Kilogramın Tanımı Neden Değişti?

6

Kilogramın tanımının değişmesi için bir süredir toplanıp görüşmeler yapan bilim insanları Fransa’da buluşarak bu değişimi oyladılar.  %90 Platinyum %10 iridyum alaşımlı bir nesne referans alınarak tanımlanan kilogram resmen değişti!

Ekran Alintisi

Kilogramın Diğer Ölçü Birimlerinden Farkı Nedir?

Hayatımızı toplu olarak ve düzen için devam ettirebilmemizi sağlayan, hız, kütle, uzunluk gibi birçok ölçü birimine sahibiz ve bu ölçü birimlerinin hepsi “formülize” edilebilir. Evrenin her yerinde aynı olan bu ölçüm birimleri belirli sabitlere sahiptir. Fakat kilogram için aynı şeyi söyleyemeyiz. 

Kilogram belirli bir sabite göre değil, Fransa’da korunmakta olan platinyum-iridyum alaşımlı bir nesne referans alınarak hesaplanıyor. 

Sebep Yer Çekimi mi Yoksa Elementlerin Zamanla Değişmesi mi?

 Şu anda kullanılan ağırlık birimi dünyanın farklı yerlerinde, yerçekiminin etkisiyle farklı sonuçlar verebiliyor ve daha da ilginci kozmosun diğer noktalarına baktığımızda kilogramla yapılacak ölçümler gezegenimiz dışında yeterli işleve sahip değil. 

İridyumun yarı ömrü üç aydan bile az olduğu için referans olarak alınan nesnenin ağırlığı 129 yıl sonra yapılan ölçümlerde 50 mikrogram az olarak belirlendi! Kilogram mevcut durumda 1000 gram yerine 999.99995 gram olarak ölçülüyordu

3

Çözüm Planck Sabiti!

Fotonun enerjisi ve elektromanyetik dalgasının frekansına bölünmesiyle elde edilen Planck sabiti, artık kilogramı tanımlamak için kullanılacak.  Planck sabitini ölçmek gerçekten çok zor bir iş. Bu yüzden bilim insanları Planck sabitini hatasız bir şekilde ölçebilmek için son derece hassas yöntemler oluşturdular. Sonuç olarak ise kilogram, 6,626 0693×10-34 J.s olan Planck sabiti ile tanımlandı ve  kütle birimimiz, evrensel bir geçerliliğe sahip oldu.

[zombify_post]