içinde

Türkiye Bir Süper Güç Olabilir Mi? Buna Ne Kadar Yakınız? Quora.com’dan Analizler

Dünyanın en büyük forumu denilebilecek, ve kaliteli analizlerin yapıldığı bir site var linki quora.com. Bu sitedeki bazı yazarlar, konulara öylesine derinlemesine analizler yapıyorlar ki, çok farklı bakış açılarını görme fırsatı da yakalıyorsunuz. İşte sitede sorular bir soru üzerine yapılan bazı cevapları sizler için çevirdik. Ve çeşitli analizlerle ilerleyecek bu yazımız.

turkiye
turkiye

Dünyanın en büyük forumu denilebilecek, ve kaliteli analizlerin yapıldığı bir site var linki quora.com. Bu sitedeki bazı yazarlar, konulara öylesine derinlemesine analizler yapıyorlar ki, çok farklı bakış açılarını görme fırsatı da yakalıyorsunuz. İşte sitede sorular bir soru üzerine yapılan bazı cevapları sizler için çevirdik. Ve çeşitli analizlerle ilerleyecek bu yazımız.

Ekşi sözlük quora.com hakkında şöyle diyor:

“aklınıza takılan çok değişik konular, karşılaştırmalar, hayat, kişisel gelişim ve daha birçok konu hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz yararlı bir site olduğunu düşünüyorum. mesela sizin çok iyi bildiğini sandığınız bir konuda bazı kullanıcılar öyle derinlemesine analiz yapıyor ki gerçekten daha öğrenecek çok şey varmış diyorsunuz. sallayıp tutanlar da olabilir elbet ama fazla yorum okuyarak isabetli analiz yapan, bilgili hatta üniversitelerde profesör olan kişilerin bile yazılarından faydalanabilmek mümkün.”                                                                                  

Türkiye Bir Süper Güç Olabilir Mi?

Cevapları yavaş yavaş sıralayalım o zaman.

Read Michael Sevik‘s answer to Is Turkey becoming a superpower? on Quora

Şimdi sizler için Michael’in yazdığı yazının Türkçesini çeviriyoruz.

Buradaki yorumların çoğu, bir süper gücün potansiyel yükselişini küçümseyerek aynı eski, onurlu tarih tarihini işliyor (cevabımı kabul etmiyorsanız, en azından bulmak için bazı tarihsel araştırmalar yapın ve en azından kabul edin. Süper güç statüsüne yükselmeden önce bu kadar çok ulusun ne kadar hafife alındığına ya da başka bir şekilde indirgendiğine dair sayısız örneğe; Japonya’dan Türklere bile kendilerini Osmanlı imparatorluğu olarak kurmadan önce birçok örnek var).

Burada başkaları tarafından yapılan yorumlardan bazılarını özetleyeyim (kapanış yapmadan önce kendi özeti, kısa metnimi, yeniden yazımı sunarken):

ABD dünyadaki tek süper güçtür — evet, doğru okudunuz… SADECE. Bu nokta kendini savunur, bu yüzden yorum gerekmez.
‘Türkiye bile bölgesel bir güç değildir.’ – tüm tedbirler ve hesaplarla ve saygın kaynaklardan (aşağıda) — tartışmasız… aksine bir argüman sağlam gerçekleri yok sayar veya gerçeklerden yoksun bazı politik sislerle yapılır (daha fazlası aşağıda).

‘Almanya bölgesel bir güçtür.’ – 2. dünya savaşı uzun zaman önceydi ve tekmeleme ekonomilerine rağmen, Almanya bölgesel bir güç olsa da, askeri küresel ateş gücü endeksi ve diğer endekslerde Türkiye’nin arkasında yer alıyor… Aslında, Rusya’yı indirgeyen, bölgedeki diğer iki güç de Türkiye’den önde: 6’da İngiltere, sonra 5’de Fransa (Türkiye’nin hava gücünün son zamanlarda her iki ulustan da teknolojik olarak daha gelişmiş olmasına rağmen).

Türkiye’nin bölgesel bir güç olduğu gerçeğini destekleyen diğer kaynaklar… CIA, “Türk Donanması bölgesel bir deniz gücüdür” (okumak için alttaki “Askeri Not” sekmesini açın). Diğer kaynaklar… Alman Küresel ve Alan Araştırmaları Enstitüsü; Birleşmiş Milletler (BM bunu açıkça belirtmez ancak temelde aynı şeyi ifade eden gerçekler ve rakamlar sağlar; ancak askeri güçten hiç bahsetmez), Wikipedia (birincil kaynak değil, birincil kaynakları pekiştirir).

Türkiye bir ülkeyi işgal etmedikçe, bu bir süper güç değildir. ”Yorum yok.

En akıllı cevap: “Türkiye bölgesel bir güç, güçlü bir ordusu olan hızlı gelişen bir ekonomidir.” – katılmıyorsanız, kasten cahilsiniz.

Türkiye ekonomisi güçlü, hayati ve katlanarak büyüyor. Türkiye, posterinin GSYİH olduğunu gösteren ve burada görüldüğü ve tartışıldığı gibi orijinal  grafiğiyle görselleştirilen dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biridir.

Türkiye’nin hava kuvvetleri, yalnızca ABD’nin sahip olduğu durumlarda (bkz. Ulusal Çıkar, Rusların Korkması Gereken Türk Silahları) bir Dış Politika Yuvarlak Tablosuna sahip bir silahla övünerek, dünyada teknolojik olarak en gelişmiş ikinci güç haline geldi. Türk silahlarının tam listesi, Wikipedia)

Kaynaklar ve gerçekler ile devam edebilirdim ama bununla bitireceğim… ana noktam olduğunu hissediyorum. Tarih boyunca, insanlar her zaman bir sonraki süper güç olmaya hazır olan ve olmayacak olan her zaman yanlış hesaplanmış veya tamamen özlemişlerdir.

