Blogger’ınızı Seo’ya Uygun Hale Getirin

3

Blogunuzu seoya uygun hale getirin. Unutmadan önce Seo ne demek bunu anlamak daha mantıklı olacak galiba.. Yiğit Konur’un yazdığı bir makaleyle daha açık hale getirelim..

3

SEO ingilizce karşılığı “Search Engine Optimization? olan ?Arama Motoru Optimizasyonu? kelimesinin kısaltmasıdır. ?Arama Motoru Optimizasyonu? işinin temel amacı; web sitelerini istenilen kelimelerde üst sıraya çıkarmak; böylece ürünü tanıtan siteyi istenilen kitleye göstermektir.
1998 yılında Google?ın yaygınlaşmaya başlamasıyla beraber arama motorları pazarındaki hareketlenme sonucunda,her gün milyonlarca insan internet üzerinde arama yapmaktadır. İnternetin temel amacı olan araştırmaya aracılık eden bu sitelerin en önemli özellikleri; insanların o an neyi istediklerini öğrenebilmeleridir. Böylece insanları istedikleri şeye yönlendirebilirler. Bunu paraya çevirmek isteyen büyük patronlar; Adwords,Yahoo Publisher Network ve Microsoft Publisher gibi reklam sistemleri yaratarak reklam alanlarını pazarlamışlardır. Ancak günlük hayatının büyük bir kısmını arama motorlarında geçiren insanlar kısa süre içerisinde; reklam yeri ile arama sonuçlarının farkını benimsemişler ve direk olarak arama sonuçlarına yönelmişlerdir.
Bunu anlayan reklamcılar,yeni silah olarak gördükleri SEO?ya yönelip ürünlerini satarken çok iyi dönüşüm oranları yakalamışlardır ve böylece SEO günümüzdeki popülaritesine ulaşmıştır.

        Kaynak: Yiğit KonurKaynak Site

Bunu da anladıktan sonra şimdi gelelim Blogspot adresimizi  Seo’ya uygun hale getirmeye normalde blogunuzun üzerinde blog isminiz yer alırdı mesela blog içerisindeki bir yazıya gidelim. Bu blog’da seo ayarlı yapıldığından 

3 1böyle görülüyor.
Böyle görülmesi size ne kazandırır ?

1 ) Nitelikli ve limitsiz ziyaretçi kazandırır. Ziyaretçiler ağarlıklı olarak arama sonuçları ile geldikleri için o malı veya hizmeti gerçekten talep eden kişilerden oluşur. İyileştirmesi yapılan sitenin iş alanına göre günde yüzlerce – binlerce – on binlerce ziyaretçi kazanılabilir.2 ) Firmanıza prestij kazandırır. Genel kanaat, arama motorlarında ön sıralarda olan firmaların iş hacimleri yüksek olduğu ve o işin uzmanı oldukları yönündedir.3 ) Firmanızı geliştirir. Dünya bilgiye dayalı ekonomik bir düzen yolunda ilerliyor. İşletmelerin kârlılıkları ve rekabet güçleri bilgi teknolojilerini ne kadar kullandıkları ile doğru orantılı olarak değişiyor4 ) İş alanınızdaki gelişmelerden ilk sizin haberiniz olur. Sektörünüze üretim yapan yapan yerli ve yabancı kişi veya firmalar doğal olarak öncelikle ilk sayfada ki firmalar ile görüşürler ve tekliflerini ilk olarak onlara sunarlar.5 ) İyi bir reklam olanağı sağlar. Arama Motorlarının ön sıralarında olan firmaların web siteleri daha fazla tıklanır. Firmanız daha bilinir hale gelir markalaşmak için iyi bir adımdır.6 ) Adınızı Google’da yazdınız ve bir forumda veya gazetede hakkınızda yazılmış prestijinizi zedeleyecek bir yazı ile karşılaştınız iyi bir seo bu gibi durumlarda yardımcınız olacaktır.7 ) Seo, arama motoru sıralamasından ibaret değildir. Tutulan istatistikler ile arama / ürün verimlilikleri, müşteri tercih ve eğilimleri hakkında güvenilir bilgi edinmenizi sağlar. Uzun vade planlama için veri tabanı oluşturur.

Yukarıda yazılan 7 maddenin kaynağı 

Neyse gelelim bu Seo’yu nasıl yapacağımıza;


Blogger’a yeni adapte edilen bir değişken ile bundan sonra başlıklarımız SEO’ya uygun biçimde görüntülenecek. Yeni değişkenimiz data:blog.pageName şeklinde tanımlanmış. Bu değişken sayesinde blog sayfa ismini kullanabileceğiz. Siz de yeni değişkeni kullanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Blogunzun HTML Düzenle kısmına gidin.
 2. Şablonuzun hemen başındaki şu kodu bulun:
  <title><data:blog.pageTitle/></title>
 3. Bu kodu aşağıda verdiğim kod ile değiştirin
  Kod: 
  <b:if cond='data:blog.pageType == "index"'>
  <title><data:blog.title/></title>
  <b:else/>
  <title><data:blog.pageName/>-<data:blog.title/></title

Kodların Kaynağı

Sonuç olarak sitenizde bir yazıya tıklanıldığında örneği yukarıda vermiştik.
3 1
böyle olacak bu da google’ın sitenizi daha çok sevmesine yol açar..
İyi bloglamalar 🙂