İnternetteki En Büyük Yalanlar

İnternet; Dünyadaki en garip icatlardan bir tanesidir.Aynı anda hiç ulaşılamayacak, dünyanın diğer ucundaki bir yerden bir bilgiyi saniyeler içerisinde alabiliyorsun1 dakika


45
10 Paylaşım, 45 Beğeni

İnternet; Dünyadaki en garip icatlardan bir tanesidir.Aynı anda hiç ulaşılamayacak, dünyanın diğer ucundaki bir yerden bir bilgiyi saniyeler içerisinde alabiliyorsunuz. Peki bu İnternet her zaman bizim faydamıza mı yarıyor ? Tabiiki de hayır ! Eskiden kütüphaneler araştırma yerleri olarak görülürdü. Ancak İnternet hayatımızda girdi gireli bazı şeyler değişiyor. İnternet artık hayatlarımızı tamamen etki altına almış durumda. İnternette bir çok bilgiyi bulmak bizler için çok kısa ve rahat bir yol olarak görünüyor. Ancak bulduğumuz bilgilerin hepsinin doğru olduğunu %100 olarak bilemezsiniz. Hatta internetteki bilgilerin üçte biri ya tamamen yada bir bölümü yanlış bilgi içeren konulardır. İşte bu yazımızda sizler için İnternetteki kulaktan dolma bilgilerin aslında gerçeği yansıtmadığı konusunu işleyeceğiz. Ee ne duruyoruz başlayalım o zaman ;


 1. Evlilik yüzüğü neden illa sola takılmalıdır ? Neden küpe de olsa evlilik yüzüğü de olsa hep sol tarafta olması gerekir. Bunun gerçekte asılsız bir nedene bağlı olduğunu söylesek inanır mıydınız ? Yüzüğü sol ele takmanın sebebi bu zamana kadar sol elimizden geçen damarların kalbimize kadar uzandığı iddia edildi. Ancak bu tamamen hatalı bir bilgidir. Vücudumuzdaki tüm damarlarkalbimizle normal olarak bağlantılıdır. Bu durumda sol taraf ile ilgili bir durum söz konusu değildir.


 2. 2 Dünyanın Sonu Ve Maya Takvimi


  Hatırlıyor musunuz 21.12.2012 tarihinin dünyanın en son günü olduğu iddia edilmişti. Hatta tüm medyada uzun süre gündem meşgul edilmişti. "Güvenli" olarak bahsedilen yerlerden biri de İzmir'in Şirince köyüydü. Ancak bu tamamen internetten klavye kahramanlarının ürettiği yalanlardan spekülasyonlardan biriydi. Bunun ilk ispatı takvimin Maya değil, Aztek takvimi olmasıydı. İkinci ispatı ise bu yazının bugün okunabiliyor olması 🙂

 3. 3 Katedral Duvarındaki Uzaylı Freski


  Sıkı durun çok heyecanlanacaksınız. İspanya'nın Salamanca şehrinde büyük bir katedral (büyük kilise) duvarında yukarıdaki astronotun figürlerini gören bazı amatör dünya dışı yaşam araştırıcıları bu figürlerin eski zamanlarda yapıldığını düşünüp  heyecanlanmalarına sebep oldu.  Ancak gerçek çok farklıydı. Duvarlardaki astronot simgeleri eskiden yapılmamıştı. Yeni yapılmıştı ve yeni ile eskinin karışımı şeklinde ünlü taş ustası Jeronimo Garcia'nın imzasıydı. Ünlü taş ustası mükemmel bir sanat ve zanaat ile bir heykel yapmıştı.


 4. 4 Yaşayanlar Ve Ölülerin Aynı Sayıda Olması Yalanı


  Uzun bir süre doğru olduğuna inanıldı. İnsan nüfusunun yani günümüzde yaşayan insan topluluğunun sayısının bugüne dek varolan insan topluluğunla aynı olduğu söylendi. Ancak bu da saçma bir yalandı. İnternette oluşturulmuş ve duyurulmuş asparagas bir konuydu. Bugüne dek dünyadan 108 milyar insanın geçtiği tahmin ediliyordu. Bugünlü dünya nüfusu ise 7 milyar civarında.


 5. 5 Noel Baba'nın Coca Cola Firmasının Reklam Yüzü Olduğu Yalanı


  Noel baba'nın aslında Coca Cola firmasının bir reklam ürünü olarak oluşturulduğu söylenmişti. Bunun nedeni Noel Baba temasının Coca Cola reklamlarında yoğun bir şekilde kullanılmıştı. Ancak Coca Cola Noel baba figürünü 1900'lü yıllarda kullanmıştı. Ancak Noel babanın geçmişi çok daha eski zamanlara dayanıyor. Yani Coca Cola yokken Noel Baba efsanesi vardı. 


 6. 6


  2 sorumsuz arkadaş James Ve Toby savetoby.com adlı bir internet sitesi kurdular.  Toby adında bir tavşan beslediklerini ve eğer kendilerine 50.000 USD bağışta bulunulmazsa bu tavşanı yiyeceklerini yazdılar.  Bazı hayvansever kişiler harekete geçtiler. Ancak internet sitesi kısa süre sonra yayından kaldırıldı. Bu internet sitesinin tamamen bir eeşek şakası uğruna kurulduğu ortaya çıktı. İnternette bu tür sorumsuzca davranan insanlar kendilerine bir site kurup insanları kandırmaya çalışmışlardı.

 7. 7 Internet Explorer Kullanıyorsanız Yandınız


  2011 yılında BBC, CNN gibi büyük medya kuruluşlarınında aralarında olduğu bir grup  medya organı bir araştırma yapıldığını, yapılan bu araştırmaya göre İnternet Explorer tarayıcısını kullanan insanların IQ  (zeka puanı) değerinin diğer tarayıcıları kullanan insanlara göre daha düşük olduğu belirtiliyordu. 100.000 kişi ile yapılan bu dev anketin aslında bir asparagas haber olduğu İnternetteki yine sorumsuzca davranan ve eşek şakası yapan kişilerin bir oyunu olduğu anlaşıldı. Ayrıca bu kişilerin diğer tarayıcı  firmaları ile de bağlantısı olduğundan şühe ediliyor.

 8. 8


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

45
10 Paylaşım, 45 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Güldüm Güldüm
3
Güldüm
İnanılmaz İnanılmaz
2
İnanılmaz
Kızdım Kızdım
2
Kızdım
Oha Oha
1
Oha
sosyofikir
Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz. admin@sosyofikir.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın