Ripple (XRP) Nedir?

606d3dda214ed80aecc6aeb7

Türkiye ve Dünyada Ripple para birimine olan akış devam ediyor. Ripple, finansal hizmetler endüstrisinin ihtiyaçlarına hizmet etmek için tasarlanmış bir para transfer ağıdır. Ripple ağında çalışmak üzere uyarlanmış bir kripto para birimi olan XRP, piyasa değerine göre sürekli olarak ilk beş kripto para birimi arasında listeleniyor. Sürekli işlem hacmini arttıran XRP doğru tavrına devam ediyor.

Hırslarına rağmen, Ripple şu anda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yasal sorunlara bağlı, ancak bu, XRP’nin diğer kriptolarla değer kazanmasını neredeyse hiç engellemedi.

Ripple Nedir?

Ripple, dünya çapında işlemleri işleyebilen bir ödeme ödeme sistemi ve döviz bozdurma ağıdır. Buradaki en önemli fikir, Ripple’ın bir işlemde iki taraf arasında güvenilir bir aracı olarak hizmet vermesidir, çünkü ağ, değişimin düzgün bir şekilde gerçekleştiğini hızlı bir şekilde onaylayabilir.

İnsanlar bu ağı yalnızca XRP adı verilen Ripple dijital belirtecini içeren işlemler için kullanmakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli fiyat para birimlerini, gibi diğer kripto para birimlerini takas etmek için de kullanabilirler Bitcoin ve hatta altın gibi emtiaları.

Bitwave CEO’su Pat White,

“XRP, en başından beri SWIFT’in [önde gelen bir para transfer ağı] yerine geçmesi veya büyük finans kurumları arasındaki yerleşim katmanının yerini alması için tasarlandı,”

diyor.

Kullanıcılar ağı kullanarak bir işlem yaptığında, ağ ücret olarak az miktarda XRP alır.

Onchain Custodian yönetim kurulu üyesi El Lee,

“Ripple üzerinde işlem yapmak için standart ücret 0.00001 XRP olarak belirlendi ve bu, bankalar tarafından sınır ötesi ödemeler yapmak için alınan yüksek ücretlere kıyasla minimum seviyede. Nisan 2021’in sonlarından itibaren XRP fiyatı token başına 1,38 dolardı, yani işlem ücreti sadece 0,0000138 dolardı.”

XRP nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=HDT1Stt1aoM

XRP, kripto para birimidir ağının bir parçası olarak Ripple Labs tarafından verilen. XRP’yi bir yatırım olarak, diğer kripto para birimleri ile takas etmek için bir madeni para olarak veya Ripple ağındaki işlemleri finanse etmenin bir yolu olarak satın alabilirsiniz.

XRP ve Ripple, diğer kripto para birimlerinin çoğu gibi bir blok zincirinde çalışmaz. Bir blok zinciri, dünya çapında sayısız bilgisayara dağıtılan açık bir defter kullanır. Bu, temelde, herkesin karmaşık denklemleri hızlı bir şekilde çözerek girişleri doğrulayabileceği ve ekleyebileceği anlamına gelir, ancak işlemler güvenlidir, çünkü defter sahiplerinin çoğunluğu, bunların eklenmeleri için doğrulama ile hemfikir olmalıdır.

Bunun yerine, Ripple ağı işleri merkezileştirir ve tüm işlemlerini 35 güvenilir onaylı XRP doğrulayıcısı tarafından denetlenen defterlerde saklar. Ripple, ağ için hangi doğrulayıcıların onaylanacağına karar verir ve ayrıca bu doğrulamalardan altı tanesini oluşturur.

Yeni işlemler geldiğinde, doğrulayıcılar defterlerini her üç ila beş saniyede bir günceller ve diğer defterlerle eşleştiklerinden emin olurlar. Bir uyumsuzluk varsa, neyin yanlış gittiğini anlamayı bırakırlar. Bu, Ripple’ın işlemleri güvenli ve verimli bir şekilde doğrulamasını sağlar ve bu da Bitcoin gibi diğer kripto para birimleri üzerinde bir avantaj sağlar.

Lee, “Bitcoin işlem onayları birkaç dakika veya saatler sürebilir ve genellikle yüksek işlem maliyetleriyle ilişkilendirilir” diyor. “XRP işlemleri, çok daha düşük maliyetle yaklaşık dört veya beş saniye arasında onaylanıyor.”

XRP Nasıl Alınır?

“Madencilik”, çoğu blok zinciri tabanlı kripto para birimi tarafından kullanılan dağıtılmış doğrulama sistemidir. Hem işlemleri kolaylaştırır hem de yeni para biriminin bir kripto para birimi sistemine dahil edilmesini sağlayan mekanizmayı sağlar  Örneğin, Bitcoin’in toplam arz limiti 21 milyon kripto para olup, gittikçe daha fazla işlem doğrulandıkça istikrarlı bir şekilde satılabilir.

Ripple geleneksel bir blok zincirine dayanmadığından, XRP madenciliğine gerek veya yöntem yoktur. Bunun yerine Ripple, bir şirketin hisse senedi ihraç etme şeklinden farklı olarak XRP’yi ne zaman serbest bırakacağına karar veriyor.

