Su İle İlgili İlginç Bilgiler. Çok Şaşıracaksınız :)

Dünyada en önemli şey herhalde kuşkusuz sudur. Hayati anlamda tüm canlılar için önemli olan su ile ilgili bilinmeyen gerçekleri sizler için liste haline getirdik. 1 dakika


73
12 Paylaşım, 73 Beğeni

Bize ilk öğretilen şey yasaya göre suyun kapalı bir döngüde dönüşme durumudur. Biliminsanları yakın gelecekte su sıkıntısı çekeceğimiz konusunda teoriler ortaya atmaktadır. Yalnız mantığa göre kapalı bir döngü sistemindeyse su neden bitsin ki ?

İşler nüfusuna artması, ormanların azalması ile değişiyor. Nüfus arttıkça su yetersizleşiyor. Ormanlarda olmayınca bulutlar toplanamıyor ve yağmur düşmüyor. Ona bakarsak denizler sudur. Ama içilebilir olması için bir süreçten geçmesi gerekmektedir.

 1. su-icen-kadin

  Herkes bilir ki insan vücudunun %70i dünyanında 3/4ü sudur. Yani su çok önemli bir kaynaktır yaşam için.İnsanlık için önemli olan suyun oranı %1 azaldığına yani %69'a indiğinde aşırı derecede bir susama durumu ortaya çıkar. Bu durumda susamamızın en önemli  nedeni vücut içerisindeki suyun sadece %1 azalması. İşte bu kadar ilginç 🙂


 2. 2 Bir Gazete İçin Ne Kadar Su Tüketiliyor ?

  gazete-okumanin-bedeli1

  Gazete okumayı kim sevmez ki ? Hele o kokusu yok mu gerçekten de kitap ve gazete okumanın tadı aynı yazıyı veya haberi dijital ortamlardaki okumaya benzemiyor. Bu gerçekten güzel bir duygu. Ama birazdan söyleyeceklerim sizde gazeteden uzaklaşma hissi yaşatabilir. Çünkü bir gazeteyi üretebilmek ve basabilmek için tam 302 litre su harcanıyor.


 3. 3 Su döngüsü ve su kıtlığı

  su-dongusu-ve-su-kitligi

  Su bizler için çok önemli demiştik.  Bize ilk öğretilen şey yasaya göre suyun kapalı bir döngüde dönüşme durumudur. Biliminsanları yakın gelecekte su sıkıntısı çekeceğimiz konusunda teoriler ortaya atmaktadır. Yalnız mantığa göre kapalı bir döngü sistemindeyse su neden bitsin ki ? 

  İşler nüfusuna artması, ormanların azalması ile değişiyor. Nüfus arttıkça su yetersizleşiyor. Ormanlarda olmayınca bulutlar toplanamıyor ve yağmur düşmüyor. Ona bakarsak denizler sudur. Ama içilebilir olması için bir süreçten geçmesi gerekmektedir.


 4. 4 Temiz su her zaman mümkün müdür ?

  temiz-su

  Su deyince akılda oluşan en önemli imgesel görünüm sağlıklı, temiz, renksiz bir sıvı olduğudur.  Ancak bu dediğimiz özellikler dünyanın her yerinde aynı özelliğe sahip değil. Tüm dünya çapında yaklaşık 1.5 milyar insan temiz suya erişemiyor. 


 5. 5 İçilebilir su tahmin ettiğimizden daha az


  Dünyada suyun %98's, tuzlu sulardan, denizlerden ve okyanuslardan oluşuyorç Tüm su kaynaklarının sadece %2si içilebilir özelliktedir. İçilebilir sukaynaklarının %1.5'i de buz dağlarından oluşmaktadır. Buna göre onları da şuan kullanamadığımıza göre dünyadaki suyun sadece %1'ini içebiliyoruz.


 6. 6 Kahve İçmeyi Seviyoruz. Üretmek İçin 10 Ton Su Harcıyoruz

  kahve-keyfi-icin-harcanan-servet

  Kahve ülkemizin vazgeçilmez bir içeceğidir. Dünyada herkes az ya da çok kahveyi sever. Sevmeyen neredeyse yoktur. Ancak bu kahvenin yapıldığında ne kadar su harcandığını bilmemize neden olmamaktadır. 

  Yarım kilo kahve için tam 10 ton su harcanıyor. Biliyor muydunuz ? 7. 7 Tuzlu su daha zor donuyor

  tuzlu-su-daha-zor-donuyor

  Tuzlu su daha zor donuyor

  Okuldaki öğrendiklerimizin bazılarını tamamen unutacağız herhalde bu gidişle.. Tuzlu suyun donma oranını, tatlı suyla karıştırmayın. Tuzlu su 0 dereceden daha az -2 -3 derecede donmaya başlar 🙂Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

73
12 Paylaşım, 73 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
2
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Güldüm Güldüm
1
Güldüm
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Oha Oha
2
Oha
sosyofikir
Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz. admin@sosyofikir.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın