temizlenmesine ihtiyaç yoktur.

  
KAYNAK : http://www.dogaarinma.com/detoks.asp