Anlaşılır bir şekilde, bu, birçok XRP’nin aynı anda serbest bırakılabileceği endişelerine yol açtı ve halihazırda dolaşımda olan diğer XRP’nin değerini azalttı çünkü herhangi bir para birimine değerini veren şeyin bir kısmı, karşılaştırmalı kıtlığıdır.

Bununla mücadeleye yardımcı olmak için, XRP şu anda 100 milyar önceden mayınlanmış token ile sınırlı serbest bırakıldı ve 21 Nisan 2021 itibarıyla bunların sadece 45 milyarı dolaşımda.

Digital Capital Management’ın müdürü Tim Enneking. müdürü “Şirket, birkaç mekanizma uygulayarak belirsizliği azaltmaya çalıştı (güven , öngörülebilir sürüm vb.) ”diyor

Dalgalanma Avantajları

  • Hızlı yerleşim. İşlem onayları inanılmaz derecede hızlı. Bankaların bir banka havalesini tamamlaması için geçen günlere veya Bitcoin işlemlerinin doğrulanması için gereken dakikalara veya potansiyel olarak saatlere kıyasla genellikle dört ila beş saniye sürer.
  • Çok düşük ücretler. Ripple ağında bir işlemi tamamlamanın maliyeti, mevcut oranlarda bir kuruşun küçük bir kısmı olan sadece 0.0001 XRP’dir.
  • Çok yönlü değişim ağı. Ripple ağı yalnızca XRP kullanarak işlemleri işlemekle kalmaz, aynı zamanda diğer fiyat para birimleri, kripto para birimleri ve emtialar için de kullanılabilir.
  • Büyük finans kuruluşları tarafından kullanılmaktadır. Büyük işletmeler Ripple’ı bir işlem platformu olarak da kullanabilir. Santandar, Axis Bank ve Yes Bank, bu ağı kullanan birkaç kişi, bu da onun zaten çoğu kripto para biriminden daha büyük kurumsal pazar benimsemesine sahip olduğunu gösteriyor.

Ripple Dezavantajları

  • Son derece merkezileştirilmiş. Kripto para birimlerinin popüler olmasının nedenlerinden biri,yapıya sahip olmaları ve merkezi olmayan bir kontrolü büyük bankalardan ve hükümetlerden ellerinden almalarıdır. Ripple sistemi merkezileştirilmiştir ve bu felsefeye aykırıdır.
  • Ripple Labs, XRP tedarikini kontrol eder. Ripple Labs, madeni paraların ne zaman serbest bırakılacağına karar vererek, madeni paraların madencilik tarafından yavaş ve istikrarlı bir şekilde serbest bırakıldığı diğer kriptolara karşı kontrol sağlıyor. Bu, Ripple Labs’in ne zaman ve kaç token yayınlayacağına karar vererek XRP’nin değerini etkileme konusunda daha fazla güce sahip olduğu anlamına geliyor.
  • XRP’ye karşı son SEC eylemi. 2020’de SEC, XRP’yi ne zaman serbest bırakacağına karar verebileceği için şirketin bunu bir menkul kıymet olarak kaydetmesi gerektiğini söyleyerek Ripple aleyhine dava açtı. Bu çözülene kadar bu sistemin kurumsal kullanımını yavaşlatabilir. Coinbase gibi birkaç borsa da XRP’yi listelemeyi bıraktı.

Ripple ve XRP’yi Nasıl Kullanabilirsiniz

XRP’yi dijital para birimleri  işlemler için veya potansiyel bir yatırım olarak kullanabilirsiniz. Ripple ağını,gibi diğer işlem türlerini işlemek için de kullanabilirsiniz 

Örneğin, USD’yi euro ile takas etmek istiyorsanız, önce USD’nizi Ripple ağında XRP ile değiştirebilir ve ardından döviz değişimini doğrudan bir banka veya para değiştirme borsası aracılığıyla yapmak yerine Euro satın almak için kullanabilirsiniz. Bu, bankaların ve havale kuruluşlarının alabileceği yüksek ücretleri ödemeye kıyasla çok daha hızlı ve daha ucuz bir yaklaşım olabilir.

XRP alınması gereken bir kripto para mı ?

Bazıları XRP’nin vizyonunu ve faydalarını çekici bulsa da White, SEC davasının onu satın almak isteyenler için sorun yaratabileceğinden endişeleniyor. “Düzenlenen şirketler için kendilerini bir yerleşim katmanı olarak konumlandırıyorlar, ancak aynı zamanda SEC ile derin bir anlaşmazlık içindeler. Katılımı sevecekleri müşterilerin hiçbiri, Ripple yasal sıkıntılarını çözene kadar XRP’yi gerçekten kullanmaya başlayamaz ”diyor.

Tüm bu belirsizlikle Enneking, XRP’nin zayıf kalpliler için değil bir kumar olabileceği konusunda uyarıyor. O zamandan beri toparlanandan daha fazlasına sahip olmasına rağmen, “SEC duyurusu XRP fiyatının düşmesine neden oldu” ve bu kriptoyu SEC ile işler çözülene kadar özellikle değişken bir yatırım haline getirdi.

Bununla birlikte, Ripple’ın SEC’e karşı galip geleceğini ve bir ödeme sistemi olarak devralmaya devam edeceğini düşünüyorsanız, XRP satın almaya değer olabilir. Kaybetmeyi göze alabileceğiniz parayla olduğundan emin olun.

Notlar: Bu yazılar asla yatırım tavsiyesi değildir. (Sosyofikir.com)