içinde

Lazarus Etkisi -Ölüme 5 Kala

the lazarus effect
the lazarus effect

Lazarus Sendromu veya etkisi adı verilen bu durum çok nadir görülen bir sendrom olarak tıp tarihine geçmiştir. Tam olarak anlamı, başarısız bir kalp masajı sonrası, hastanın hayatını kaybetmesi, daha sonra vücuttaki dolaşım sisteminin yeniden çalışmaya başlama durumudur. 1980li yıllardan beri tam 38 kez tıp tarihine geçmiş bir durumdur. Az olması ve bazı doktorların bu durumu açıklamamaları veya haber vermemeleri sonucununda bu vakaların az bilinmesinde etken olduğu düşünülüyor.

#1 Lazarus ismi ilk defa Yeni Ahit’te geçmiş bir kavramdır.

lazarus sendromu2

Yeni ahitte'de geçen ve öldükten sonra İsa tarafından hayata geri döndürülen ve İsa'nın mucizesi olarak anlatılan bu olayın ismi ilk defa o dönemlerde Lazarus olarak anılmaktadır. Bunun nedeni bir kadının kardeşinin ölüm döşeğindeyken Hz İsa'dan yardım istemesi sonucunda Hz İsa'nın ölen kişiyi diriltmesi ve sonrasında ölen kişinin isminin de Lazarus olması dolayısıyla bu olay Lazarus Etkisi olarak anılmaktadır. Sendrom daha öncede anlattığımız gini çok nadir görülür. Ve tam olarak nedeni anlaşılamamıştır.

#2

K5YZHVQIL27QGFOJKATINTW7WA

Kalp masajı yapılırken göüğte bir iç basınç oluşur. Bunun sonucunda hasta ya hayata geri döndürülür ya da hayatını kaybeder İşte bu hayatını kaybetme durumu yani başarısız kalp masajı sonrasında, basıncın gevşemesi sonucu kalibin genişlemesine izin verdiği e kalbin elektriksel olarak akım tetiklediği, bu durumun sonucunda da kalp atışlarının yeniden başladığı ve dolaşım sisteminin çalıştığı düşünülmektedir.

#3

rr011896

Etkileri

Lazarus sendromu hekimler arasında etik konuları gündeme getirdi. Bunlar, medikal ölümü kimin belirleyeceği, kurtarma çalışmalarının ne zaman bitmesi gerektiği otopsi ve organ bağışı gibi ölüm sonrası işlemler gibi konulardı.

Lazarus sendromu doktorlar arasında bazı etik sorunları da beraberinde getirdi. Bu durumda medikal ölümü tamamlanan bireyin, tamamen öldüğünün ilan edilebilmesi için ne kadar süre geçmesi gerektiği tartışmalar arasında yer aldı. 

Tıbbi literatür içerisinde, kurtarma çalışmaları devam ederken hasta medikal olarak hayatını kaybettiğinde 10 dakika gibi bir süre yaşam belirtilerinin izlenmesi gerektiği öngörüldü. Ve doktorlardan bu şekilde davranmaları istendi.

#4

the lazarus effect

Tarihler 31 Aralık 1966'yı gösterdiğinde yüksek dozda ilaç alımı nedeniyle günün erken saatlerinde Daphne Banks isimli bir kadın İngiltere'deki Hinchingbrooke Hastanesi'ne kaldırıldı. Daha sonra yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Ancak sonrasında çok garip bir şey oldu. Tam 34 saat sonra Daphne isimli kadın morgda canlandı. 

Almanya'da yine öldüğü sanılan 93 yaşındaki kadının aynı günün akşamı cenaze evindeki soğuk odasından çığlıkları duyuldu. Ve ölen kadının aslında yaşadıldığı fark edildi. Ancak bu olay sonrasında iki gün daha yaşayan kadın kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti.

