Blog Yazmak İçin Konu Bulmak

by10i 00
blog yazmak, blogger

  Blog yazmak hiç de kolay değildir. Nedeni ise her zaman yazacak şeyi nasıl bulacağınızdır. Ben de aynı şekilde ne yazacağımı bulamadığım zamanlarda internette dolaşmaya çıkıyorum ve ya kitap okumaya çalışıyorum. Çünkü blog yazmak aslında o an için gelişen bir şey değildir. Okurlarınıza yazmanız onlarla bir arada olmanız gerekir. Şimdi bir kaç ipucu bularak blogumuzu nasıl daha çok zenginleştiririz bunlara bakalım.

Galiba en önemlisini unutuyorduk. “Düzenli blog yazarlığı”  canımız istediğine yazmakla olacak bir şey değil. Her gün az da olsa bir şeyler yazmalıyız blogumuza.

En önemli noktalardan biri “OKUMAK” insan okudukça daha çok bilgi öğreniyor. Daha çok bilgi demek sizleri daha ileriye taşıyor. Ve bu durumda anlatmak istediklerinizi daha iyi anlatabilme şansını yakalıyorsunuz. Bence blog yazmak için en önemli kural en başta okumaktır. İnsan okudukça ufku genişler hayata karşı daha anlamlı bakar. Mesela en son okuduğum bir kitap vardı Stephen King‘in O diye bir kitabı kitapta insanların psikolojik durumlarını inceleyen bir kitaptı. Ve bir korkunun onları aslında olmayan bir korkuya sürüklediğini anlatıyordu Stephen. Ve bunu anlatırken etkileyici yollara başvurmayı unutmamıştı. Bunun yanı sıra bu kitabı okurken adam cümleyi nerede kullanacağını da daha iyi anlıyor. Tabii biz yazarken en büyük ikinci eksikliğimiz de düşünmeden yazmak bunu çok yaparım yazarken

Nasıl mı ? Öncelikle yazmaya başlamadan önce düşünmek ve NOT almak gerekir hangimiz bunu yapıyoruz. Bence bir çoğumuzun bundan haberi bile yok.  Öncelikle not almak insan beynini düzenler. Çünkü yazarken binlerce düşüncenin aklınızda geçtiğini düşünün, hangi birini tam olarak kafanızda sentezleyip, blogunuza yazacaksınız. Ayrıca bu kelimeyi yazarken diğer cümlelerle olan ilişkisine ve kendi içindeki uyumuna da dikkat etmelisiniz.

Blog yazmak, blog konuları, blogger, blog yazmak için konu bulmak

Ve en önemli kurallardan bir diğeri de ;

“OKUYUCU’YA SORU SORMALIYIZ”
Soru- Cevap köşesi okuyucunun yazarla daha iyi bir bağlantı kurmasını sağlar. Ve okuyucuyu yazmaya, okumaya teşvik edersiniz. Biz una multimedya okuyuculuk diyoruz ki bunu hepimizi biliyoruz bloglarımız yorumsuz bir hiçtirler. Bu yüzden bloglarımıza yorum istiyorsan önce okurlarımızla konuşmalıyız onların dilinden yazmalı, onlarla bir okumalıyız yazılarımızı.

“Site içi aranan kelimeler” bu konu aslında gerçekten önemlidir. Yani blogunuzda kim ne aramış ya da google’dan neler aranarak siteniz ziyaret edilmiş bunu öğrenmeniz çok kolay google-analytics bunu çok kolayca sunuyor size.

Diğer bloglara göz atın : Diğer bloglara göz atmak da bizleri hem düşünce konusunda hem de diğer bloglarla iletişim konusunda geliştirir. Yine diğer bloglara yazı yazmak çok önemli olmalıdır.

En son olarak ta diğer bloglarda yazın. Ve ya blogunuza aktif yazar eklemek için diğer bloggerlar‘dan rica edin yazmaları için blogunuza.

Yani bu sayede hem diğer sitelerde yazma imkanı hem de kendi sitenize yazar çekme durumunuz artıyor. Artık çok daha rahat konu bulabilir diğer yazarlarla iletişim içinde olabilirsiniz.