in , , ,

Düşüncede Mevcut Olmak !

duygular
duygular

Duygularımız düşüncelerimizin büyütülmüş ve güçlendirilmiş şeklidir. Aralarında bir bağ vardır. Düşünceler her zaman insanı etki altına almak ister.

duygular

DÜŞÜNCEDE MEVCUT OLMAK

Düşünce içerisinde var olmak o düşünceyi eyleme gerçekleştirebilecek bir enerji sağlar. Duygu ile bilinçsizce özdeşlemek onu biz haline getirir. Ve bu durumda düşüncemiz ve duygularımız arasında bir döngü oluşur. Ve aslında bunun sonucunda birbirlerini bu şekilde beslemiş olurlar.

İsmin ve formun ötesinde olmak.

Zihnimiz bilincimizde veya bilinçaltımızda yaşadığımız acıları yok etmeye onlarla savaşmaya çalışır. Zihnin acının üzerini bir şekilde örter. Ancak bu geçici bir durumdur. Daha sonra ortaya çıkacaktır.

Yani önemsememek aslında buradaki kilit noktadır. Ve önemsememek eylemsizliği acıyı küçültür. Ve siz ne kadar kurtulmak için uğraşırsanız. O bağlamda acı da o kadar büyür. Çünkü zihin bunun çözümünü asla bulamaz. Çünkü zihin bu sorunun içerisinde sorumlu olan en önemli parçalardandır.

Bir güvenlik görevlisinin aynı anda hırsız olmasını düşünün. Ve amaçta bir hırsızı yakalamak olsun. Bu durumda bu kişi iki bağlamda özdeşleştiği için hiçbir sonuca ulaşamaz. Çünkü aradığı kişi ve kaçtığı kişi kendisidir.

Varlığın açıkça ortaya çıkması bizi rahatlatır. Bunu ortaya çıkarmak için duygularınızla zihninizi özdeşleştirmelisiniz.

Olumlu duygular varlığa içsel olarak bağlıdırlar.

Düşünme çok sesli ve gürültülü bir faaliyettir. Zihnimizde sürekli farklı şekilde düşünceler oluşabilir. Eğer biz bu zihnimizdeki gürültüyü yok edemezsek; sevgi ve sevinç gibi içsel olumlu duygular gelişemez ve sonucunda mutsuz oluruz. Öncelikle duygularımızı tam olarak anlamalıyız. Bir şeyin farkına varabilmek için belki de duyguların tam anlamıyla bilincinde olma hali gerekir. Ve onu tam anlamıyla yaşamamamız gerekir. Sevgi sevinç ve huzur içten gelir. Yüzeysel değildir. Zihnin ötesindedir. Huzur, sevgi ve sevinç ancak varlığın derin halleridir. Kötü olmadan iyiye sahip olamayacağınız anlamındadır.  Varlıkta her zaman iyi duygular vardır.

Haz duygusu içten gelmez, dışarıdan bir uyarıcı ile alınır. Ancak sevinç, sevgi gibi duygular zihin ötesinde ve içten gelen bir devinimle ortaya çıkar. Şuan bize haz veren bir şey yarın bize acı verebilir.

Bu durumda haz eğer bağımlılığa dönüşürse bir acziyet, aşırı muhtaçlık gelişir. Bu durumda birbirinin zıddı bir duygu durumu ortaya çıkar. Yani aslında çekim ile saldırı aslında gelip giden bir düşünce yapısı oluşur.

Gerçek olmayan her şey zıddına dönüşebilir. Yani bir duyguyu tam anlamıyla gerçekten keşfetmek hem kendimizi hem de bulunduğumuz durumu iyi analiz etmek sonucunda gerçek iç huzura kavuşabiliriz.

Report

What do you think?

Written by sosyofikir

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adsiz tasarim

Sosyo-Forum Açıldı

indir

Özel İzmir Toshiba Servis Merkezi