içinde , , , , ,

Empati Duygusu: İnsanı İnsan Yapan Kavram 3 Önemli Bilgi

Bir insanı insan yapan en temel özelliklerden birisi empati kurabilme yeteneğidir. İşte bu noktada insan kendini karşısındakinin yerine koyabildiği ölçüde insan olur. Bu herhangi bir canlı olabilir. Empati yapabilmesi için karşısındaki kişinin bir insan olmasına gerek duyulmaz.

empati
empati

Bir başkasının acısı karşısında irkilmek empati duygusunun varlığını ortaya koyar. Bu da en değerli insani niteliklerden biridir. İşte buna Empati Duygusu diyoruz.

Bir insanı insan yapan en temel özelliklerden birisi empati kurabilme yeteneğidir. İşte bu noktada insan kendini karşısındakinin yerine koyabildiği ölçüde insan olur. Bu herhangi bir canlı olabilir. Empati yapabilmesi için karşısındaki kişinin bir insan olmasına gerek duyulmaz.

Zeki insan ahlâklıdır.
Ahlâklı olan insan ise empati kurar.
Zeki olup ahlâksız olmayı tercih edenler de vardır ki, bu bizi hiç ilgilendirmez. Biz insan olanla ilgileniyoruz.

Fırtınada Yanacaksın

 John Verdon

Diğer bir özellikte ego duygusunu yenen kişilerin hayatta daha mutlu olduğudur. Hep ben diyen insanlar hiçbir zaman istedikleri hedefe ulaşamazlar. Ulaştıklarını zannederler ancak asla ulaşamazlar. Bencillik kavramı çoğu zaman yanlış anlaşılan ve çeşitli yanılsamalara sebep olan bir kavramdır. Bencillik hep ben demektir. Önce ben demek değil. Çok değer verdiğim konusunda uzman bir hocam ana hep ben demenin hatalı olduğunu ancak önce ben demenin asla bencillik olmadığını belirtmişti. Kendisi çok haklı.

İnsan içerisinde bulunduğu şartlar karşısında kendini elbette düşünmeli. Çünkü aslında ne kadar toplu olarak yaşasakta özünde bireysel başarılarımız bizi bir yerlere getiriyor. Ancak bu kavram çoğu zaman yozlaştırıldığı için hep ben kavramına dönüyor. İşte bu noktada ekip olamama ve her şeyi ben bilirim duygusu hakimiyetinde bir yaşam sürüyor insanlar. Bu yüzden de kendini geliştirmekten yoksun, öğrendiklerinin bir sınırı olduğunu düşünen kişiler ortaya çıkıyor. Oysaki öğrenmekte bir sınır olamaz. Her zaman öğrenmeye aç olan bir insan sürekli kendini geliştiren bir birey olarak dünya için yararlı bir şeyler yapabilir.

Beklenmedik İnsanlardan Değerli Bilgiler Öğrenin, Ön yargılı Olmak, kutsal bilgeliğe zarar verir.Empati Duygusu İnsana Bilgelik Getirir

https://youtu.be/RWk51_Vz6I0

Öğrenme kavramı ve eğitim anlamında Üniversite, yüksek okul vb. yeterli değildir. Öğrenilecek çoğu şey hatta %60 ı okul dışında öğrenilir. Hiç tahmin edemeyeceğiniz sizden eğitim konusunda daha düşük seviyede olan birisi size çok farklı ve değerli bilgiler verebilir. Önemli olan o bilgiyi doğru şekilde alabilmek ve hayata geçirebilmektir. Bir mimar, mühendis veya bilim insanı olun ancak bazı noktaları kaçırabilirsiniz. Bir proje veya buluş üzerinde çalışırken bütünsel baktığınız için çoğu küçük ayrıntıyı kaçırma olasılığınızda elbette yüksek.

İşte bu noktada belkide çoğu insanın düz mantık diye baktığı şeyler o ayrıntılar sizin belleğinizde gerekli yerlerde doğru hedeflere ulaşamaz. Belkide hiç beklemediğiniz bir anda sizin çalışanınız, ustanız, işçiniz veya çay servisi yapan elamanınız size doğru yolu gösterebilir. Nedendir bilinmez insanlar sürekli büyük burunluluk yapıp bunları göz ardı ederler. Bu yüzden de çoğu insan kaybeder. Belki maddi anlamda değil ama insanlık anlamında çok şey yitip gitmiştir.

Okumak Ancak Cehaleti Alır.

Okumak cehaleti alır. İnsanlık ise sadece empati ve değer kavramlarının doğru şekilde kullanılması ile kazanılır. O yüzden siz siz olun. Kendinizi asla ve asla büyük görmeyin. Çünkü daha öğrenecek çok şey var. Dünya sonsuz bir evren içerisinde yer alıyorsa. Biz bu dünya içerisinde bir kum tanesiysek, dünya da evren içerisinde bir kum tanesidir.

Mutlu Edin ! Mutlu Olun !

Hayatınızda mutlu olabileceğiniz ve mutlu edebileceğiniz , insanlık için yararlı olacağınız nice huzurlu yıllarınız olsun. Çünkü sen bu dünya ve insanlık için değerlisin. Ve başarabilirsin.

Yararlandığım Kaynaklar

1000kitap

Bu tarz yazılarımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.sosyofikir.com/ozgun-yazilar/

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

   Ne düşünüyorsun?

   Yazar sosyofikir

   Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

   EGOOO

   Ego Nedir ? Ego’dan Kurtulmak İlham Kaynağınız Olabilir !

   Yaşlanmak: Kabul Edilemeyen Gerçekler