Tuna Akşen Kimdir?

Tuna Akşen

Tuna Akşen nam-ı değer Pintipanda adı ile tanıdığımız bir youtube yayıncısıdır. Gerçek adı Afşar Tuna Akşen’dir.

Afşar Tuna Akşen Kimdir?

1986 yılında Ankara’da doğan ünlü Twitch yayıncısı Afşar Tuna Akşen “Pintipanda” Zaytung ile yaptığı röportajda “Bir türlü büyümeyi beceremeyen 30 yaşında çocuğum sanırım. Vaktinde yaşayamadığım çocukluğun acısını şimdi çıkarıyorum. Uluslararası İlişkiler bitirdikten sonra, sektörde senelerce çalışıp hayal kırıklığına uğrayan bir adamım. Bu dönemde kaçışım olan oyunlar, şimdi mesleğim haline geldi. Şikayet edemem vallaha :)” diye tanıtıyor kendisini.

Tuna Akşen Twitch’in en iyi yayıncılarından birisidir. Askeri tabirle dedelerdendir. . Yayınlarında hiç veya zorunlu olmadıkça küfür ve hakaret duyamazsınız. İzleyici yaşı yaptığı kaliteli yayınlar paralleliğinde büyüktür. Tuna AkşenMerve Mine Çalışır ile evlidir.

Biz onu Dont Starve, Last of Us, The Elder Scrolls V: Skyrim ile tanıdık ama o tüm twitch ve youtube alemini sallamış bir kişilik. Duruşu, heyecanı ve oyuna kattığı tiyatral hava ile popüleritesini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Uluslararası İlişkiler bölümü mezunudur. Ancak kendi işini yapmak istememiş ve çözüm yolu olarak da oyunları oynamaya, bu oyunları da insanlarla paylaşmaya karar vermiş. Bu işi de kaliteli bir meslek haline getiren Tuna Akşen, kalitesini hiç kaybetmeden yolunda devam ediyor.

Yayın Hayatında En Zor Karşı Karşıya Kalınan Durum “Fark Edilmemek”

Tuna Akşen yayın hayatındaki zorulukları “Fark edilmemek” olarak iki kelime ile açıklıyor. Gerçekten de internet dünyasında bu hep böyle onbinlerce içerik üreticisi içerisinden en iyileri arasına girmek hiç de kolay değil. Aralarından sıyrılıp büyüyebilmek gerçekten de zor. Bir de izleyici zorbalığı denen bir kavram var ki bazı insanlar kırıcı yorumlarla sizi gerçekten de yaptığınız işten bile soğutabiliyor.

Bu da benim bir anım olsun, Pintipanda’nın Resident Evil Remake 4 oyununu yaptığı videoyu izliyordum. 4.bölümü izlerle bir yemek masası sahnesi vardı ve o bölümde de bir puzzle çözülmesi isteniyordu. Pintipanda’ya bazı yorumcular öylesine saçma ve kırıcı şeyler yazdı ki chat kısmını kapatmak zorunda kalmıştı. ( Sadece üyelerine açmak durumunda kaldı.) İşte böyle durumlar da yaşanabiliyor. Bu yüzden insanlar bazen sizin iyi niyetinizi suistimal edebiliyor. Ama samimiyet ve özgüven ile her türlü zorluğu aşmanın da timsali olduğunu görebiliyoruz.

2011 Youtube Macerası

2

Youtube’a 2011 yılında başlayan Tuna, Twitch’in o dönemlerde yayıncılara gereken desteği vermemesinden dolayı farklı bir mecrada da yayın yapmak istediklerini belirtiyor. Şuanda Twitch ve Youtube de yayınlarına devam etmekte, Twitch üzerinden canlı yayınlarla izleyicilerine çeşitli sürprizler sunuyor. Ayrıca Türkiye’de oynanmamış oyunları da oynarak Türk oyuncular için sektöre popüler oyunlar dışında farklı bir nefes aldırıyor. Mart 2023 tarihi itibariyle 444 milyonu aşkın video izlenmesi bulunuyor.

pintipanda youtube

PİNTİPANDA’NIN EN ÇOK OYNADIĞI OYUN SERİLERİ


The Forest
Cities: Skylines
The Last of Us
Don’t Starve
The Legend of Zelda: Breath of Wild
The Elder Scrolls V: Skyrim
The Long Dark
The Long Dark Hikayeli 1. Sezon
The Long Dark Göçebe
The Long Dark Hikayeli 3. Sezon

Kaynakça