Bence yanlış hesaplamalar Çin’i de içeriyor. Her ne kadar büyüyen bir ekonomik güç olsa da, orduları hem personelde (silahlı zorla sayısız zamana katılmak için standartları düşürmek zorunda kaldılar, kötü eğitimli ve açık bir şekilde son derece deneyimsiz – son savaştıkları kimdi?) Hem de teknolojide çok beceriksizler. —Türkiye gelişmiş silah ve araç üretme kapasitesine sahipken, Çin aynı şeyi yapamamıştır… birincil örnek olan bir uçak gemisi.

Türkiye, bölgesinde güçlü bir üstünlük ideolojisine sahiptir, giderek fanatikleşirken, Osmanlı geçmişini de giderek romantikleştirmiştir. Bu arada, Türk silahlı kuvvetleri genellikle sessiz ve / veya gözden kaçan yapıları nedeniyle giderek daha güçlü hale geldi.

Birçok dış politika analisti, Türkiye’yi bir dünya savaşı başlatmak için en iyi üç ülkeden biri olarak  tanıdı ve bu, daha çok insanın, haline geldiği ve gittikçe artan bir şekilde onu tanımamasının daha muhtemel olması.

Türkiye, ABD’nin sahip olduğu güçlere sahip olmayabilir, ancak Rusya’dan başka kim rekabet edebilir? Bununla birlikte, Türkiye’nin şiddetli, istekli ve etkili bir savaş gücü olarak ünlenmesi, Napolyon’un savaşın en önemli yönlerinden biri olduğunu söyledi – “Ahlak fiziksel olarak üçe birdir.” Japonya gibi, reddedilirse, ciddiye alınmalıdır (İran gibi gerçekten daha dikkat dağıtıcı / karışıklaştırılmış tehditler yerine).

Dahası, Birleşik Devletler, büyük ve teknolojik olarak gelişmiş bir orduya sahip olmasına rağmen, üstünlüğünde sorgulanmalıdır. Örneğin, 2.Dünya Savaşı’ndan beri ABD’nin kazandığı bir savaşı adlandırın … Belki de Çöl Fırtınası? Bana göre, bu göreve son derece katkıda bulunduğu anlaşılan ABD  vatandaşları, milletinin biriktirdiği açıkları net bir şekilde görememekle birlikte, diğerlerinde olduğu gibi kendilerini askeri olarak büyük ölçüde abartıyor.

Yine başka bir yazar şöyle yazmış;

Read Amit Sinha‘s answer to Is Turkey becoming a superpower? on Quora

 

Amit’in analizinin çeviri de şöyle..

Bir süper güç olarak düşündüğünüz şeylere bağlı olarak, görüşlerinizde bir süper güç olma kriterleri nelerdir ve ülkenizde veya yaşadığınız ülkede hangi standart gelişimden geçtiniz?

Ankara’nın bulunduğu belli karşılaştırmalar yaptıktan sonra bu cevabın size geçmesine izin vereceğim.

 • Askeri güç
 • Türkiye Askeri Gücü
 • NATO üyesi olmak ve Küresel Ateş Gücü Endeksi’nde 10. sırada yer almak.

Süper güç olmasa da Türkiye’yi bölgesel bir güç haline getiriyor.

main qimg a4fcb52b08e558e2e284e8c56c453d44

Ekonomik Dev

2011 yılında Avrupa ülkelerinin en hızlı büyüyen ekonomisi olan Türkiye, bugün yatırım yapılacak en iyi yerlerden biri olarak kabul ediliyor

main qimg 1147a4e5af808388d12cde662d58138a c

Güçlü Pasaport

Pasaport sıralamasına göre Türkiye, Rusya, Hindistan, Güney Afrika ve ABD pasaportunun önünde 29. sırada yer alıyor

Pasaport Endeksi – Dünyanın pasaportları güç bazında sıralanmıştır.

Uluslararası Öğrenciler için Büyüyen Eğitim Merkezi

2005-2006 ve 2011-2012 öğretim yılı arasında, Türk üniversitelerine devam eden uluslararası öğrenci sayısı 15.481’den 31.170’e iki kattan fazla artmıştır.

Türkiye’de Eğitim – Artan küresel etki

NATO’nun önde gelen üyesi ve Rus Fighter Jet’i devirdikten sonra aslında ABD için bölgesel güç komisyoncusu olarak hareket etti ve bu da onu dünyadaki etkili ülkelerden biri haline getirdi.

Bu yüzden, bir ülkenin onu süper güç olarak yükseltmesi için yeterli kriterler olduğuna inanıyorsanız, o zaman kesinlikle Türkiye süper güç haline geliyor, Ancak, bugün sadece Türkiye’nin böyle bir konumu yakalamaya başladığını söyleyemeyiz. G4 ülkeleri gibi her açıdan dünya üzerindeki etkisini artıran diğer birçok ülke var.

 

Sorunun sorulduğu link :https://www.quora.com/Is-Turkey-becoming-a-superpower

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar sosyofikir

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   backlink arsivi

   Kaliteli Backlink Arşivi Tek Yazı 1000’lerce Kaliteli Backlink Kaynağı

   turkiyede yasam

   Türkiye’de Yaşam Nasıl? Dünyaca Ünlü Forumlar Ne Diyor?