Bilgisayarların işlemci gücü nedir? 2008 Ve 2020

bilgisayar işlemci

Eski laptoplarınızı veya bilgisayarların, günümüz teknolojisindeki yeniliklerle daha uzun yıllar kullanılabileceğini düşünüyorum. İşlemci gücü işte bu.  Bunun nedeni işlemci kapasitelerinin hızlı bir şekilde artması olarak öngörülüyor. 1990 ve 2000 yıllarında işlemcilerin kapasiteleri öylesine geliştirildi ki, örneğin bu sene aldığınız bir laptopun yada bir masaüstü bilgisayarın 2-3 sene içerisinde pasifize olma durumu ciddi anlamda son bulmuş durumdadır.  işlemci gücü 

2008 Yılları

2008 ve 2009 yıllarına geldiğimizde günümüzdeki işlemciler eski teknolojiden uzaklaşıp çok hızlı bir şekilde kapasite arttırım yoluna gittiler. Kullanıcıların çoklu çekirdek kullanım isteği, ve geliştirilen yeni programların kapasitelerinin arttırılması ile birlikte yeni teknolji de hayatımızın içinde yer almaya başladı. Çoklu çekirdek işlemleri gerektiren bilgisayarlar hayatımıza giriş yaptılar. Bunun en büyük nedeni artık bilgisayarı sadece basit işlemler yapmak için kullanmıyor oluşumuzdur. Eğer sadece word ve benzeri ofis programları kullanıyorsunuz bunu anlayamazsınız ancak daha yüksek işlemci ile çok daha farklı ve büyük işlere imza atabilirsiniz. 

Çoklu çekirdek gerektiren işlemlerde 12 veya 16 çekirdekli işlemciler kullanılıyor. Ve gerçekten de çok hızlılar.İnternette gezinmek veya ofis uygulamalarını kullanmak için çok fazla bir işlemci gücüne gerek olmuyorken şimdilerde bu yeni sistemler ile birlikte kaliteli görseller, video düzenleme işlemleri vb çok daha rahat yapılabiliyor. 

Sabit Disk Nedir Acaba?

Bunun yanı sıra hard disk dediğimiz Türkçesi ile sabit disk kavramı da çok gelişmiş durumdadır. 2000’li yılların başı olan milenyumun başlangıcı ile birlikte SSD’lerin hayatımıza girmesi bu sıkıntılı durumu aşmamızı sağladı. 

Bilgisayarda Modelleme Yapmak Zor Mudur?

Ancak yine de söylemeliyiz ki bilgisayarda son çıkan oyunları oynamak, yada video renderı almak gibi aşırı işlemci gücü isteyen işlemleri yapmayacaksanız 2008’de çıkan bir bilgisayarın işinizi görmesi normaldir.

Son Olarak Teknoloji Gelişimi Konusunda Bir Şeyler

Bu yüzden yeni tenolojinin gelişmesi yani bilgisayar anlamında gelişmelerin olması yapay zeka tasarımını ve işlemlerini de büyük ölçüde etkiliyor. İşte bu noktada artık günümüzde yapay zekanın bu derece güçlü olabilmesinin en büyük sebebi de işlemcileri çok iyi olan bilgisayarın çıkmasıdır. Bu işlemcilerin hızlı olmasından kaynaklı ciddi bir bellekte gerektiren durumlar SSD ile çok rahat bir şekilde çözülebilmekte. Eğer yeni bir bilgisayar alacak duruma sahip değilseniz, bilgisayarınıza SSD ve Ram takviyesi yaptırarak birçok işlemi yapabilecek duruma gelebilirsiniz. Ancak bu durumda bilgisayarınızın yeni kullandığınız parçalarla da uyumlu olması şartını sizlere belirtmek isterim. Çünkü diğer parçalarla uyumsuz bir ram bellek bir işe yaramıyor. Bu yüzden bilgisayar düzenlediğiniz zaman