Başarılı İnsanları Diğer İnsanlardan Ayıran 6 Öğrenme Kuralı

bilgi ezbelerleme

Hepimiz öğrenme arzusu ile doğmuşken, hayatımız boyunca bir yerlerde çoğumuz öğrenme tutkumuzu kaybettik. Sınav puanlarına vurgu yaparak hayatta mükemmel olma baskısı, öğrenmeyle elde edilen sevinci elimizden aldı. Nedenler ne olursa olsun, temel bilgileri öğrendikten sonra, birçok kişi bildikleriyle yetinme eğilimindedir. Aynı zamanda yeni bir şey öğrenmenin zorluğundan kaçınırlar. Başarılı insanlar farklıdır çünkü sistematik ve sonuç odaklı bir şekilde öğrenirler. Bu nedenle, diğer insanlardan daha hızlı ve daha iyi öğrenirler.

Birçok kişi nasıl başarılı olabileceğini merak ediyor. Fakat başarılı olmak için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olduklarını bilmiyorlar. Başarılı insanlar alışkanlıklarına kurallar ve standartlar koyuyorlar. Alışkanlıklar kişinin davranışının % 95’ini belirler; Sonuç olarak bu, benzersiz bir öğrenme stilidir. Başarılı kişilerin davranışlarına dâhil edilen bu kurallar, onları farklı kılan şeydir. Bu kurallar, daha hızlı ve daha iyi öğrenmelerini sağlayan olağanüstü bir öğrenme stiline yol açarlar. Bizler de başarılı insanların herkesten daha hızlı ve daha iyi öğrenmek için uyguladığı altı kural derledik.

Bilgiyi ezberlemiyorlar, ancak işleri birbirine bağlıyorlar

İnsanlar kalıplar ve bağlantılar oluşturabilirler. Bilgisayarlar saniyede milyonlarca oranlarda hesaplamalar yapabilir. Bilgileri ezberlemekten çok bağlantıları, kalıpları şekillendirebiliriz. Başarılı insanlar ezberlemiyor! Bağlantılarla öğrenmek, herhangi bir konunun öğrenilmesinin en kolay yoludur. Fikirler arasında bağlantılar kurmak önemlidir. Daha hızlı öğrenmek bir büyü değildir. Bu, iyi öğrenirken ne yaptığınızı anlama ve bunu daha sık tekrarlamaya çalıştığınız bir süreçtir. Bu, ezberden uzak durmakla ilgilidir. Böylece, başarılı insanlar kalıpları bir göreve bağlayarak daha hızlı ve daha iyi öğrenirler.

Öğrenirken çoklu görev yapmazlar

Çoklu görev, bu çağda geliştirdiğimiz talihsiz bir zevktir. Bu çağda sürekli olarak bildirim ve uygulama yapılmaktadır. Kısa mesajlar ve e-postalar zararsız görünebilir, ancak birinin dikkatini dağıtabilir ve eldeki görevi değiştirebilirler.

E-postaları kontrol etmekten, sosyal medyada gezinmeye kadar birçok şey, kişinin daha hızlı öğrenmesini engelliyor. Kendi bilgisayarınızı düşünün. Tarayıcınızda 15 farklı sekme açtığınızda, bilgisayarınız yavaşlamaya başlar. Her işlemin işlenmesi daha uzun sürüyor. Başarılı insanlar cihazlarını uçak modunda ayarlayarak daha hızlı ve daha iyi öğrenirler. Dikkatinizi dağıtmayın. Dikkatinizin kolay dağıldığını ve zor öğrendiğinizi düşünüyorsanız; hafıza güçlendirme ile ilgili yazılmış şu yazıya göz atabilirsiniz.

Zor kavramları tekrarlayan pratikler ile öğrenirler

Daha hızlı bir şey öğrenmek pratik gerektirir. Öğrenme, aynı beceriyi tekrar tekrar yerine getirme konusunda ısrarcı olmayı gerektirir. Bunu düşünmeden yapabilecek olana kadar tekrar ederler, yani bir süre sonra otomatik bir hâl alır. Başarılı insanlar, öğrenmeyi daha hızlı yapmak ve en iyi olmak için bu “sırrı” kullanıyorlar. Dikkat çekici düzeyde performans, doğuştan gelen yetenekten değil, tekrarlayan pratiğin bir sonucudur. Başarılı insanlar, konseptin tekrar edilmesinin asimilasyonu geliştirdiğini ve öğrenmeyi hızlandırdığının farkındadır.

Harcanan zaman ve çabayı en aza indirmek için uzmanlara danışırlar

Başarılı insanlara yönelik bir diğer öğrenme tarzı, tek başına öğrenmek değildir. Zaten öğrendikleri birinden yardım alarak zaman ve emekten tasarruf ederler. Üstatlığı daha hızlı elde etmek için, sahadaki en iyi oyunculara danışmak önemlidir.

Başarılı insanlar hâlihazırda istedikleri sonuca ulaşan birini bulurlar. Bu, aynı sonuçları almak için, yaptıkları işlemlerin aynısını yapmaktır. Hatta bu konuda deneyimin en iyi öğretmen olduğunu söyleyen bir deyim bile vardır. Bazıları onu kendi başarılarından ve başarısızlıklarından öğrenmek olarak yorumlarlar. Başarılı insanlar daha iyi öğrenmek için başkalarından öğrenmeye odaklanır.

80/20 kuralını uygularlar

Başarılı insanlar önlerine gelen görevi yeniden yapılandırırlar. Temeli, temel bileşenlerinde görüyorlar. Görevi parçalara ayırır ve ilk önce uygulanması gereken en önemli şeyleri bulurlar. Bu dikkat çekici bir öğrenme stilidir ve buna pareto ilkesi denir. Bu, yüzde 20 oranında çaba sarf ederek sonuçların yüzde 80’ini elde etmeyi amaçlayan bir yöntemdir. Hedef, sonuçların yüzde 80’ini verecek olan öğrenme materyalimizin yüzde 20’sini ayırmaktır. Sonuçta, hızlı öğrenen uzmanlar bu ideolojiyi zaten benimsediler. Siz de en büyük etkiyi elde etmek için bu zaman diliminde en önemli alt grup becerilerini öğrenin.

Zihinsel olarak her zaman öğrenci olarak kalmayı başarırlar

Kendilerini herhangi bir alanda “uzman” olarak değerlendirmezler. Uzman durumu birinin en yüksek potansiyeline ulaştığı pozisyonunu varsayar. Bu, kişinin kariyerinde heyecanlı bir zirveye ulaştığı anlamına gelir. Ayrıca,böyle bir durumda belirli bir bölgedeki bilgi susuzluğu azalmıştır. Başarılı insanlar, sürekli öğrenme istekliliği sayesinde daha hızlı ve daha iyi öğrenirler. Bir öğrencinin zihnine sahip olmak! Başarılı insanları birbirinden ayıran şey budur: Öğrenmeyi hiçbir zaman bırakmazlar.

Bu yazı Sosyofikir için yasam.io tarafından hazırlanmıştır.