#5

“Lazarus fenomeni aslında bir ‘malpraktis’ yani hekim hatası değil bir komplikasyon” diyen Yrd. Doç. Dr. Aykut Taner Güven’e göre, “Öngörülemez ve engellenemez bir şekilde herhangi bir yerde herkesin başına gelebilir”. Lazarus fenomeni gerçekleştiğinde hastanın vücudunda bir zarar oluşmadığına dikkat çeken Güven, şöyle devam ediyor: “Tabip odası, hasta yakınlarının şikâyetine istinaden bir tıbbi uygulama hatası olmadığını ve hastanın yapılan işlemlerden ötürü zarar görmediğini belirterek yerinde bir tespit yapmış. Benim dikkatimi çeken, hasta yakınlarının uğradığı ruhsal travma ile ilgili. Türk Ceza Kanunu, fiziksel yaralanma ile ruhsal yaralanma arasında bir ayrım yapmaz. İkisini de eşit derecede suç unsuru sayar. Bir kişiye haksız yere bir yakınının ölüm haberini vermek, yaralama suçu oluşturacaktır. Buradaki kusur, ölüm tanısı konulduktan sonra 10 dakika EKG’deki düz çizgiyi gözlemeyip kişinin morga gönderilmesidir. Hekimin bunu bilmeyerek veya dikkate almayarak ölüm haberini vermesi, taksirle yaralama suçu oluşturacaktır.”

#6 Lazarus Sendromu: Konu İle İlgili Çarpıcı Bir Belgesel

Lazarus Sendromu | Gerçek olaylar

Bazı Kaynaklar Adli Tıbbi Açıdan Lazarus Fenomeni: Bir Olgu Sunumu Lazarus Phenomenon in Medicolegal Perspective: A case report https://www.medicalnewstoday.com/articles/317645.php https://www.mavikadin.com/iskemik-inme-iskemik-atak-mezenter-istemi-nedenleri-belirtileri-tedavisi https://t24.com.tr/haber/yaslanmayi-yavaslatan-gen-bulundu,270712 https://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/05/160510_vert_fut_omru_uzatmak Kevin MacLeod sanatçısının Ghost Story adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) altında lisanslıdır. Kaynak: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1300034 Sanatçı: http://incompetech.com/ Müzik: Youtube Audio Library ve Ender Güney

Kaynak

Lazarus Sendromu ile ilgili Kaan Ünsal Alphan tarafından hazırlanan belgeseli seyretmenizi tavsiye ederim.

Son olarak University of California Los Angeles (UCLA) araştırmacıları, vücutta yaşlanmanın etkilerini yavaşlatan bir gen keşfettiklerini duyurdu. Meyve sineklerinde AMPK adı verilen bir geni aktif hale getiren araştırmacılar, sineklerin yaşam süresini yüzde 30 artırmayı başarırken, daha sağlıklı hale gelmelerini sağladı.

Al Jazeera Türk'te yer alan habere göre biyolog David Walker, "Sineklerin bağırsaklarında veya sinir sistemlerinde geni aktif ettiğimiz zaman, genin aktif hale getirildiği organ sisteminde yaşlanma etkilerinin yavaşladığını gördük" diye konuştu.

Discovery News'in haberine göre, insanlar meyve sineklerinde yer alan gene sahip ancak gen etki gösterecek derecede aktif kullanılmıyor. Araştırmacılar, genin bağırsaklar gibi kolayca ulaşılabilen bir organda aktif hale getirilmesi halinde, yaşlanmanın etkilerini de ortadan kaldırabileceklerini düşünüyor. Yaşlanmanın, insan beyni için de geciktirilebileceği ve ileri yaşla gelen rahatsızlıkların da önüne geçilebileceği öngörülüyor.

Walker, AMPK genini aktif hale getiren ilacın, tip 2 diyabet hastaları için kullanılan metformin olduğunu belirtti. Walker, "Yaşlanmayla beliren ve güçlenen Parkinson, Alzheimer, felç ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklara teker teker odaklanmak yerine, yaşlanma sürecinin önüne geçilerek tüm hastalıkları yavaşlatıcı bir çözüm bulunabilir" ifadesini kullandı.

Yaşlanmayı 'erteleyen' tedavinin sonuca ulaşması için yıllar gerektiğini söyleyen Walker, gerçekçi bir hedef belirlediklerini söyledi.

Rapor

Yönetici

sosyofikir tarafından yazılmıştır.

Sosyofikir.Com'un kurucusu ve yöneticisi

Yönetici

Ne düşünüyorsun?

0 nokta
Oyla downvote
tumblr pss0fqUzIp1w1oe5f 540

Kendinize İhanetiniz: Hedonik Çark Döngüsü

teb

TEB Cetelem’den taşıt kredisi