Blog Yazarken Yararlanabileceğiniz İpuçları

images
images

Sizde aynı durumdan muzdaripsiniz sanırım.  Bilgisayarın başına hevesle oturuyoruz blogumza yazı yazmak için. Ama sonrasında nedense bir türlü ne yazacağımız aklımıza gelmiyor. Neden ? Çünkü biz blog yazmayı daha öğrenemedik. Bunun en önemli nedeni Türkiye’de internet günlüğü kavramının pek gelişmemesidir. Bunu gerçekten kaliteli bir şekilde düzenleyen web siteleri mevcut. Örnek olaral bloghocam.com buna örnek verilebilir. Neyse konumuza dönersek ;

  Vardığımız sonuç kimse bloguna yazı yazmak için konu bulamıyor. Yani her defasında internete girip blog yazmadan 5 dakika önce araştırma yapıyoruz. İşte en büyük yanlış budur.

Blog yazmak için konu bulmak : Yapmanız Gerekenler

  • Not alın

Not almak blog yazarlığı için bir temel  unsurdur. İyi bir blog yazarı dışarıda, içeride, internette, gereçek hayatta, izlediği filmleri, taklshowları vb. blogunla ilgili olabilecek kavramları içeren, ona yazı değeri sağlayacak içeriklei bir yere not alır.  Bu şekilde bloguna yazı yazacağı sırada kısa kısa aldığı notlar sayesinde hızlı ve etkin bir blog yazımı oluşturabilir.

  • Diğer blogları takip edin !

Bu konuda herkesin düşündüğü gibi diğer bloglar takip etmek kavramını da tam olarak bilmiyoruz. 

Neden ? Çünkü kendi blogumuzu yazıyoruz ama başkalarının yazdıkları blogları okumak bize bir şey kazandırmaz gibi geliyor. Aslında ne büyük bir ironi değil mi ? Yani düşündüğünüz zaman siz de yazı yazıyorsunuz, sizde yazılarınızın okunmasını istiyorsunuz. Ama nedense bir türlü başka blog yazarlarının yazılarını okuyamıyorsunuz, bunlara zaman ayıramıyorsunuz. İşte bloglar arası kardeşlik denilen olay budur.
  • Birbirinize Yorum atın 

Bu olay da çok yanlış anlaşılan bir durumdur. Yani siz birbirinizin bloglarına yorum atarken blogunuzun google önündeki durumunu düşünmek yerine gerçekten yazıyı okusanız, ileride yazı yazarken aklınıza daha rahat gelir düşündükleriniz. Yani nasıl açıklayım. Mesela birçok sitede burada kimseye laf söylemiyorum. Şu şu şu konuma yorum atın bende size atayım gibi konular açılıyor. Mesela arkadaşımız çok güzel bir yazı yazmış Yazının konusu Globalleşen dünya ve fakirlik alakası. Bir arkadaşta sırf yorum yazsın diye altına “Bu konu çok güzel” yazabiliyor. Yani tam açıklayıcı bir örnek bulamadık ama  yorum atarken gerçekten okuyun.